Siłowniki pneumatyczne ISO15552

Siłowniki pneumatyczne ISO15552

Na podstawie 13 opinii

Siłowniki pneumatyczne ISO15552

Siłowniki pneumatyczne ISO15552 są zgodne z najpowszechniejszym standardem dla elementów tego typu, dzięki czemu ich wymiana na nowy jest możliwa bez konieczności przebudowy systemu, zmiany metod mocowania. Standard ten może obejmować szeroką grupę elementów o różnych średnicach tłoka, skoku czy sposobie uszczelnienia. Sprawdź, czym jest norma ISO15552, które siłowniki są z nią zgodne i jakie jeszcze rodzaje siłowników możesz znaleźć w naszej ofercie.

Siłownik ISO 15552 - norma

Współczesne siłowniki pneumatyczne należą do tych elementów roboczych różnorodnych urządzeń i instalacji, które wykonują kluczową pracę i są powszechnie stosowane w wielu gałęziach przemysłu. Dlatego też potrzebna jest normalizacja ich wymiarów, parametrów i zasad działania, aby wymiana elementów była możliwa bez konieczności przerabiania systemu montażu czy całych maszyn w przypadku braku dostępności siłowników pierwotnego producenta. 

International Organization for Standardization, Międzynarodowa Organizacja Normalizacyjna czyli właśnie ISO tworzy normy w wielu dziedzinach, aby procesy produkcyjne, elementy urządzeń czy sposób ich działania mogły być znormalizowane w sposób międzynarodowy, bez względu na lokalizację. To organizacja pozarządowa, zrzeszająca krajowe organizacje normalizacyjne.

Standard ISO15552 ma zastosowanie do siłowników pneumatycznych z odłączanymi mocowaniami.‎ Zastąpił normę ISO 6431:1992 w 2004 roku, rozszerzając ją o wykonanie siłowników z tuleją profilową z kanałkami dla czujników położenia tłoka, a następnie w 2018 roku norma została uaktualniona. ‎ISO 15552:2018 ustanawia serię metryczną wymiarów podstawowych, montażowych oraz dla akcesoriów wymaganych do wymienności jedno- lub dwuprętowych siłowników pneumatycznych.

Mogą być one wyposażone w czujniki magnetyczne, ale nie jest to niezbędne. Specyfikacja dotyczy siłowników pneumatycznych o średnicy od 32 mm do 320 mm dla maksymalnego ciśnienia znamionowego 1 000 kPa, czyli 10 bar.‎ Normalizacja ISO15552 nawiązuje jednocześnie do szeregu innych dokumentów standaryzujących wiele niezbędnych elementów  systemów pneumatycznych.

Norma ISO15552 zapewnia pełną zamienność siłownika z innymi o odpowiednich właściwościach zgodnymi z tą samą normą. Dlatego też wielu producentów korzysta z ISO15552 przy produkcji siłowników pneumatycznych.

Standaryzacja obejmująca siłowniki pneumatyczne ISO15552 ułatwia użytkowanie i serwis instalacji wykorzystujących te elementy. Dotyczy wymiarów gabarytowych samego siłownika, elementów mocujących oraz akcesoriów. 

Siłownik pneumatyczny ISO15552 jest jednym z najpowszechniej używanych komponentów zasilanych sprężonym powietrzem. Wchodzi w skład licznych aplikacji w różnorodnych gałęziach przemysłu, przy budowie urządzeń oraz maszyn. Należy pamiętać, że siłownik ISO 15552 może występować w różnych wariantach, dlatego oprócz zgodności z normą kluczowe jest zapewnienie odpowiednich parametrów użytkowych.

Rodzaje siłowników pneumatycznych zgodnych z ISO 15552

Szczegółowa specyfikacja siłowników spełniających normę ISO15552 określona jest w dokumencie organizacji standaryzacyjnej.

W naszej ofercie siłowniki pneumatyczne ISO15552 to produkty serii C-H. Kartę katalogową produktu oraz precyzyjny model 3D siłownika można pobrać ze strony produktu w sklepie online. Standardowe rozmiary i parametry siłowników pneumatycznych z tej serii dostępne są nawet w ciągu 24 godzin od złożenia zamówienia.

Siłownik pneumatyczny ISO15552 o średnicy 32-320 mm i ciśnieniu pracy do 10 bar występuje jednak w licznych wariantach. Umożliwiają one dopasowanie siłownika do specyfiki zastosowania, wykonania go na specjalne zamówienie.

Siłowniki pneumatyczne ISO15552 dwustronnego działania z regulowaną amortyzacją pneumatyczną pozwalają na precyzyjne dostosowanie do aktualnych potrzeb urządzenia czy instalacji z siłownikiem. Podobnie siłowniki pneumatyczne z przechodnim tłoczyskiem albo wbudowanym zabezpieczeniem antyobrotowym mogą być niezbędne w specyficznych implementacjach. Siłownik ISO 15552 może być także konstrukcją dwutłokową typu tandem.

Wybrane siłowniki pneumatyczne na zamówienie mogą być wykonane ze stali nierdzewnej 304 lub 316, co pozwala na uzyskanie certyfikatu FDA i dopuszczenie do pracy w przemyśle spożywczym oraz farmaceutycznym. Oferta siłowników ISO15552 dotyczy także modeli do stref zagrożonych wybuchem, objętych certyfikatem ATEX 2014/34/UE, II 2 GD c T4. Produkcja siłowników zgodnie z określonymi specyficznymi wymaganiami może trwać dłużej niż dostarczenie standardowych produktów.

Standardowe uszczelnienia stosowane w siłownikach pneumatycznych serii C-H zgodnych z normą ISO 15552 wykonane są z poliuretanu, oznaczanego jako PU, nie wymagają smarowania. Mają ogólne zastosowanie, mogą pracować w zakresie temperatur od -20° C do +80° C. Alternatywne dla nich są uszczelnienia FKM - Viton, stosowane w warunkach pracy z temperaturą mogącą sięgać powyżej 80° C, aż do 150° C.

Mogą być w nie wyposażone siłowniki pneumatyczne ISO15552 o średnicach 32-320 mm. Do najcięższych warunków pracy, na przykład z ryzykiem silnych zabrudzeń, stosuje się uszczelnienie FKM - VITON z metalową wkładką. W naszej ofercie możliwe jest ono w siłownikach o średnicach pomiędzy 40 mm a 250 mm.

W przypadku siłowników od 32 mm do 125 mm można także zastosować uszczelnienie PU P5600, z certyfikatem FDA, pozwalające na użycie w przemyśle farmaceutycznym i spożywczym. Siłowniki pneumatyczne ISO15552 pracujące w cięższych warunkach, z ryzykiem silnego zabrudzenia tłoczyska mogą mieć zastosowane uszczelnienie NBR z wkładką TP-E. Wkładka o specjalnej konstrukcji ma za zadanie oddzielenie wewnętrznych wargi oraz odprowadzanie potencjalnie gromadzących się zanieczyszczeń. To uszczelnienie może być zastosowane w siłownikach o średnicy od 32 mm do 320 mm.

Zamówienie na siłownik pneumatyczny ISO15552 możesz złożyć online, podając niezbędne parametry produktu. Intuicyjny konfigurator parametrów na stronie pozwala na określenie potrzeb.

Dodatkowo można skorzystać z kalkulatora siły online, który pomoże w określeniu przy danej średnicy tłoka w milimetrach i ciśnieniu w barach teoretycznej siły pchającej i ciągnącej. Warto jednak pamiętać, że faktyczna siła siłownika na tłoczysku jest uzależniona zmianami ciśnienia komór oraz tarciem w uszczelniaczach. Przeważnie jest to do 80% teoretycznej siły.

Siłownik pneumatyczny ISO15552 mający standardowe wykonanie sprawdza się w większości implementacji, a jego realizacja jest wyjątkowo szybka. Nasza firma produkuje także siłowniki pneumatyczne ISO15552 na zamówienie specjalne, obejmujące inne rodzaje wykonania wspomniane powyżej - materiały, uszczelnienie, specyfikację i certyfikację.

Oprócz najpopularniejszych siłowników pneumatycznych zgodnych ze standardem ISO15552 dostępne są także inne rodzaje siłowników powszechnie wykorzystywanych w wielu zastosowaniach. Siłownik pneumatyczny ISO15552 to nie jedyne dostępne rozwiązanie przemysłowe.

W przemyśle ciężkim częste zastosowanie znajduje siłownik jednostronnego działania, który jest prosty w konstrukcji, stosunkowo tani w eksploatacji oraz konserwacji. Ruch roboczy wykonuje w jednym kierunku. Równie szeroko stosowany może być siłownik pneumatyczny dwustronnego działania, mający dwie komory i mogący wykonywać roboczy ruch w dwie strony.

W naszej ofercie można znaleźć także inne siłowniki pneumatyczne różnego typu, spełniające określone przepisami normy. Są to między innymi:

  • siłowniki C-M okrągłe zgodne z ISO6432, w tym jednostronnego działania, dwustronnego działania, z amortyzacją,

  • siłowniki kompaktowe C-D zgodne z ISO21287, z gwintem zewnętrznym, wewnętrznym, jednostronnego działania, antyobrotowe,

  • siłowniki C-U kompaktowe zgodne z normą UNITOP, z gwintem zewnętrznym oraz wewnętrznym,

  • siłowniki C-AR dociskowe, z sześciokątnym tłoczyskiem zapobiegającym obracaniu,

  • siłowniki C-S zderzakowe, zgodne z ISO21287,

  • siłowniki liniowe OSPP, modułowy pakiet z prowadnicami i sterowaniem,

  • siłowniki kartridżowe MINI, osadzone w gwintowanej obudowie,

  • siłowniki obrotowe ADA, z certyfikatem ATEX II 2GD c.

Warto zauważyć, że w sprzedaży obok pneumatycznych siłowników powinny znaleźć się dedykowane do nich akcesoria, takie jak chwytaki pneumatyczne, różne rodzaje mocowań, głowic, sprzęgieł czy czujników położenia tłoka. Pełną ofertę niezbędnych elementów, w tym także instalacji pneumatycznych, zaworów sterujących możesz znaleźć w naszej ofercie Pneumatig.

Jak dobrać siłownik ISO 15552? - parametry techniczne

Siłowniki pneumatyczne ISO15552 to jedne z najpowszechniej stosowanych typów siłowników z uwagi na ich szeroki zakres możliwych parametrów użytkowych. Z definicji siłownik pneumatyczny jako element wykonawczy ma za zadanie zamieniać energię sprężonego powietrza na energię mechaniczną. Siłownik ISO 15552 powinien mieć sprecyzowane wartości:

  1. Średnicę tłoka, podawaną w milimetrach, do wyboru od 32 mm do 320 mm.

  2. Skok siłownika, również określany w milimetrach, o wartościach przeważnie pomiędzy 3 a 1000 mm.

  3. Rodzaj uszczelnienia - standardowe z tworzywa PU - poliuretanu, albo NBR, viton, viton z metalem.

Jednak oferta siłowników zgodnych z ISO15552 jest znacznie szersza, występują one w wielu wariantach. Dzięki temu oraz możliwości indywidualnego wykonania produktu na zamówienie potencjalne jest użycie siłowników ISO15552 w specyficznych gałęziach przemysłu, na przykład spożywczym, farmaceutycznym czy w wysokich temperaturach lub ciężkich warunkach. 

Każdy siłownik pneumatyczny ISO15552 w standardowej ofercie wyposażony jest we wkładkę magnetyczną w tłoku. Jest on kompatybilny z czujnikiem kontraktonowym.

Dodatkowo, dzięki obecności rowka typu T, montaż czujnika położenia tłoka jest znacznie przyspieszony i uproszczony. Korpus siłownika pneumatycznego ISO15552 wykonany jest z odlewu wysokociśnieniowego aluminium, podobnie jak głowice. Materiał na tłoczysko stanowi natomiast stal nierdzewna AISI303. Zasilaniem dla siłowników pneumatycznych ISO15552 może być czyste, smarowane lub niesmarowane sprężone powietrze klasy 5, które jest zgodnie z normą ISO 8573-1:2010.

Wszystkie dostępne w naszej ofercie siłowniki pneumatyczne produkowane są z elementów pochodzących od najlepszych europejskich dostawców, dających gwarancję stałej jakości i wysokiej niezawodności. Jako firma z wieloletnim doświadczeniem dbamy o to, by każdy siłownik pneumatyczny spełniał wybrane normy, odpowiadał specyfikacji i pozwalał na precyzyjną pracę.

Wszystkie konstrukcje przechodzą rygorystyczne kontrole jakości, pomagające w utrzymaniu najlepszych właściwości produktów końcowych.

Maksymalne boczne obciążenie tłoczyska:

siłowniki pneumatyczne obciążenie