Zespół przygotowania powietrza
Zdobywające na rynku coraz większą popularność urządzenia pneumatyczne potrzebują odpowiedniego źródła zasilania. Zapewnić nam to może odpowiednio dobrany zespół przygotowania powietrza. Dlaczego one nam są potrzebne? Wszystko przez zanieczyszczone powietrze, które wytwarzają nasze kompresory i sprężarki. By uniknąć nieprzyjemnych sytuacji związanych z różnego rodzaju awariami i usterkami, powinniśmy do swojego urządzenia dobrać odpowiedni blok przygotowania powietrza. Dzisiejszy rynek daje nam, bardzo szeroki wybór stacji uzdatnia sprężonego powietrza, które gwarantują odpowiednie przygotowanie powietrza. Stąd powinien on być odpowiednio przemyślany. Tak by jego parametry pasowały m.in. do urządzeń, w których będziemy go stosować i nie generował dodatkowych kosztów. Ponadto musi ona spełniać wszelkie normy związane bezpieczeństwem i higieną pracy. Tak by praca ze sprężonym powietrzem była bezpieczna nie tylko dla naszych urządzeń, ale i dla nas samych.
Jakie zadania spełnia zespół przygotowania powietrza?
Powietrze, które wytwarzają kompresory i sprężarki, jest mocno zanieczyszczone. Dlaczego? Na ten proces mają bowiem wpływ dwa czynniki: zewnętrzne i wewnętrzne. Pierwszy z nich występuje w momencie gdy nasz kompresor czy sprężarka zasysa powietrze z atmosfery wraz z zanieczyszczeniami takimi jak np. kurz, pyły, różnego rodzaju cząstki organiczne i nieorganiczne oraz innymi szkodliwymi substancjami. Czynnik wewnętrzny natomiast występuje wówczas gdy wewnątrz naszej stacji przygotowania sprężonego powietrza powstały zanieczyszczenia związane z jego eksploatacją jak np. rdza, drobiny uszczelnień czy olej, który występuje głównie w sprężarkach tłokowych. Prócz oczyszczenia, powietrze musi być odpowiednio przygotowane także pod względem wilgotności oraz nasycone mgłą olejową. Wyjątkiem są tutaj, mogą być układy, w których zastosowano siłowniki niewymagające smarowania.
Wszystkie te elementy, o których wyżej wspomnieliśmy, muszą także spełniać odpowiednie parametry. W innym wypadku powietrze takie może być odpowiedzialne m.in. za uszkodzenia w naszych narzędziach zasilanych sprężonym powietrzem. By do tego nie doszło, a nasze urządzenie działało niezawodnie, musimy sprężarkę bądź kompresor wyposażyć w zespół przygotowania sprężonego powietrza. To właśnie ono ma za zadanie przygotować powietrze tak, by mogło ono w sposób bezpieczny zasilić urządzenie.
Z czego składa się zespół przygotowania powietrza?
Zespół przygotowania sprężonego powietrza składa się z trzech elementów: filtra powietrza, zaworu redukcyjnego oraz smarownicy zwanej inaczej naolejaczem. Filtr powietrza jest pierwszym elementem układu przygotowania powietrza. Ma on za zadanie oczyścić powietrze, głównie z cząstek stałych. Tam zachodzi także proces jego osuszania. Reduktor powietrza, to część dzięki, której możemy kontrolować ciśnienie na wyjściu z układu przygotowania powietrza np. do urządzenia pneumatycznego, który powinien mieć stałą wartość. To powinie kontrolować m.in. zawór, który powinien chronić urządzenie przed skokami ciśnienia. Ostatnim elementem zespołu przygotowania powietrza jest smarownica. Ma ona za zadanie wytworzenie mgły olejowej. Zapobiega ona powstawaniu wielu usterek w całym układzie, przedłuża ich trwałość i ogranicza możliwość powstania korozji. Coraz częściej spotykanym rozwiązaniem jest scalenie stacji przygotowania sprężonego powietrza do co najmniej dwóch elementów. Pierwszy z nich to filtro – reduktor, który oczyszcza i osusza sprężone powietrze, a zarazem kontroluje jego ciśnienie. Druga część natomiast, to smarownica odpowiedzialna za mgłę olejową.
Jak pracuje układ przygotowania powietrza?
Zasada działania układu przygotowania sprężonego powietrza jest bardzo prosta. Kompresor zasysa powietrze z atmosfery, po czym specjalny tłok w cylindrze zmniejsza jego pojemność, zwiększając tym samym ciśnienie powietrza. Tak sprężone powietrze trafia do filtra, gdzie jest oczyszczone za pomocą siły odśrodkowej z cząstek stałych oraz większych drobin oleju. Podczas tej fazy przygotowania powietrza zostaje również wytrącona woda, przez co zostaje ono osuszone. Następnie pod odpowiednio ustawionym ciśnieniem trafia do smarownicy, która ma zadanie nasycić je mgłą olejową. Tak przygotowane powietrze można podać do urządzenia pneumatycznego.
Korzyści, jakie płyną z wyposażenia urządzenia pneumatycznego w stacje przygotowania powietrza
Każdy z nas chciałby, aby nasze narzędzia i urządzenia cieszyły się długą żywotnością. By tak się stało, powinniśmy je przede wszystkim odpowiednio eksploatować zgodnie z zaleceniami producenta oraz zapewnić im odpowiednie zaplecze do pracy. Nie inaczej ma się sytuacja z urządzeniami pneumatycznymi, których podstawowy źródłem zasilania jest sprężone powietrze. By zmaksymalizować ich jakość i długość działania należy do nich dostarczyć powietrze o odpowiedniej jakości, które gwarantuje stacja przygotowania powietrza. Nie chodzi tu tylko o jego czystość, ale m.in. o wzbogacenie w mgłę olejową. Tak przygotowane źródło zasilania zabezpiecza nasze narzędzia m.in. przed wilgocią, niepożądanymi zanieczyszczeniami oraz wahadłowymi skokami ciśnienia. Ponadto zapewnia odpowiednie smarowanie elementów ruchomych, co dodatkowo sprawia, że nasze narzędzia są odpowiednio konserwowane. Dzięki temu możliwość awarii zostaje zminimalizowana. My zaś możemy cieszyć się ich długą żywotnością.
Dużą zaletą stacji uzdatniania sprężonego powietrza jest ich szybki i prosty montaż. Posiadają one także wiele zabezpieczeń, które w wielu przypadkach eliminują zagrożenie posługiwania się nimi przez osoby nieuprawnione. Dzięki zwartej budowie są one bardzo wygodne oraz cechuje je estetyczny wygląd. Niektóre modele posiadają także osłony ochronne na kondensat i olej.
Stacja przygotowania powietrza - dobór odpowiedniej stacji
Dobór stacji bądź zespołu przygotowania sprężonego powietrza jest nie zwykle ważny dla funkcjonowania dla naszych urządzeń. Ponieważ na rynku mamy wiele tego typu produktów i różnej budowy, inny on będzie gdy będziemy go potrzebowali do narzędzi w przydomowym garażu, a inny gdy znajdzie on zastosowanie w przemyśle. Na co zatem powinniśmy zwrócić szczególną uwagę, wybierając blok przygotowania powietrza?
Blok przygotowania powietrza - parametry oraz części stacji przygotowania powietrza
Przede wszystkim istotne są takie parametry, jak wielkość przyłącza czy zakres natężenia sprężonego powietrza. Dobrze wybrać jest taki zestaw przygotowania powietrza, jak wymaga tego producent. Chociaż im on jest większy, to nie wpływa on negatywnie, na działanie urządzeń pneumatycznych. Jedynie tylko koszty jego eksploatacji są wyższe. Przy doborze bloku przygotowania sprężonego powietrza w bardziej zaawansowanych instalacjach warto zwrócić uwagę także na kolejność, jaka jest poszczególnych części w bloku. Pierwszy powinien bowiem występować filtr powietrza, następnie reduktor ciśnienia a na końcu smarownica. W mniej zaawansowanych układach można się spotkać z elementami filtro – reduktora, który łączy w sobie elementy filtra powietrza oraz zaworu redukcyjnego. Można go zastosować wóczas gdy chcemy zmniejszyć koszty naszej stacji oraz jej gabaryty.
Dużą uwagę powinniśmy zwrócić na materiał, z jakiego stacja, którą chcemy zakupić, jest zbudowana. Czy spełnia ona wszystkie podstawowe normy. Od tego bowiem zależy nasze bezpieczeństwo. Jeżeli zespół uzdatniani sprężonego powietrza, będziemy potrzebować do bardziej zaawansowanych bloków, wówczas możemy dobrać elementy o podwyższonym poziomie bezpieczeństwa. Zastosowano bowiem w nich dużo mocniejszą konstrukcję oraz materiały odporne na rozerwanie.
Rodzaje zaworów i reduktorów
Nie bez znaczenia jest też zawór spustowy. Rozróżniamy bowiem kilka ich rodzajów: automatyczne, półautomatyczne oraz ręczne. Zawór półautomatyczny wymaga częstego odpowietrzania, zaś ręczny mimo stosowania różnych zabezpieczeń może zostać nieodpowiednio wykorzystany przez osoby nieuprawnione. Dlatego wybierając to rozwiązanie, powinniśmy dokładnie zwrócić uwagę, jakie posiada on zamki. Biorąc pod uwagę wszystkie te elementy optymalnym rozwiązaniem wydaje się być zawór automatyczny. Musimy jednak pamiętać, że wtedy nie mamy już tak wielkiego wpływu na jego regulacje jak w przypadku zaworów ręcznych czy półautomatycznych.
Przy wyborze reduktora musimy przede wszystkim zwrócić uwagę na jego zabezpieczenia. Producenci wyposażają je bowiem w różne zamki, uchwyty zabezpieczające, które chronią je przed wysunięciem lub obrotem. Dodatkowo takie zabezpieczenie powoduje, że ustawienia parametrów bez naszej wiedzy nie zostaną zmienione.
Klasa czystości sprężonego powietrza
Klasa czystości sprężonego powietrza, jako źródło energii urządzeń pneumatycznych odgrywa kluczową rolę. Stąd ważne jest to dla nas, jak czystym sprężonym powietrzem nasze narzędzia pneumatyczne będą zasilane. Od tego bowiem zależy ich funkcjonowanie oraz to czy nie będą narażone na różnego rodzaju usterki. Podczas wyboru stacji przygotowania powietrza, musimy zaznajomić się, z informacją na temat klasy powietrza, jakie do naszego urządzenia powinniśmy dostarczyć. Dzięki temu będzie ona mogła sprawnie zasilić nasze narzędzia, którymi będziemy pracować. Dla każdego urządzenia norma ta będzie inna. Zazwyczaj podaje ją producent produktu, który zakupiliśmy. Normy jakości sprężonego powietrza określa ISO 8573-1:2010 i zazwyczaj jest to 3 klasa czystości. Znajdziemy tam również m.in. maksymalny dopuszczalny poziom zanieczyszczeń dla każdej z klas.
Formularz logowania i rejestracji