Zawory i elektrozawory w Pneumatyce

W dziale zawory i elektrozawory znajdują się elementy do sterowania przepływem sprężonego powietrza i oraz innych mediów. Mają one zastosowanie w najprostszych jak i tych bardziej wymagających układach, sterujących elementami wykonawczymi.

Najpopularniejsze zawory, elektrozawory, zawory zwrotne oraz szybkiego spustu oferujemy w różnych wersjach. Standard czyli mosiądz oraz stal nierdzewna dla otoczenia agresywnego. Szeroki wybór przyłączy oraz wielkość przepływu jest istotny w doborze odpowiedniego zaworu. Zawory kulowe przystosowane są również do montażu pod napędy pneumatyczne oraz elektryczne.

Jesteśmy bezpośrednim dystrybutorem na terenie kraju, flagowego koreańskiego producenta zaworów Yonwoo Pneumatic. Kilkanaście różnych serii zaworów o różnych wymiarach i parametrach wykonanych w normach: NAMUR, ISO-0, ISO-1, ISO-2 zapewnia naszym doradcą dobór odpowiedniego zamiennika do innych producentów.

Dzięki naszemu ponad 20 letniemu doświadczeniu, zbudowaliśmy spory magazyn zaworów, elektrozaworów dzięki czemu jesteśmy „od ręki” w stanie dobrać odpowiednie sterowanie dla użytkownika.

Za pośrednictwem naszego sklepu internetowego można ściągnąć plik 3d do każdego oferowanego zaworu, umożliwi to wbudowanie zaworu w projekt, oraz pobrać odpowiedni certyfikat.

Zawory pneumatyczne sterowane sprężonym powietrzem oferujemy o średnicach przyłączeniowych od M5 do 1” Na życzenie klienta możemy zaoferować zawory w wykonaniu Ex.

Zawory monostabilne oraz bistabilne występują w różnych funkcjach.

Elektrozawory które posiadamy w ofercie dają możliwość dokupienia osobno cewki oraz wtyczki o dowolnym napięciu.

Odcinające które stosuje się do cieczy oraz gazów obojętnych standardowo występują z uszczelnieniem z NBR. Cieszą się dużą żywotnością.

Serie elektrozaworów SF, SCE wykorzystywane do układów sterowania elementami wykonawczymi cechuje największe uznanie na runku krajowym. Dla każdej ze średnic od M5 do 1” istnieje każda funkcja: 3/2, 5/2, 5/3, mono oraz bistabilne. Możliwość montażu na płycie zaworowej pozwala budować całe wyspy zaworowe. Każdy z elektrozaworów posiada ręczne przesterowanie, jest to przycisk (oznaczenie IP) lub przełącznik (IL)

Zawory mechaniczne: HLV, KMV, FT cechuje wysoka jakość wykonania. Z pośród nich zawory nożne, ręczne oraz z dźwignią posiadają mocne aluminiowe obudowy wypierają plastikowe oferowane przez innych producentów. Dostępne są również w wariantach od 1/8” do 1/2” Seria PMV umożliwia łatwy montaż pulpitowy.

Wyspy zaworowe budowane są na elektrozaworach SCE za pośrednictwem płyty przyłączeniowej oraz modułu MCS, umożliwia sterowaniem za pośrednictwem portu LPT. Atutem jest możliwość zamontowania elektrozaworów o różnych funkcjach.

Zawory dławiące odpowiedzialne są za zwiększanie lub zmniejszanie przepływu powietrza co w efekcie daje wiele możliwości w ich zastosowaniu.

Zawory suwakowe stosuje się do szybkiego zamknięcia lub otwarcia układu. W chwili zamknięcia zaworu, powietrza za nim jest upuszczane do atmosfery. Zwarta i solidna konstrukcja nie utrudnia stosowania ich np. przy narzędziach pneumatycznych. Występują z gwintami od 1/8” do 1”

Zawory skośne mają zastosowanie przy układach gdzie szybkość działania jest bardzo istotna, odporne na wysoką temperaturę wykorzystuje się je do gorącej pary. Obudowa ze stali nierdzewnej oraz uszczelnienie z PTFE daje możliwość montażu przy środowisku agresywnym. Sterowane pneumatycznie zawory występują w różnych konfiguracjach. Monostabilne oraz bistabilne o przekroju od 1/4” do 2” dostępne z magazynu.

FAQ

  • Czy jest możliwość dokupienia zestawów naprawczych do zaworów?

   Do wszystkich zaworów które posiadamy w ofercie, oferujemy również zestawy naprawczy. Dla elektrozaworów odcinających są to membrany wraz z trzpieniem oraz sprężyną. Dla elektrozaworów sterujących jest to tłoczek (suwak) wraz z uszczelkami oraz pilot sterujący. Producent przewiduje żywotność zaworu na przynajmniej 10 milionów cykli.
  • Jaki zawór dobrać do sterowania siłownikiem?

   Siłowniki możemy rozdzielić na jedno oraz dwustronnego działania, te pierwsze mają jedno zasilanie a powrót wykonany jest przez sprężynę i do nich stosujemy zawory funkcji 3/2. Do siłowników dwustronnego działania czyli te które potrzebują zasilanie do wysuwu oraz do powrotu stosuje się funkcje zaworu 5/2, 5/3. W pierwszej kolejności proszę ustalić rodzaj sterowania, mechaniczne czy też pneumatyczne lub elektryczne. Następnie konieczne jest dobranie funkcji czyli czy siłownik ma zostawać w danym położeniu lub chować się po zaniku sterowania (mono lub bi stabilne) Rozmiar gwintów przyłączeniowych dobiera się pod wielkość każdego siłownika. Zachęcam do kontaktu z działem obsługi klienta celem ustalenia szczegółów.
  • Czy zawory dławiące są wymagane do sterowania siłownikiem?

   Za prędkość pracy siłownikiem odpowiada przepływ powietrza czyli odpowiednie średnice przewodów oraz zaworu sterującego, zawory dławiące oraz dławiąco zwrotne umożliwiają precyzyjnie zdławić przepływ powietrza i ustawić tym samy prędkość wysuwu oraz powrotu siłownika.
  • Kiedy stosować zawory szybkiego spustu?

   Niejednokrotnie zdarza się, że zawór sterujący jest w dużej odległości od siłownika, celem szybkiego działania siłownika potrzebne jest szybkie opróżnienie komory siłownika dlatego montuje się na nim zawór szybkiego spustu. Wielkość dobieramy pod przepływ oraz rozmiar siłownika.
  • Jakiej jakości sprężone powietrze do sterowania siłownikami?

   Jakość sprężonego powietrza w dużej mierze odpowiada za żywotność układu. Producent określa, że filtracja powietrza powinna być na poziomie 5 mikronów, zaleca również smarowanie według ISO VG32. Ciśnienie pracy w zależności od serii waha się od 0,5 do 10 bar.