Siłowniki jednostronnego i dwustronnego działania

Siłowniki pneumatyczne, choć niezauważalne na co dzień, są niezastąpionymi “cudami techniki,” obecnymi w wielu branżach, a także w życiu codziennym. Proste w budowie, są składową wielu maszyn, samochodów i przedmiotów codziennego użytku. Do grupy siłowników należy wiele rodzajów tych urządzeń. Jednym z istotniejszych kryterium ich podziału, jest sposób poruszania się elementu roboczego jakim jest tłoczysko. Pod tym względem istnieją dwie grupy siłowników: jednostronnego działania i dwustronnego działania. Czym zatem dokładnie różni się ich działanie? I gdzie znajdują zastosowanie?

Siłowniki jednostronnego działania.

Są to siłowniki pneumatyczne, w języku branżowym określane siłownikami pchającymi lub ciągnącymi. Już sama ich nazwa wskazuje na metodę dostarczania powietrza. W siłownikach tego typu można wyróżnić dwa rodzaje pracy. W pierwszym przypadku siłowniki pneumatyczne posiadają tłok, który zasilony dawką sprężonego powietrza, przesuwa się pod jego wpływem w kierunku występowania większego obciążenia. Natomiast, w przypadku braku obciążeń, tłok zostaje przepchnięty do pierwotnej pozycji za pomocą sprężyny mechanicznej.  

W drugim przypadku z kolei siłowniki pneumatyczne, wyposażone są w tłoczysko, które pod wpływem sprężonego powietrza chowa się. Natomiast sprężyna mechaniczna jest elementem odpowiadającym za jego wysunięcie się.  

Zaletą takiego rozwiązania jest przede wszystkim mniejsze zużycie powietrza, co bezpośrednio oznacza mniejsze wyczerpanie energii. I w konsekwencji pozwala to na mniejsze obciążenie sprężarki.  

Kolejnym atutem jaki posiadają siłowniki jednostronnego działania, są elementy zabezpieczające urządzenie przed zanieczyszczeniami z atmosfery. Bowiem każdy siłownik jednostronnego działania jest zaopatrzony we wkład filtrujący, umieszczony w czołowej komorze napędu, która z kolei łączy się bezpośrednio z atmosferą. W przypadku jakim jest siłownik jednostronnego działania, w momencie, gdy dochodzi do połączenia atmosfery z tylną komorą, tłok wraz z tłoczyskiem, pod wpływem działania sprężyny, wraca na miejsce pierwotne.    

Z kolei siłownik jednostronnego działania z amortyzacją, celem zminimalizowania konsekwencji uderzeń elementów mechanicznych o pokrywy silnika, posiada dwa rodzaje redukcji. Pierwszym z nich jest amortyzacja mechaniczna, w której do osłabienia efektów uderzeń, służą zainstalowane polimerowe tworzywa sztuczne lub naturalne. Cechują się one zdolnością do powracania do postaci wyjściowej, po chwilowym zniekształceniu, z zachowaniem ciągłości ich uformowania. I noszą nazwę elastomerów. Ponadto siłownik jednostronnego działania z amortyzacją, może zawierać materiał amortyzujący taki jak guma oraz kauczuk syntetyczny, produkowany z polichloroprenu i określany mianem- neopren.    

W metodzie drugiej, czyli w amortyzacji pneumatycznej, siłownik pneumatyczny posiada konstrukcję, w której siła uderzeń, tłumiona jest przez tworzącą się między tłokiem, a wiekami siłownika, poduszkę powietrzną, która powstaje w ostatnim etapie ruchu siłownika. Powstała poduszka jest rezultatem zamknięcia na etapie końcowym ruchu tłoka, kanału odpowietrzającego komory siłownika. I przekierowania go na kanał dławiący. Siłę dławienia reguluje się przy użyciu imbusów lub śrubokręta. Regulacja ta musi zawsze być przeprowadzana pod kątem przepływu i ciśnienia wtłaczanego powietrza, przy zachowaniu oporu skierowanego na tłoczysko.

Siłowniki pneumatyczne dwustronnego działania>

Jest to grupa siłowników pracujących dużo szybciej w stosunku do zespołu, do którego należy siłownik jednostronnego działania. Przede wszystkim siłownik pneumatyczny z tej grupy, cechuje się dużo większą długością przesuwu i możliwością wykonania większej liczby sekwencji na minutę. Siłowniki pneumatyczne dwustronnego działania zbudowane są z tłoka z tłoczyskiem. Każdy siłownik dwustronnego działania posiada też wbudowane tuleje cylindrowe przedniego i tylnego pancerza. Ponadto przednią klapę zaopatrzono w tulejkę, która prowadzi tłoczysko, pierścień zagarniający i uszczelniający. Dodatkowo obydwa pancerze posiadają gumowe pierścienie, których rolą jest amortyzowanie całego układu.  

Dzięki zastosowaniu takiego rozwiązania, w urządzeniu jakim jest siłownik dwustronnego działania, w momencie zbliżania się tłoka do miejsca docelowego, wpompowane powietrze, jest zasłaniane przez uszczelkę z pokrywie, gdzie tworzy bańkę pneumatyczną. Natomiast elementem zapobiegającym odpływowi powietrza jest dławik.  

Praca tłoka w lewą stronę odbywa się w sposób analogiczny.    

Ważnym jest, by pamiętać, iżsiłownik pneumatyczny dwustronnego działania, to nie jest siłownik pneumatyczny z dwustronnym tłoczyskiem. Są to bowiem dwa zupełnie inne rodzaje siłowników. Ponieważ zasadnicza różnica polega na tym, że siłownik dwustronnego działania określany jest jego systemem pracy. Natomiast siłownik pneumatyczny z dwustronnym tłoczyskiem posiada dwa przechodnie tłoczyska i wykonuje zupełnie inny rodzaj ruchu. W związku z tym bezsprzecznie nie powinno się stosować obu nazw zamiennie.   

Siłowniki jednostronnego działania i siłowniki pneumatyczne dwustronnego działania różnią się zarówno budową jak i metodą pracy. Posiadają zatem odmienne zastosowania. Podstawowy dysonans architektoniczny polega na ilości komór. Bowiem każdy siłownik jednostronnego działania posiada jedną komorę, do której wprowadzane jest sprężone powietrze. Natomiast siłowniki pneumatyczne dwustronnego działania są zaopatrzone już w dwa cylindry.   

Siłowniki pneumatyczne jednostronnego działania mają przede wszystkim zastosowanie w radykalnych warunkach pracy, w których panują ekstremalne temperatury. Siłownik jednostronnego działania wykorzystywany jest do pracy w branżach:  

  • spożywczej,  
  • metalurgicznej,  
  • drzewnej.
  • Górniczej,  
  • motoryzacyjnej,  
  • w rolnictwie,  
  • a nawet w branży hutniczej.  

Siłowniki pneumatyczne tego typu są składową pras, platform wyładunkowych, linii produkcyjnych, drzwi samochodowych, rozwieraków i przecinaków stosowanych przez strażaków, a nawet szafek kuchennych. Ponadto siłowniki jednostronnego działania stanowią rozwiązanie we wszelkich maszynach i urządzeniach, które wymagają jednostronnej siły mechanicznej. Ich największą zaletą jest niski koszt eksploatacji i serwisowania.

Z kolei siłowniki pneumatyczne dwustronnego działania stanowią grupę urządzeń uniwersalnych. Bowiem mają zastosowanie niemalże we wszystkich branżach. Doskonale “zdają egzamin” w przemyśle: petrochemicznym, farmaceutycznym, spożywczym i chemicznym. Idealnym przykładem siłowników, które spisują się celująco w przemyśle spożywczym i farmaceutycznym są siłowniki pneumatyczne ISO 15552. Ponadto siłowniki pneumatyczne dwustronnego działania są niezastąpione w przemyśle:  

  • poligraficznym,  
  • metalurgicznym,  
  • papierniczym,  
  • motoryzacyjnym,  
  • kamieniarskim,  
  • a nawet w energetyce i robotyce.  

Są elementami linii produkcyjnych i pras pneumatycznych. Reasumując, siłowniki pneumatyczne dwustronnego działania sprawdzają się wszędzie tam, gdzie nie można zastosować silników elektrycznych. Do najważniejszych zalet, które posiadają produkty takie siłownik dwustronnego działania należą prosta budowa i obsługa oraz szybkie tempo i precyzja pracy.    

Lider w branży. > 

Jedną z najbardziej znanych i cieszących się uznaniem firm, która produkuje siłowniki pneumatyczne jest firma Pneumatig. Produkty przedsiębiorstwa wyróżniają się wyjątkową trwałością, dzięki zastosowaniu wysokiej jakości komponentów przy produkcji i wprowadzeniu innowacyjnych rozwiązań. Do produktów tych należą między innymi:  

  • siłownik jednostronnego działania,   
  • siłownik dwustronnego działania   
  • oraz siłownik jednostronnego działania z amortyzacją.  

Ponadto  Pneumatig jest nie tylko producentem, ale także sprzedawcą. Posiada zatem szeroki asortyment, zadowalający nawet najbardziej wymagających Klientów. Tu każdy nabędzie siłownik pneumatyczny spełniający najwyższe oczekiwania.   

Wybrane siłowniki jednostronnego działania tej firmy, posiadają w swojej konstrukcji tłok wyposażony w dodatkowy magnez. Tego typu siłownik jednostronnego działania wyposażony jest w korpus wykonany ze stali nierdzewnej i pokrywy z anodyzowanego aluminium. Komponentem tłoczyska jest austenityczna stal nierdzewna, nazywana także automatową, o symbolu AISI 303. Charakteryzuje się ona przede wszystkim zmniejszoną spawalnością, przy zachowaniu dobrej skrawalności. Materiałem użytym do wyprodukowania uszczelnienia tego modelu, jakim jest siłownik jednostronnego działania, jest mieszanka poliuretanu z kompozycją NBR, czyli nitylu - związku kauczuku akrylonitrylo - butadienowego, który należy do grupy elastomerów. Jest to związek charakteryzujący się odpornością na oleje. Innym elementem w konstrukcji, jaką zawiera siłownik jednostronnego działania i który charakteryzuje się bardzo wysokim stopniem trwałości, jest sprężyna wykonana ze stali. Zastosowanie powyższej kombinacji, daje gwarancję długiej żywotności” urządzenia. Jednakże Pneumatig, siłowniki jednostronnego działania, przeznaczone do pracy w szczególnie ekstremalnych warunkach, może wyposażyć w opcję konsekrowanych uszczelnień.   

W ofercie przedsiębiorstwa znajdują się siłowniki jednostronnego działania ciągnące ze sprężyną i siłowniki jednostronnego działania pchające z wysuwnym tłoczyskiem. Na stronie www. sklepu, dostępna jest także opcja, jaką jest siłownik jednostronnego działania z amortyzacją.   

Oczywiście wysoką jakością cechują się także siłowniki dwustronnego działania, znajdujące się w asortymencie sklepu. Wybrany typ modelu C-M-010-0160, jakim jest siłownik dwustronnego działania, posiada korpus ze stali nierdzewnej, pancerze oczywiście z najwyższej jakości aluminium anodyzowanego. Dodatkowo każdy siłownik dwustronnego działania tego typu posiada oczywiście tłoczysko ze stali nierdzewnej AISI 303 i uszczelnienia z mieszanki poliuretanu z NRB. Siłowniki pneumatyczne dwustronnego działania z amortyzacją w wielu przypadkach opierają się na amortyzacji pneumatycznej. Do istotnych elementów konstrukcyjnych siłowników firmy Pneumatig, należą także 5 - drogowe zawory. Są to zawory rozdzielające, z dwoma wyjściami do komór gazowych. Natomiast za zatrzymanie pracy tłoczyska odpowiedzialne są specjalne rozdzielacze. Klienci również w tym przypadku mają także do dyspozycji produkt jakim jest siłownik dwustronnego działania z amortyzacją.   

Inne "plusy" firmy. > 

Ponadto istotnym elementem Pneumatig, wyróżniającym firmę, są pracownicy. Stanowią oni bowiem zespół oddanych, wysoko wykwalifikowanych ekspertów z dziedziny pneumatyki, którzy chętnie dzielą się swoją szeroką wiedzą, doradzają i pomagają w dokonaniu satysfakcjonującego wyboru i zakupu.  

Ponadto sklep udostępnia także bazę wiedzy na swojej stronie: https://pneumatig.eu/silowniki-pneumatyczne.html, która mieści się w prawym, dolnym rogu, w zakładce “Blog o pneumatyce” i możliwość wymiany wiedzy i opinii, w zakładce” Forum pneumatyczne”. Dodatkowo “Baza wiedzy” udostępnia także ważną tabelę gwintów i ich rozmiarów.   

Pneumatig to także firma stojąca frontem do Klienta”, która proponuje bardzo korzystny stosunek ceny, do jakości produkowanych i sprzedawanych urządzeń, jakimi są siłowniki pneumatyczne. Organizując w tym celu moc promocji i rabatów. I udostępniając dodatkowo możliwość negocjacji cen.   

Kolejnym atrybutem firmy są szybkie dostawy zakupionych artykułów. Bowiem siłowniki pneumatyczne dostarczane są nawet w ciągu doby. Ponadto, w przypadku braku poszukiwanego produktu, Klienci mogą po wykonaniu telefonu pod numer: 48 882 085 6694, otrzymać propozycję zamiennika, który z pewnością doskonale zastąpi poszukiwany siłownik pneumatyczny.    

W trosce o wygodę Klientów, firma udostępniła także kilka możliwych form płatności. Bowiem należność za zakupiony towar, można uregulować poprzez usługę szybkich przelewów, obejmującą ponad 30 instytucji bankowych, kartą płatniczą lub kredytową oraz gotówką przy odbiorze osobistym lub za pobraniem u kuriera.   

Ponadto niezmiernie ważnym atrybutem Pneumatig, świadczącym o tym, że jest to partner godny zaufania, są usługi gwarancyjne i pogwarancyjne sprzedawanych siłowników. Bowiem każdy siłownik pnumatyczny, posiada roczną gwarancję i opiekę pogwarancyjną.   

Reasumując, współpraca z Pneumatig, wiąże się automatycznie z pozyskaniem dużego i stabilnego partnera. Bowiem każdy siłownik pneumatyczny jest wysokiej jakości i trwałości. Ponadto zawsze można w razie usterki oddać siłownik pneumatyczny do naprawy bądź poprosić o naprawę w miejscu pracy siłownika, o ile jest to tylko możliwe.   

Klienci firmy mogą też zawsze liczyć na pomoc ekspertów zatrudnionych w Pneumatig, którzy chętnie doradzą lub wskażą możliwe rozwiązania dotyczące awarii.  

Podsumowując Pneumatig to nie tylko nabyty siłownik pneumatyczny wysokiej klasy. To także wsparcie, które nie kończy się na  na zakupie wysokiej klasy urządzeń. Dlatego bezsprzecznie jest to partner, którego spokojnie można obdarzyć zaufaniem i z którym warto się związać na dłużej.

Siłowniki pneumatyczne ISO6432 FAQ

    • Czy istnieje możliwość unieruchomienia tłoczyska siłownika tak, żeby nie obracało się w trakcie pracy?

      Tak, w ofercie posiadamy siłowniki z sześciokątnym tłoczyskiem, które eliminuje ten problem.
    • Czy mogę kontrolować prędkość wysuwu tłoczyska?

      Tak, prędkość wysuwu tłoczyska można kontrolować za pomocą zaworów regulujących przepływ serii PU-SC.
    • Czy standardowe siłowniki mogą pracować w temperaturze powyżej 100° C ?

      Nie, w tym przypadku należy wybrać siłownik z uszczelnieniem z FKM (Viton), którego zakres pracy wynosi -10° C do + 150° C.