Zawory pneumatyka

W dziale zawory i elektrozawory znajdują się elementy do sterowania przepływem sprężonego powietrza oraz innych mediów. Mają one zastosowanie w najprostszych jak i tych bardziej wymagających układach, sterujących elementami wykonawczymi.

Najpopularniejsze zawory pneumatyczne, elektrozawory pneumatyczne, zawory zwrotne oraz szybkiego spustu oferujemy w różnych wersjach. Standard czyli mosiądz oraz stal nierdzewna dla otoczenia agresywnego. Szeroki wybór przyłączy oraz wielkość przepływu jest istotny w doborze odpowiedniego zaworu. Zawory kulowe przystosowane są również do montażu pod napędy pneumatyczne oraz elektryczne.

Jesteśmy bezpośrednim dystrybutorem na terenie kraju, flagowego koreańskiego producenta zaworów Yonwoo Pneumatic. Kilkanaście różnych serii zaworów o różnych wymiarach i parametrach wykonanych w normach: zawory pneumatyka NAMUR, ISO-0, ISO-1, ISO-2 zapewnia naszym doradcą dobór odpowiedniego zamiennika do innych producentów.

Dzięki naszemu ponad 20 letniemu doświadczeniu, zbudowaliśmy spory magazyn zaworów, elektrozaworów dzięki czemu jesteśmy „od ręki” w stanie dobrać odpowiednie sterowanie dla użytkownika.

Nasze zawory i elektrozawory posiadają modele 3d do każdego oferowanego produktu, umożliwi to wbudowanie zaworu w projekt, oraz pobrać odpowiedni certyfikat. Dostępne są do pobrania w zakładce "Do pobrania" na stronie produktu.

Zawory pneumatyczne sterowane sprężonym powietrzem oferujemy o średnicach przyłączeniowych od M5 do 1” i funkcjach NO, NC. Na życzenie klienta możemy zaoferować zawory w wykonaniu Ex.

Zawory pneumatyka o różnych funkcjach

Elektrozawory pneumatyczne które posiadamy w ofercie dają możliwość dokupienia osobno cewki oraz wtyczki o dowolnym napięciu w wykonaniu klasycznym lub z diodą sygnalizującą napięcie.

Odcinające, czyli 2/2 w wersjach N.O i N.C które stosuje się do cieczy oraz gazów obojętnych standardowo występują z uszczelnieniem z NBR.

Serie elektrozaworów SF, SCE wykorzystywane do układów sterowania elementami wykonawczymi cechuje największe uznanie na runku krajowym. Dla każdej ze średnic od M5 do 1” istnieje każda funkcja: 3/2, 5/2, 5/3, mono oraz bistabilne. Możliwość montażu na płycie zaworowej pozwala budować całe wyspy zaworowe. Każdy z elektrozaworów posiada ręczne przesterowanie, jest to przycisk (oznaczenie IP) lub przełącznik (IL)

Zawory pneumatyka - rodzaje

Zawory mechaniczne: HLV, KMV, FT cechuje wysoka jakość wykonania. Z pośród nich zawory nożne, ręczne oraz z dźwignią posiadają mocne aluminiowe obudowy wypierają plastikowe oferowane przez innych producentów. Dostępne są również w wariantach od 1/8” do 1/2” Seria PMV umożliwia łatwy montaż pulpitowy.

Wyspy zaworowe budowane są na elektrozaworach SCE za pośrednictwem płyty przyłączeniowej oraz modułu MCS, umożliwia sterowaniem za pośrednictwem portu LPT. Atutem jest możliwość zamontowania elektrozaworów o różnych funkcjach.

Zawory dławiące odpowiedzialne są za zwiększanie lub zmniejszanie przepływu powietrza co w efekcie daje wiele możliwości w ich zastosowaniu. Najpopularniejszym wykorzystaniem tego typu zaworów jest wpięcie w układ między siłownikiem pneumatycznym a zaworem sterującym. Za pomocą pokrętła, użytkownik reguluje położenie iglicy dzięki czemu siłownik pracuje wolniej lub szybciej.

Zawory suwakowe stosuje się do szybkiego zamknięcia lub otwarcia układu. W chwili zamknięcia zaworu, powietrza za nim jest upuszczane do atmosfery. Zwarta i solidna konstrukcja nie utrudnia stosowania ich np. przy narzędziach pneumatycznych. Występują z gwintami od 1/8” do 1”

Zawory pneumatyczne skośne mają zastosowanie przy układach gdzie szybkość działania jest bardzo istotna, odporne na wysoką temperaturę wykorzystuje się je do gorącej pary. Obudowa ze stali nierdzewnej oraz uszczelnienie z PTFE daje możliwość montażu przy środowisku agresywnym. Sterowane pneumatycznie zawory występują w różnych konfiguracjach. Zawory pneumatyczne monostabilne oraz bistabilne o przekroju od 1/4” do 2” dostępne z magazynu.

Grupa zaworów zawiera również elementy wymagane przez dozór do zbiorników ciśnieniowych. Zawory bezpieczeństwa o których mowa, stosuje się do zabezpieczenia zbiornika wyrównawczego przed przeciążeniem ciśnieniowym. Istotną sprawą jest dobór ciśnienia otwarcia zaworu oraz jego przepustowość. Warto zwrócić uwagę aby elektrozawór pneumatyczny był ocechowany i posiadał pełną dokumentację techniczną.

Zawory pneumatyka - najczęściej zadawane pytania

    • Czy jest możliwość dokupienia zestawów naprawczych do zaworów?

      Do wszystkich zaworów które posiadamy w ofercie, oferujemy również zestawy naprawczy. Dla elektrozaworów odcinających są to membrany wraz z trzpieniem oraz sprężyną. Dla elektrozaworów sterujących jest to tłoczek (suwak) wraz z uszczelkami oraz pilot sterujący. Producent przewiduje żywotność zaworu na przynajmniej 10 milionów cykli.
    • Czy zawory dławiące są wymagane do sterowania siłownikiem?

      Za prędkość pracy siłownikiem odpowiada przepływ powietrza czyli odpowiednie średnice przewodów oraz zaworu sterującego, zawory dławiące oraz dławiąco zwrotne umożliwiają precyzyjnie zdławić przepływ powietrza i ustawić tym samy prędkość wysuwu oraz powrotu siłownika.
    • Kiedy stosować zawory szybkiego spustu?

      Niejednokrotnie zdarza się, że zawór sterujący jest w dużej odległości od siłownika, celem szybkiego działania siłownika potrzebne jest szybkie opróżnienie komory siłownika dlatego montuje się na nim zawór szybkiego spustu. Wielkość dobieramy pod przepływ oraz rozmiar siłownika.
    • Jakiej jakości sprężone powietrze do sterowania siłownikami?

      Jakość sprężonego powietrza w dużej mierze odpowiada za żywotność układu. Producent określa, że filtracja powietrza powinna być na poziomie 5 mikronów, zaleca również smarowanie według ISO VG32. Ciśnienie pracy w zależności od serii waha się od 0,5 do 10 bar.