Ustaw filtry

Sprężyny Gazowe

Wychodząc naprzeciw życzeniom naszych Klientów posiadamy w swojej  ofercie sprężyny gazowe firmy SUSPA.

Firma założona w 1951 roku w Altdorf w Niemczech. Suspa jest innowacyjnym producentem wysokiej jakości sprężyn gazowych posiadająca fabryki w Niemczech, Stanach Zjednoczonych, Indiach, Chinach oraz Czechach. Jakość produktów została doceniona przez światowe marki takie jak Audi, BMW, Porsche, Grammer.

Zdobyte przez kilkadziesiąt lat doświadczenie sprawia,że produkty Suspy spełniają indywidualne wymagania naszych klientów . Sprężyna gazowa ułatwia codzienne życie każdemu z nas . Jej funkcjonalność sprawia ,że podnoszenie różnego rodzaju klap staje łatwiejsze

Proponowane przez firmę SUSPA rozwiązania sprawdzają się w mechanizmach ułatwiających codzienne funkcjonowanie, dlatego ich produkcja jest przemyślana w najdrobniejszym szczególe.

Producent stawia zarówno na wszechstronność stosowania sprężyn gazowych  jak i na wysoką jakość wykonania. Odpowiada to idei marki, która jasno stawia przede wszystkim na komfort.

Podstawowe zalety to łatwy montaż ,kompaktowa konstrukcja, kontrolowana siła wysuwu, tłumienie.

Posiadamy cztery typy o różnych wymiarach i siłach.

 • 16-1 zakres od 50 do 420n
 • 16-2 zakres od 80 do 750 N
 • 16-4-od 100-do 1200 N
 • 16- 6 zakres od 200 do 2000N

Sprężyny gazowe - główne informacje

Sprężyny gazowe są hydropneumatycznymi elementami regulacyjnymi. Składają się z cylindra ciśnieniowego oraz tłoczyska z jednostką tłoka.

Wypełnione są nietoksycznym azotem o wysokim ciśnieniu. W ten sposób powstaje ciśnienie ładowania ,które następnie wywiera wpływ na przekrój poprzeczny tłoczyska wytwarzające ten sposób siłę rozciągania.

Jeżeli siła rozciągania sprężyny gazowej jest większa niż siła przeciwwagi tłoczysko się wysuwa, jeżeli siła rozciągania jest mniejsza tłoczysko się chowa.

Sprężyny gazowe znajdują zastosowanie wszędzie tam, gdzie potrzeba naciskać, ciągnąć, podnosić lub ustawiać takie elementy jak pokrywy, wieka lub inne elementy konstrukcji za pomocą siły mięśni, bez użycia innego źródła energii miedzy innymi w przemyśle motoryzacyjnym ,meblarskim oraz przy budowie różnorodnych maszyn i urządzeń.

UWAGA ! Ciśnienie wewnętrzne sprężyny może wynosić do 300 Bar. Nie należy próbować otwierać sprężyny i modyfikować jej. Wszystkie sprężyny gazowe SUSPA  są oklejone etykietą z indeksem oraz informacją "Nie otwierać, wysokie ciśnienie !".

Długość życia sprężyny zależy od bardzo wielu czynników. Bardzo ważnym ważnym czynnikiem warunkującym żywotność sprężyny jest jego prawidłowy montaż,tzn. żeby miała drobne luzy podczas pracy. Sprężyny gazowe  zwane również amortyzatorami najlepiej jest montować tłoczyskiem do dołu,w takiej pozycji najlepiej tłumi.

Kolejnym aspektem prawidłowego użytkowania sprężyny jest ilość cykli w danym okresie czasu,oraz jego warunki atmosferyczne(sprężyna dłużej będzie pracować gdzie temperatura przez cały czas jest taka sama- przy częstych zmianach temperatury charakterystyka urządzenia się zmienia). Sprężyny gazowe SUSPA są zaprojektowane i testowane w sposób spełniający najwyższe wymagania i zapewniający maksymalną niezawodność.

Firma SUSPA testuje swoje wyroby poprzez wykonanie od 70 000 do 100 000 pełnych cykli (wymagania przemysłu motoryzacyjnego wynoszą 50 000 cykli). W całym okresie testowania spadek ciśnienia nie powinien przekroczyć  5%. W zależności od zastosowania i warunków pracy, żywotność sprężyn gazowych może się zmieniać i w praktyce okres pracy może być znacznie dłuższy osiągając nawet  500 000 cykli.

Sprężyny gazowe SUSPA mogą pracować w temperaturach otoczenia od -20ºC do +80ºC . Aby uzyskać optymalny dobór sprężyny gazowej należy zebrać następujące informacje: - kąt początkowy  kąt otwarcia , długość ramienia klapy/pokrywy od środka obrotu, na którym ma być zamontowana sprężyna - środek ciężkości klapy/pokrywy - liczba równolegle zamontowanych sprężyn - sugerowane punkty mocowania - temperatura otoczenia.

Nasi  doświadczeni doradcy odpowiedzą na wszystkie  Państwa pytania . Pomożemy w doborze odpowiedniej sprężyny gazowej do indywidualnych potrzeb klienta.

Jak obliczyc siłę sprężyny gazowej? Poniżej schemat.

obliczanie siły sprężyny gazowej

FAQ

  • Jak odczytywać oznaczenia sprężyn gazowych?

   Każdy z producentów sprężyn gazowych stosuje własny system oznaczania swoich produktów. Uniwersalnym parametrem jest siła podawana w Newtonach - [N]. Przy rozmowie z naszym doradcą technicznym postaraj się odczytać ze starego siłownika ciąg cyfr występujących przed tym symbolem.
  • Na co uważać przy doborze sprężyny gazowej?

   Podczas montażu oraz pracy sprężyn gazowych należy zwrócić szczególną uwagę na to, by nie doszło do mechanicznych uszkodzeń przede wszystkim tłoczyska. Każda, nawet z pozoru mała rysa może doprowadzić do rozszczelnienia układu.