Złączki pneumatyczne

Żeby można było pracować ze sprężonym powietrzem, nie wystarczy posiadanie samego kompresora. Oprócz źródła, potrzebujemy przewodów a wraz z nimi złączy pneumatycznych. Można je podzielić na grupy jak złącza auto, złącza kłowe, zaciskowe do przewodów CU, oraz wciąż popularne „choinki”, złącza pneumatyczne plastikowe, zawory kulowe, szybkozłączki pneumatyczne TYP 21,26,27 oraz wszelkiego rodzaju listwy, opaski czy wreszcie złączki gwintowane i redukcje.

Złączka wtykowa typu AUTO, lub jak kto woli QUICK, służą do bezpośredniego połączenia przewodów kalibrowanych, głównie:PA, PU, PE, PTFE i są najczęściej wykorzystywanym złączami w pneumatyce na świecie.

Złącza pneumatyczne można podzielić na :

  • standardowe
  • nierdzewne
  • mini
  • Korpus wykonany z wysokiej jakości poliamidu (PA 66) i mosiądzu niklowanego.
  • Uszczelnienie: NBR.
  • Temperatura pracy od -20°C do 80°C.
  • Ciśnienie pracy od 0 do 12 bar.

Oddzielną grupą złączy pneumatycznych są złącza skręcane, gdzie nie ma żadnego uszczelnienia a przewód uszczelnia się nakrętką przez docisk. Tego typu złącza używa się głównie tam gdzie może występować wyższa temperatura (powyżej +70st.C), lub silne naprężenia czy skręcanie się przewodów.

  • Temperatura pracy od -20°C do 70°C.
  • Ciśnienie pracy od -0,95 do 15 bar.

Dodatkowo złącza pneumatyczne dzielą się na proste, wszelkiego rodzaju rozgałęźniki ,trójniki „T” lub typu „Y”, złącze obrotowe pneumatyczne łożyskowane, wolno i szybkoobrotowe, kolanka, złączki do węży pneumatycznych proste przelotowe, złącza wtykowe redukcyjne, czwórniki czy zaślepki i korki, a skończywszy na zaworach odcinających, regulatorach czy zaworach z możliwością odpowietrzenia.

Tego typu złącza wtykowe pneumatyczne występują zarówno w wersjach z gwintami zewnętrznymi, jak i wewnętrznymi. Ich montaż, połączenie z przewodami nie stanowi kłopotu i pozwala na wielokrotne bezpieczne rozłączanie .

Do każdej dziedziny przemysłu można dobrać odpowiednie złącza , co w konsekwencji uchroni nas przed nieszczelnością czy awariami.

Złączki pneumatyczne - złączki mosiężne

  • Szybkozłączki pneumatyczne TYP 21 DN 5

Cechują się mniejszymi gabarytami i stosowane są głównie tam gdzie ogranicza nas miejsce i wielkość ew.narzędzia. Z powodzeniem używane w stomatologi(unity dentystyczne i protetyka), czy modelarstwie(aerografy).

System połączeń jest najpopularniejszy od wielu dekad na całym świecie co pozwala na swobodny dobór wszelkich złączy pneumatycznych.

  1. Przepływ: 560 l / min.
  2. Ciśnienie robocze: od 0 do 35 bar.
  3. Temperatura pracy: od -20°C do 100°C (uszczelnienie N
  • Szybkozłączki pneumatyczne TYP 26 DN 7,2

Najpopularniejsza złączka pneumatyczna używana niemal w każdej dziedzinie przemysłu. Szerokie spektrum możliwości pozwala na podłączenie każdego niemal urządzenia z przewodami i narzędziami włącznie.

Choć potrafią różnić się wyglądem ich wspólna cecha na rynku europejskim czyni je kompatybilnymi.

Przepływ: 1000 l / min.

  1. Ciśnienie robocze: od 0 do 35 bar.
  2. Temperatura pracy: od -20°C do 100°C (uszczelnienie NBR).

Złącza pneumatyczne - informacje

  • Elementy złączne

Ze względu na stosowanie medium jakim jest sprężone powietrze i występowania w nim wilgoci nie używa się elementów korozyjnych głównie stalowych. Z tego powodu najczęściej używanym materiałem jest mosiądz czysty jak i

obrabiany galwanicznie. W przemyśle gdzie warunki są albo agresywne czy też wymagają tego wymogi sanitarne, używa się materiału ze stali nierdzewnej.

Wszelkie nyple, redukcje, śrubunki, mufy które tylko sobie klient wybierze jesteśmy w stanie proponować do montażu czy też rozbudowy np. istalacji sprężonego powietrza.

Charakterystyka elementów złącznych:

  • Materiał: mosiądz, mosiądz niklowany, stal nierdzewna.
  • Temperatura pracy: ~ -20°C do ~150°C.
  • Maksymalne ciśnienie pracy: 16 bar.

Złącza pneumatyczne - kłowe

To niezawodne i bardzo solidne połączenie. Stosowane z powodzeniem zarówno z medium jakim jest sprężone powietrze w pneumatyce,woda w ogrodnictwie,czy oleje i inne stosowane w budownictwie.

Zaleca się użycie złączy kłowych tam gdzie przepływ powinien być wysoki co zapewnia nam „bezgrzybkowa” konstrukcja złącza kłowego.

Szybkie podłączenie złącza pneumatyczne kłowe ceni je wyjątkowo pewnym i odpornym na uszkodzenie połączeniem.

Przed wyborem powinniśmy pamiętać o typie złącza bowiem występują na rynku różne opcje-rozstawy kłów. Rozstaw  40 mm – typowe złącza do wody, powietrza itp. GEKA Plus-takie proponujemy rozstaw  41 mm – amerykańskie, rozstaw 42 mm – typowe europejskie.

Oraz rodzaju medium dla właściwego doboru uszczelnienia ,NBR (w tym także opcja dla wody pitnej) czy Viton. To drugie uszczelnienie używane jest dla wykonań np.ze stali nierdzewnej czy wyższej temperatury.

Charakterystyka dla złączy kłowych GEKA Plus

  • Łatwe łączenie i rozłączanie ochrona przed przypadkowym rozłączeniem wysokiego przepływu.
  • Ciśnienie robocze max. 42 bar.
  • Temperatura: max 105°C

Zawory kulowe

Zawory kulowe cechują się bardzo szerokim zastosowaniem. Od Najczęściej wykorzystywanego w instalacjach doprowadzających zimną i ciepłą wodę, te znamy z własnego doświadczenia, do przemysłu maszynowego, spożywczego czy chemicznego włącznie.

Wykorzystywane jako element instalacji do uzupełnienia czy odcięcia medium jakim jest np. sprężone powietrze, dzięki swojej konstrukcji zapewniają długą pracę i szczelność.

Prostota użycia oraz rodzaje wykonań pozwala na wykorzystanie zaworów kulowych niemal wszędzie czyniąc je uniwersalnymi.

Zawory kulowe mogą występować w opcji WZ (gwint zewnętrzny, potocznie zwany nyplowym), WW (obustronnie wewnętrzny)

Do innej grupy zaworów zaliczamy zawory trój-drogowe z opcją wskazania drogi przepływu dla mediów: „T” lub„L” oraz z „lockiem” tzw.blokadą dźwigni.

Złącza pneumatyczne - charakterystyka

Sprężone powietrze, gaz, woda, para wodna, olej i wszystkie produkty o podobnej konsystencji.

  • Temperatura pracy: -20 °C + 130 °C.
  • Max. ciśnienie pracy: 16-25 bar w zależności od modelu.
  • Korpus: niklowany mosiądz lub odlew pisakowy
  • Kulawe wewnątrz: niklowany lub chromowany mosiądz
  • Rączka: stalowa (wersja z lockiem),osłoną z tworzywa sztucznego, tworzywo sztuczne
  • Trzpień: mosiądz niklowany.
  • Uszczelka kuli: PTFE.
  • Uszczelka trzpienia: PTFE.

Złączka pneumatyczna - Kolektory, rozgałęźniki, rozdzielacze

Wykonane głównych z anodyzowanego aluminium służą do rozprowadzania m.in. sprężonego powietrza eliminując ilość złączy czy przewodów w miejscu.

Dla innych wymogów niż przemysł maszynowy gdzie warunki są szczególnie wymagające proponuje się wykonania ze stali nierdzewnej, czy też z użyciem tworzywa z elementem wtopki gwintowanej.

Bardzo popularne ze względu na możliwość mocowania do elementów stałych przy wszelkiego rodzaju pracach instalacyjnych czy modułach sterowania w przemyśle oraz możliwość rozbudowania o inne złącza pneumatyczne wtykowe.

Opaski „ślimakowe” zaciskowe

Solidne mocne, ocynkowane szerokie opaski brytyjskiego producenta Jubilee. Stosowane wszędzie tam gdzie wymaga się mocnego zacisku i szczelności na przewodach w przemyśle motoryzacyjnym, rolniczym w wentylacji czy próżni.

Wielokrotność używania oraz szeroka gama wymiarów czyni je tanimi w grupie zacisków. Idealne dla złączy pneumatycznych z tzw. ”choinką”. Występują w wersji jako ocynkowane oraz nierdzewne.

  • Uszczelnienia do gwintów

Uszczelnianie gwintów pneumatycznych jak hydraulicznych czy gazowych ma niemały wpływ na ich późniejszą szczelność. Źle wykonane będzie skutkowało tym, że całą czynność uszczelnienia zmuszeni będziemy  powtórzyć.

Do wyboru mamy taśmy teflonowe, kleje czy nić.

Wszystko zależy od upodobania czy też umiejętności montera. Dla fachowca każdy sposób będzie dobry, natomiast gdy nie mamy doświadczenia, dobrym wyborem będzie klej. Tutaj połączenie może zostać na kilkanaście minut „luźne” by za chwilę osiągnąć szczelność.

  • Tłumiki hałasu

Pneumatyka gdzie siłą napędową jest sprężone powietrze charakteryzuje się dużym hałasem podczas rozprężania-ulotu do atmosfery. Tłumiki hałasu są idealnym rozwiązaniem dla firm, w których pneumatyka stanowi podstawę napędzania maszyn i urządzeń. Tłumiki niezbędnie stosowane są wszędzie tam, gdzie wymagana jest cisza lub obniżenie hałasu.

Stosując je, dbamy nie tylko komfort pracy, ale w głównej mierze chronimy swoje maszyny, narzędzia itp. przed zanieczyszczeniem z zewnątrz. Musimy pamietać że wszelkie urządzenia sterujące, które pracują ze sprężonym powietrzem są wrażliwe na zabrudzenia. Sam ciągły ulot nie spowoduje „przedmuchania” i samoistnie nie wyczyści układu a postój maszyny, nieszczelność medium i przerwa produkcyjna to straty na które wielu przedsiębiorców nie może sobie pozwolić.

Tłumiki dzielimy na te najczęściej stosowane gwintowane z tzw.spiekiem brązu, z regulacją lub bez, płaskie, stożkowe oraz wykonane z tworzywa z ew.mozliwością samoistnego oczyszczania(granulatem). Do wykonania ze stali nierdzewnej włącznie.

  • wtykowe
  • do próżni
  • ssania

Złączki pneumatyczne - najczęściej zadawane pytania

    • Czy złączki pneumatyczne plastikowe typu Quick, można wymieniać i łączyć z przewodami różnych producentów?

      Tak, są one kompatybilne w Europie i przyjęte jako standardowe. Pasują do każdego rodzaju przewodu z grupy kalibrowanych, gdzie średnicą podaną jest wartość zewnętrzna.
    • Czy szybkozłączki pneumatyczne NW7,2 typ26 można używać w kontakcie z wodą np. przy formach odlewniczych ?

      Niestety nie. Do kontaktu z medium jakim jest woda używa się najczęściej złączy kłowych lub tzw.choinek z zaciskiem ślimakowym. Szybkozłączka typ26 ,ze względu na swoją konstrukcje narażoną wewnętrznie na korozje jest połączeniem nietrwałym powodującym liczne wycieki. Należy pamiętać że pneumatyka nie lubi wody.
    • Czy istnieje możliwość wykorzystania elementów różnych systemów by połączyć z sobą ?

      Tak, pneumatyczne elementy złączne pozwalają na swobodne łączenie według potrzeb klienta.Nie wszystkie mogą być uznane za standard, ale połączyć z sobą można niemal wszystko.