Siłownik pneumatyczny dwustronnego działania

Siłownik pneumatyczny dwustronnego działania

Siłownik pneumatyczny dwustronnego działania

Siłownik jest urządzeniem, które zmienia energię czynnika roboczego w energię mechaniczną. Zaliczamy ten element maszyn do urządzeń wykonawczych, czyli do części występującej w układach regulacji. Siłownik jest komponentem sterującym, ponieważ oddziałuje na urządzenie będące obiektem regulacji. Dzięki przekazaniu energii mechanicznej do obiektu regulacji sprawia, że może on działać. Z tego względu siłowniki są uważane za bardzo istotne elementy urządzeń stosowanych przede wszystkim w przemyśle ciężkim. 

Siłowniki pneumatyczne

Siłowniki pneumatyczne to mechaniczne urządzenia, które w swojej pracy korzystają ze sprężonego gazu. Dzięki zamianie energii pochodzącej z powietrza w energię mechaniczną siłowniki pneumatyczne wprawiają mechanizmy w ruch. Są uznawane za bardzo uniwersalne. Szeroko stosuje się je w wielu gałęziach przemysłu. Najczęściej wykorzystuje się siłowniki dwustronnego działania. 

Warto wiedzieć, że siłowniki pneumatyczne są zbudowane w bardzo prosty sposób. W cylindrze siłownika umieszczone są tłok i tłoczysko (które najczęściej pełni funkcję elementu wykonawczego). Elementy są umieszczone na tulejach, które wyznaczają im tor ruchu. Bardzo ważnymi częściami każdego siłownika są też odpowiednie uszczelnienia. To kluczowy element siłownika, zwłaszcza w przypadku, gdy mechanizm ma być wykorzystywany do pracy w trudnych warunkach, na przykład w kontakcie z substancjami żrącymi, olejami bądź wysoką temperaturą. W takich sytuacjach korzystna się ze specjalnych, mocniejszych uszczelnień, wykonanych z materiałów takich jak teflon lub viton – tego typu mocna, syntetyczna guma pozwala siłownikowi na bezpieczną pracę w trudnych warunkach. Dzięki zastosowaniu wysokiej jakości uszczelnień możemy mieć pewność, że siłownik będzie sprawny przez długi czas. 

Niektóre elementy, w które wyposażone są siłowniki pneumatyczne dwustronnego działania, najczęściej wykonywane są z wysokiej jakości stali nierdzewnej i materiałów kwasoodpornych, dzięki czemu są odporne na niekorzystne warunki pracy. Wykonanie siłowników z wysokiej jakości materiałów umożliwia pracę mechanizmów w kontakcie z wodą morską, produktami spożywczymi albo innymi substancjami, które swoim działaniem mogłyby doprowadzić do zniszczenia istotnych elementów siłownika. W przypadku szczególnie utrudnionych warunków pracy, stosuje się też stalowe pokrywy. Są one ważne tam, gdzie występuje wysokie ryzyko mechanicznych uszkodzeń siłownika. Natomiast w większości przypadków pokrywy siłownika są wykonywane z aluminium anodyzowanego lub podobnych materiałów, które odpowiednio ochraniają wewnętrzny mechanizm siłownika. 

Siłownik pneumatyczny dwustronnego działania nie jest skomplikowanym urządzeniem. Jego działanie opiera się na wykonywaniu ruchu roboczego dzięki ciśnieniu sprężonego powietrza, które jest dostarczane do dwóch komór. Budowa siłownika z dwoma komorami wymusza na mechanizmie przesyłanie powietrza naprzemiennie na dwie strony tłoka. Z tego względu siłownik dwustronny jest wyposażony w zawory rozdzielające, które służą do sterowania mechanizmem. Siłowniki pneumatyczne charakteryzują się dużą prędkością ruchu tłoczyska, co jest szczególnie widoczne w przypadku właśnie siłownika dwustronnego działania.

Na rynku możemy znaleźć też siłowniki pneumatyczne jednostronnego działania. Jeśli stoisz przed wyborem odpowiedniego siłownika, warto zapoznać się z funkcjami, jakie pełni siłownik jednostronnego działania a dwustronnego działania. Pierwszą podstawową różnicą jest właśnie liczba komór. Siłownik jednostronnego działania, jak sama nazwa wskazuje, wykonuje ruch roboczy jedynie w jedną stronę. Wyróżniamy ciągnące i pchające siłowniki jednostronnego działania, które często są wyposażone w sprężynę pomagającą w sprawnym działaniu siłownika. Dzięki niej ruch urządzenia w obie strony jest płynny. Natomiast siłownik pneumatyczny dwustronnego działania dzięki obecności dwóch komór jest w stanie wykonywać ruch roboczy w obie strony.

Ten fakt pozwala pokonać ograniczenia, które zdarzają się w przypadku siłowników jednostronnego działania, na przykład ograniczony zakres skoku. Najprostsza definicja skoku to odległość między końcem tłoczyska w stanie wysuniętym i wsuniętym. Niewielki zakres skoku powoduje pewne bariery w dynamice pracy. Zbyt niski skok sprawia, że ruch siłownika jest szybko hamowany. Dzieje się tak z uwagi na konieczność amortyzacji siłownika. Uszczelka amortyzacji sprawia, że wypływ powietrza z cylindra staje się niemożliwy w momencie wejścia tam tulei amortyzacji. Dzięki temu trwałość mechanizmu jest większa, jednakże dynamika pracy może być zaburzona. Dotyczy to jedynie siłowników jednostronnego działania. W przypadku siłownika pneumatycznego dwustronnego działania skok siłownika zazwyczaj jest zależny tylko od rozmiaru całego mechanizmu, a mechanizm amortyzacji nie przekłada się na dynamikę pracy siłownika. Warto jednak zauważyć, że ten stan rzeczy również ma swoje wady. Siłownik dwustronnego działania z długim skokiem jest obarczony większym obciążeniem mechanicznym siłownika. To z kolei wymusza konieczność zastosowania dłuższych pierścieni ślizgowych i większych średnic łożyska, co przekłada się na zwiększenie rozmiaru całego mechanizmu.

Siłownik pneumatyczny dwustronnego działania – zastosowanie i zalety

Siłownik dwustronnego działania jest szeroko stosowany w gałęziach przemysłu takich metalurgiczny, chemiczny, maszynowy, kamieniarski, motoryzacyjny, drzewny, ale również przemyśle papierniczym i spożywczym. Co więcej, siłowniki pneumatyczne znajdują zastosowanie również w przedmiotach codziennego użytku. Używa się ich między innymi w automatycznie otwieranych bramach wjazdowych. To dzięki siłownikom pneumatycznym możliwe jest działanie drzwi w samochodzie albo platform rozładunkowych używanych w pojazdach ciężarowych. Siłowniki pneumatyczne są stosowane też w rozwierakach i przecinakach, które są używane przez służby ratunkowe. 

Jak można wywnioskować, siłowniki pneumatyczne znajdują bardzo szerokie zastosowanie w świecie wokół nas. Nic w tym dziwnego, ponieważ ze względu na mechanizm swojego działania, siłownik dwustronnego działania jest bardzo prosty w użytkowaniu oraz neutralny dla środowiska, co coraz częściej jest ważne dla firm działających w przemyśle. Mechanizmy działające dzięki sprężonemu powietrzu nie tylko nie wpływają negatywnie na klimat, lecz także są dużo tańsze niż innego typu mechanizmy, ponieważ zużywają jedynie powietrze.

Warto wiedzieć, że siłowniki dwustronnego działania ze względu na swoją popularność są dostępne w wielu odmianach. Tego typu siłowniki można łatwo znaleźć nawet w niestandardowych wymiarach. Ich uniwersalność jest olbrzymią zaletą, gdyż sprawia, że każdy, kto szuka siłownika dwustronnego działania, może w szybkim tempie znaleźć model idealny dla siebie. Ich duża uniwersalność przekłada się też na specyfikację konkretnych modeli, na przykład w odniesieniu do wcześniej omówionego skoku siłownika. Siłownik dwustronny ma skok ograniczony wyłącznie rozwiązaniami konstrukcyjnymi dotyczącymi tego konkretnego mechanizmu. Ogromnym plusem siłowników pneumatycznych dwustronnego działania jest fakt, że przy dużym skoku mechanizm amortyzacji nie wpływa negatywnie na dynamikę działania siłownika, więc praca za pomocą siłownika dwustronnego działania może być wykonywana szybko. Siłownik pneumatyczny dwustronnego działania dzięki wykorzystywaniu ruchu roboczego w obie strony wykonuje dużą liczbę cykli, więc jego prędkość (mierzona w metrach na sekundę) jest większa niż w przypadku jednostronnie działających siłowników.

Siłownik dwustronnego działania w wersji pneumatycznej wyróżnia się bardzo sprawdzoną konstrukcją. Podobne urządzenia są znane ludzkości już od kilkuset lat i ich działanie nie zmieniło się diametralnie od tego czasu. Jak pokazuje historia techniki i automatyki przemysłowej, niekiedy proste rozwiązania są najbardziej wydajne. Dodatkowo na korzyść tego typu urządzeń przemawia też fakt łatwego serwisu i konserwacja, a także zakupu ewentualnych części wymiennych, na przykład uszczelek. Ze względu na szeroką dostępność siłowników pneumatycznych dwustronnego działania nie trzeba się martwić, że w sytuacji awarii siłownika znajdziemy się w kropce. Poza tym awarie nie czekają nas zbyt często, bo dzięki swojej prostej konstrukcji siłowniki dwustronnego działania są uważane za nisko awaryjne. Dodatkowo siłowniki są oceniane pod względem surowych norm. Nasze siłowniki pneumatyczne dwustronnego działania spełniają standard ISO 6432, więc są urządzeniami godnymi zaufania. 

Siłownik dwustronnego działania – jak z niego korzystać?

Jeśli zastanawiasz się nad tym, jak podłączyć siłownik dwustronnego działania, powinieneś zwrócić uwagę na kwestię wcześniej wspomnianych zaworów. W przypadku siłowników dwustronnego działania regulujemy ich pracę za pomocą zaworów dławiąco-zwrotnych, które zamontować można bezpośrednio w przyłączu siłownika. Ze względu na to, że dławi się powietrze, które opuszcza komorę siłownika dwustronnego działania, warto zwrócić szczególną uwagę na zamontowanie zaworów w odpowiednim kierunku.

Podłączenie siłownika dwustronnego działania do obiektu regulacji jest bardzo proste. Jednakże przed wyborem i podłączeniem siłownika należy dokładnie sprawdzić kompatybilność tego elementu z resztą instalacji pneumatycznej. Tylko dzięki doborowi odpowiedniego siłownika do parametrów naszej instalacji, możemy liczyć na sprawne funkcjonowanie układu. Niedopasowanie siłownika do parametrów instalacji może skutkować niebezpiecznymi awariami. Z tego względu jeszcze przed zakupem trzeba dokładnie dopasować siłownik do innych elementów pneumatyki. 

Jeśli mamy pewność, że nasz siłownik jest odpowiednio dobrany, najczęściej wystarczy podłączyć go z jednej strony do przewodów, co pozwala na odbiór sprężonego powietrza, a z drugiej – do elementu roboczego. Szczegóły montażu mogą różnić się delikatnie od siebie ze względu na różnice w budowie instalacji pneumatycznych. 

Przed zakupem siłownika dwustronnego działania należy sprawdzić materiały, z których jest wykonany oraz zapoznać się z długością skoku siłownika. Dobrze jest również zwrócić uwagę na oznaczenia. Warto wiedzieć, po jakim obrazie można wyszukać siłownik dwustronnego działania – symbol tego typu urządzeń jest dość charakterystyczny. Schemat przedstawia prostokątny mechanizm z wyraźnie zaznaczonym tłoczyskiem. Oznaczenia niektórych rodzajów siłownika dwustronnego działania różnią się od siebie, ponieważ część z nich przedstawia siłowniki pneumatyczne dwustronnego działania z hamowaniem jednostronnym, a inne – z dwustronnym. Dzięki temu już po samym symbolu możemy uzyskać informacje na temat szczegółów technicznych danego siłownika.