Instalacje pneumatyczne

Sieć sprężonego powietrza jest bardzo ważnym składnikiem całego systemu pracy w zakładach produkcyjnych lub usługowych. Sprężone powietrze jest wykorzystywane jako napęd dla urządzeń i narzędzi pneumatycznych. Wraz z siecią elektryczną, instalacja sprężonego powietrza jest niezastąpionym źródłem napędu, który wykorzystuje się w prawie wszystkich urządzeniach. Dlatego bardzo ważnym aspektem jest jakie rury, o jakiej średnicy i w jakiej konfiguracji użytkujemy w sieci sprężonego powietrza.

Bardzo często w wielu firmach produkcyjnych zdarza się sytuacja, że wymiana lub modernizacja instalacji sprężonego powietrza pozwala na ograniczenie zużycia prądu poprzez sprężarki lub wyklucza zakup nowej sprężarki o większej mocy. Szczególnie dotyczy to bardzo nieefektywnej instalacji pneumatycznej z rur stalowych czarnych, w których następuje korozja, zanieczyszczenie, duży spadek ciśnienia na skutek zarastania oraz nieszczelności na skutek korozji.

Modernizacja instalacji sprężonego powietrza jest realizowana poprzez optymalny dobór średnicy instalacji sprężonego powietrza i jej konfigurację oraz usunięcie wszystkich nieszczelności związanych z eksploatacją dotychczasowej, starej instalacji sprężonego powietrza (szczególnie z rur czarnych, nieocynkowanych wewnątrz).

Okazuje się wtedy że użytkowana w zakładzie sprężarka jest o wystarczającej mocy lub zaczyna mniej zużywać energii elektrycznej na produkcję sprężonego powietrza, które tracimy poprzez nieszczelności na instalacji sprężonego powietrza, pokonywanie oporu ciśnienia ze względu na zbyt małą średnicę rur instalacyjnych lub ich korozję wewnętrzną.

Nasza firma oferuje instalacje pneumatyczne sprężonego powietrza z rur aluminiowych od 17 do 158 mm. polipropylenu od 20 do 90 mm. oraz z rur nierdzewnych 304L od 15 do 108mm lub 316L od 15 do 42mm. Systemy instalacyjne aluminiowe, które oferujemy to system AirNet Atlas Copco oraz TransAir Legris Parker. Instalacje pneumatyczne z polipropylenu to system Coprax PN20.

Instalacja sprężonego powietrza AirNet

Systemy instalacji z rur aluminiowych są najbardziej prostymi systemami instalacji sprężonego powietrza, które nie wymagają do montażu wielu specjalistycznych lub drogich narzędzi, wystarczy obcinak do rur oraz gratownik aby móc połączyć rurę ze złączką.

W systemie TransAir dla średnic pow. 40 mm. wymagane są dodatkowo narzędzia do wykonania otworów w rurach lub do wykonania pierścieni zaciskowych (narzędzia te mogą zostać wypożyczone przez naszą firmę). W systemach rur ze stali nierdzewnej niezbędna jest zaciskarka do złącz i rur. W systemach rur polipropylenowych niezbędna jest zgrzewarka do wykonania połączenia złącz z rurami.

Najtańszym systemem jest system rur polipropylenowych Coprax PN20 i ma to swoje uzasadnienie gdy budujemy instalacje pneumatyczne sprężonego powietrza dla małych przepływów i z rur o małych średnicach np. DN 20 do DN 32. Rury w tym systemie są o długości 4 mb. Należy zawsze zwrócić uwagę że rury z polipropylenu PN20 mają dosyć grubą ściankę i np. rura DN 25 ma średnicę wewnętrzną tylko 16,6 mm – czyli tyle co rura aluminiowa o średnicy DN 17.

Dlatego przy większych średnicach rur z polipropylenu PN20 np. DN 63, 75 czy 90 warto zastanowić się nad systemem rur aluminiowych, których średnica jest odpowiednio mniejsza, są lżejsze, łatwiejsze w montażu a sam koszt inwestycyjny zaczyna być porównywalny. Ponadto system zgrzewany nie jest demontowalny, tzn. raz wykonane połączenie rury ze złączką nie może być powtórnie wykorzystane.

Instalacja sprężonego powietrza z rur aluminiowych

Najlepszym naszym zdaniem systemem do wykonania instalacji sprężonego powietrza jest system rur aluminiowych AirNet Atlas Copco lub TransAir Legris. Charakteryzuje je przede wszystkim bardzo łatwy i szybki sposób montażu jak i niska waga materiałów (co ma bardzo duże znaczenie dla większych średnic rur w planowaniu miejsc podparcia lub rozmieszczeniu uchwytów).

Ponadto instalacja sprężonego powietrza AirNet Atlas Copco oraz TransAir Legris posiada stosowne certyfikaty dopuszczające je do wykorzystywania przy budowie instalacji sprężonego powietrza. Rury w tym systemie są dostarczane w odcinkach 3 mb lub 6 mb w systemie TransAir Legris oraz odpowiednio w odcinkach 2,85 mb i 5,7 mb w systemie AirNet Atlas Copco. Pełną gamę złącz dostępnych w tych systemach prezentujemy na naszej stronie internetowej.

Sam koszt materiałów instalacyjnych w systemach rur aluminiowych do sprężonego powietrza jest wyższy od rur polipropylenowych ale należy pamiętać że rury aluminiowe mają mniejszą ściankę przez co np. rurę polipropylenową PN20 o średnicy DN 90 z powodzeniem zastąpimy rurą aluminiowa DN 63.

Ponadto przy większych średnicach rurociągów do sprężonego powietrza czas niezbędny do wykonania instalacji sprężonego powietrza w systemie rur aluminiowych jest kilkukrotnie krótszy. Kolejną, może najważniejszą zaletą instalacji sprężonego powietrza wykonanej z rur aluminiowych jest możliwość jej demontażu i powtórnego wykorzystania złącza jak i rur przy budowie instalacji w innym miejscu lub zmianie jej konfiguracji.

Instalację z rur ze stali nierdzewnej 304L lub 316 L oferujemy na bezpośrednie zapytanie klienta.

Instalacje pneumatyczne oferta

Zachęcamy do składania zapytań ofertowych dotyczących wykonania, doboru średnic lub kształtu instalacji sprężonego powietrza. Prawidłowo zaprojektowana i wykonana instalacja sprężonego powietrza zapewni niski spadek ciśnienia na instalacji, szybki przepływ sprężonego powietrza, brak nieszczelności, brak korozji oraz pozwoli na optymalne wykorzystanie sprężarek w procesie produkcji sprężonego powietrza jak i jego przesyłu do odbiorników.

Instalacja sprężonego powietrza najczęstsze pytania

    • Jaki materiał wybrać do wykonania instalacji sprężonego powietrza?

      Polipropylen - dla małych średnic max. 40 mm oraz nie za dużym przepływie ok. 200m3/h przy 7 bar – najtańszy materiał ale należy zwrócić uwagę na średnicę wewnętrzną rury (grube ścianki) – ogranicza przepływ sprężonego powietrza, wymaga specjalistycznych narzędzi - zgrzewarka - aluminium; zdecydowanie tak – posiada atest dla sprężonego powietrza, bardzo szybki oraz łatwy montaż i demontaż, zdecydowanie dla dużych średnic pow. 40mm i dużych przepływów, koszt materiału wysoki dla małych średnic i małych przepływów ale już porównywalny dla dużych średnic i dużych przepływów, nie wymaga specjalistycznych narzędzi. Stal, tak ale tylko ocynkowana! Dużo gorsze parametry szybkości przepływu ze względu na chropowatą powierzchnie wewnętrzną, bardzo czasochłonny montaż. Miedź – tak, ale to najdroższy materiał… nie jest dedykowany dla sprężonego powietrza, częstym błędem jest wykonywanie instalacji o zbyt małej średnicy
    • Jaki typ instalacji sprężonego powietrza – zamknięta w obwód czy instalacja liniowa?

      Zdecydowanie instalacja zamknięta w obwód pozwoli na dobór rur o mniejszej średnicy oraz mniejszy spadek ciśnienia w instalacji. Instalacja „otwarta” wymusza zastosowanie większej średnicy rur aby uzyskać akceptowalny spadek ciśnienia na instalacji sprężonego powietrza.
    • Czy stosować różne średnice rur w instalacji?

      Zdecydowanie tak, jest to najbardziej ekonomiczne. Zastosowanie różnych średnic rur w zależności od wymogów odbiorników sprężonego powietrza w najbardziej optymalny sposób pomoże wykonać instalację sprężonego powietrza (obniża koszty instalacji)
    • Czy instalacja sprężonego powietrza może być prowadzona na zewnątrz budynku?

      Tak, ale powinno się pamiętać o jej zabezpieczeniu (otulinie) gdyż np. polipropylen nie jest odporny na promienie UV. Ponadto musimy być przygotowani na obniżenie się temperatury sprężonego powietrza co może prowadzić do kondensacji większej ilości wody w instalacji.
    • Jak często należy montować uchwyty?

      Dla instalacji z polipropylenu lub stali ocynkowanej uchwyty należy montować co 0,8-1mb dla instalacji z aluminium ok. 2 – 2,5 mb z uwzględnieniem wytycznych dostawcy systemu.
    • Czy instalację sprężonego powietrza można wyczyścić?

      Teoretycznie tak… ale to bardzo żmudny i kosztowny proces, więc lepiej zadbać o wyeliminowanie cząstek stałych, wody, oleju w procesie sprężania montując separatory cyklonowe, osuszacze, filtry, dreny kondensatu niż potem mieć problem z czystością samej instalacji sprężonego powietrza jak również z awaryjnością urządzeń zasilanych sprężonym powietrzem czy tez problem z samym produktem końcowym, np. przy lakierowaniu.