Klucz pneumatyczny

Klucz pneumatyczny to doskonałe urządzenie do prowadzenia prac tam, gdzie potrzebujemy użyć dużej siły. Dzięki sprężonemu powietrzu narzędzie to pozwala nam w łatwy sposób, bez większego wysiłku wykonać tę czynność. Urządzenia te są doskonałą alternatywą dla elektronarzędzi. Dlaczego? Ponieważ są równie niezawodne, wygodne oraz bardzo bezpieczne. 

Dzięki prostej konstrukcji są one proste w użytkowaniu i łatwo można nimi usunąć wszelkie usterki. Powoduje to, że jest to narzędzie bardzo trwałe, wydajne i ekonomiczne. Klucz na powietrze sprężone znajdzie zastosowanie nie tylko w profesjonalnych warsztatach samochodowych, którym jest on szczególnie dedykowany, ale również w zakładach przemysłowych, gdzie mamy dużą potrzebę wkręcania oraz wykręcania różnego rodzaju śrub. Będzie on także niezawodnym narzędziem w naszych przydomowych warsztatach, czy garażach a wykorzystać go możemy m.in. przy wymianie kół lub świec zapłonowych. 

Na rynku dziś możemy spotkać kilka rodzajów tych narzędzi. Do najpopularniejszych należą m.in. „Twinn Hammer”, „Rocking Dog”, „Jumbo Hammer”, „Pin Clutch” „Pin Less” oraz „Double Hammer”.

Pneumatyczny klucz udarowy to nie jest jedyna opcja wśród narzędzi pneumatycznych, jaką możemy znaleźć na rynku. Coraz częściej klienci wybierają impulsowy klucz pneumatyczny. Ich główną zaletą jest precyzja niewielka waga, niski poziom hałasu oraz wibracji.

Dzięki temu narzędziem tym można długo pracować w różnych warunkach. Jest to rozwiązanie stosowane głównie w przemyśle, gdzie wymagana jest precyzja.

Klucz pneumatyczny udarowy – rodzaje mechanizmów

Klucz udarowy pneumatyczny, to urządzenie, którego głównym źródłem zasilania jest sprężone powietrze wytwarzane głównie przez sprężarki oraz kompresory. Choć na rynku mamy wiele elektrycznych odpowiedników tego narzędzia, to warto zwrócić uwagę na udarowy klucz pneumatyczny. Dlaczego? Jest wiele uwarunkowań, o których powiedzieliśmy już wcześniej.

Najpierw jednak poznajmy zasadę działania tego klucza. Głównym źródłem zasilania tych narzędzi, jak wielu innych urządzeń pneumatycznych jest sprężone powietrze. To ono wtłoczone do niego wprawia ruch wirnik, który umieszczony jest w cylindrze. Właśnie stamtąd idzie cała energia, która uruchamia inne części napędowe oraz cały mechanizm udarowy urządzenia. Każdy klucz oparty jest na innym mechanizmie. Jedną z najpopularniejszych technologii stosowanych w tego typu narzędziach jest „Twinn Hammer”, co w prostym tłumaczeniu na język polski oznacza podwójny młotek.

Często jednak o nim się mówi „podwójny bijak”. Na czym polega jego działanie? Jak sama nazwa wskazuje dwa młotki obracające się w zamkniętym układzie, pozwalają na oddawanie uderzenia przy osiągnięciu odpowiedniego momentu obrotowego. Popularność tego rozwiązania wynika głównie z jego prostej konstrukcji. Dodatkowo są one łatwe w codziennym użytkowaniu i konserwacji. Ich wielkim atutem jest także stosunkowo prosty serwis, co sprawia, że mogą nam bardzo długo służyć.

Kolejnym mechanizmem stosowanym w narzędziach udarowych pneumatycznych jest „Rocking Dog”. W odróżnieniu od wyżej wymienionego „Twin Hammer” posiada tylko jeden młot obrotowy. Jest dość prosty w eksploatacji i posiada dużą moc. Dodatkowo stosunkowo niska cena, powoduje, że jest on bardzo konkurencyjnym rozwiązaniem w tego typu urządzeniach. Elementy te powodują, że jest on bardzo chętnie wykorzystywany np. w przemyśle.

Podobnym natomiast mechanizmem do „Twin Hammer” jest "Jumbo Hammer". Różnica polega na tym, że jest to rozwiązanie oparte nie na dwóch, a jednym młocie, który osiąga dużą siłę. Podobnie jak wyżej wymienione urządzenia są proste w eksploatacji i nie wymagają skomplikowanego serwisu. Przez swą wydajność również częściej znajdują one swoje zastosowanie w przemyśle.

Innym ciekawym mechanizm jest „Pin Clutch”. Jego działanie polega przede wszystkim na osiągnięciu szybkiego momentu obrotowego, podczas którego w specjalnej osłonie poruszają się dwa trzpienie. Klucz oparty na tym mechanizmie nie jest przeznaczony do ciężkich prac i powinno się mu zapewnić odpowiednie smarowanie.

„Pin Less”, czyli mechanizm „bez – szpilowy”. Została tu zastosowana zupełnie inna technologia niż ta, o których wspominaliśmy już wcześniej. Polega ona na uzyskaniu dużej mocy z młotka, który obraca się wokół czopa. Nie potrzebuje on to tego szpilki ani innej części stąd jego nazwa. Znajduje on zastosowanie w przemyśle ciężkim czy w warsztatach zajmujących się naprawą i serwisem samochodów ciężarowych.

Na koniec pozostał nam „Double Hammer”. Jego mechanizm stanowi jeden młot obrotowy, który pozwala osiągnąć wysoki moment skręcający. Jest to lekkie proste w obsłudze urządzenie, które zmoże być stosowane zarówno w warsztatach samochodowych, jak i przydomowych garażach.

Narzędzia udarowe dostępne są rynku w różnych rozmiarach. W sklepie internetowym Pneumatig.eu można kupić klucz udarowy pneumatyczny 1”, 1/2” oraz 3/4”. Są to doskonałe narzędzia firmy Sumake, które cieszą się długą żywotnością i bardzo rozsądną ceną.

Jaki zatem wybrać dobry klucz udarowy pneumatyczny? To pytanie jest zdecydowanie źle postawione. Wybierając bowiem udarowy klucz pneumatyczny, powinniśmy się przede wszystkim kierować parametrami narzędzia. Powinny one być dobrane głównie do prac, jakie będziemy wykonywać. Inny klucz bowiem znajdzie zastosowanie w naszym garażu czy firmie oponiarskiej, a inny w przemyśle czy w warsztacie serwisującym samochody ciężarowe.

Klucze pneumatyczne SUMAKE – konserwacja i ich zastosowanie

Klucz pneumatyczny, tak jak wiele innych urządzeń na sprężone powietrze może nam przez wiele lat służyć pod warunkiem, że będą one prawidłowo użytkowane. Wymaga to nie tylko odpowiedniego zastosowania zgodnie z ich przeznaczeniem, ale również konserwacją. Wiąże się to m.in. z zapewnieniem odpowiedniego źródła zasilania, smarowania czy stosowaniu odpowiednich nasadek. Jeżeli nie zadbamy o te elementy, nasz klucz pneumatyczny może szybko ulec awarii lub trwałemu uszkodzeniu.

By uniknąć tak nieprzyjemnych sytuacji, wystarczy stosować się do zasad użytkowania, które proponuje nam producent naszego narzędzia.

Jednym z pierwszych elementów, o jakie powinniśmy zadbać, to odpowiednia sprężarka przystosowana do naszego urządzenia. To ona jest odpowiedzialna, za wytworzenie energii dla naszego urządzenia, czyli sprężonego powietrza. Musimy pamiętać, by ono było odpowiedniej jakości. Za to odpowiada blok przygotowania sprężonego powietrza. Tam jest ono odpowiednio oczyszczane i osuszane, po czym wzbogacone o mgłę olejową trafia do naszego klucza tak, aby prócz zasilania zapewnić mu odpowiednie smarowanie. Nie możemy także zapomnieć o instalacji doprowadzającej sprężone powietrze.

Czyli o wężach, zaworach i różnego rodzaju złączkach. Powinny one być w dobrym stanie technicznym. Od tego bowiem także zależy nie tylko prawidłowe działanie naszych narzędzi, ale również nasze bezpieczeństwo. Innym ważnym elementem, dzięki któremu pneumatyczne klucze udarowe mogą sprawnie działać, są nasadki. Nie powinno się do nich stosować, żadnych uniwersalnych zamienników, tylko specjalnie dedykowane dla każdego urządzenia. Wynika m.in. to z tego, że każda nasadka jest inaczej wykonana.

Stąd używanie niewłaściwych elementów może spowodować trwałe uszkodzenie narzędzia.

Prócz konserwacji i odpowiedniego użytkowania klucza, należy głęboko pochylić się na warunkami jego przechowywania. Gdyż jeżeli będziemy to robić w niewłaściwy sposób, może się okazać, ze nasze narzędzie zostanie uszkodzone w taki sposób, iż nie będzie podlegało gwarancji. Jakie to zatem warunki? Klucz powinniśmy przechowywać w suchy miejscu bez dostępu wilgoci, która mogłaby mieć negatywny wpływ na jego prace. W pobliżu nie powinna znajdować się także, żadna chemia, która mogłaby wejść w reakcje z urządzeniem lub jego częściami.

Gdzie znajdzie zastosowanie pneumatyczny klucz? Przede wszystkim w przemyśle samochodowym. Jest to nie zawodne urządzenie, które może znaleźć swoje miejsce nie tylko w fabrykach produkującym samochody, ale także w warsztatach, firmach wulkanizacyjnych czy serwisach. Bez tego narzędzia nie obejdą się żadne fabryki przemysłowe, gdzie jest potrzeba dokręcania różnego rodzaju śrub czy nakrętek.

Narzędzia pneumatyczne o mniejszej mocy, są bardzo ciekawym rozwiązaniem w naszych przydomowych garażach czy warsztatach. Pomogą one nam bowiem w drobnych pracach konserwatorskich lub przy majsterkowaniu.

Klucz pneumatyczny do kół

Jak już wcześniej wspomnieliśmy klucz pneumatyczny pomimo swojego szerokiego zastosowania, chętnie wybierany jest przez fachowców z branży motoryzacyjnej. Najczęściej służy on do przekręcenia lub wykręcania śrub w kołach. Jaki zatem wybrać pneumatyczny klucz do kół?

To wszystko zależy od parametrów narzędzia i jego momentu obrotowego. Inny bowiem on będzie do samochodów osobowych, a inny do ciężarowych. Dobierając zatem klucz pneumatyczny, powinniśmy zwrócić uwagę na takie parametry jak m.in. moment obrotowy, stopnie odkręcania i dokręcania, zapotrzebowanie klucza na powietrze czy poziom hałasu. Przy maksymalnym momencie obrotowym musimy pamiętać, że im wyższy on jest, to nie znaczy, że klucz będzie lepszy.

Gdy wybierzemy optymalne wartości naszych narzędzi, to możemy zakupić dla naszego warsztatu taki klucz pneumatyczny. Tir dodatkowo powinien posiadać na swoim wyposażeniu takie urządzenie. Jest to bowiem samochód ciężarowy, który wyrusza w dalekie trasy. Dzięki temu rozwiązaniu mógłby on usunąć wiele usterek bez konieczności wzywania serwisu.

Klucz udarowy pneumatyczny czy impulsowy

Klucze udarowe pneumatyczne ze względu na swój mechanizm posiadają ekstremalną siłę. Dzięki temu są one bardzo często wybierane przez klientów. Impulsowy klucz pneumatyczny to urządzenie o mniejszej mocy jednak pozwala prowadzić prace tam, gdzie wymagana jest precyzja. Urządzenia te są bardzo wygodne o niskim hałasie i małej wadze. Dzięki tym zaletom zyskujemy duży komfort pracy.

To, jakie narzędzie wybierzemy, w głównej mierze decydować powinny parametry oraz to do czego służył nam będzie klucz pneumatyczny, cena bowiem jego nie jest niska. Stąd jego wybór powinien być dobrze przemyślany. Do jednych z najlepszych urządzeń tego typu w chwili obecnej należą klucze firmy Sumake. Dostępne są one między innymi w naszym sklepie internetowym Pneumatig.eu. 

Klucz pneumatyczny do kół ciężarowych - Najczęstrze pytania

    • Jak dobrać odpowiedni klucz pneumatyczny do posiadanej sprężarki?

      Każdy producent klucza pneumatycznego powinien podać jakie zużycie powietrza ma dany model. Wystarczy porównać ten parametr z wydajnością kompresora jaki posiadamy. W przypadkach, gdy klucz pneumatyczny jest wykorzystywany sporadycznie i nie do pracy ciągłej, wydajność pompy sprężarki może być mniejsza niż zapotrzebowanie klucza. Dobrze byłoby gdyby zbiornik powietrza miał pojemności min 100l.
    • Jakiej jakości powinno być powietrze dostarczane do Klucza pneumatycznego?

      Każdy producent narzędzi pneumatycznych zaleca aby powietrze było filtrowane, smarowane mgiełką olejową i miało odpowiednie ciśnienie. W naszej ofercie znajdą Państwo zespoły przygotowania powietrza, które składają się z 3 podstawowych elementów : reduktor, filtr i smarownica, która dozuje mgiełkę olejową. Podzespoły kluczy udarowych muszą być smarowane olejem, żeby nie doszło do zatarcia mechanizmów. Filtr powietrza zapobiega dostaniu się do narzędzi pneumatycznych wody i cząstek stałych, które mogłyby spowodować zablokowanie mechanizmów. Producenci narzędzi pneumatycznych określają ciśnienie, na którym narzędzia pneumatyczne powinny pracować. Dlatego także reduktor ciśnienia jest potrzebny przy podłączaniu kluczy pneumatycznych aby ustawić odpowiednie ciśnienie.
    • Czy są dostępne części zamienne do kluczy pneumatycznych?

      Firma Pneumatig prowadzi serwis narzędzi Sumake. Nasze klucze pneumatyczne są objęte gwarancją i jeśli ulegną awarii to jesteśmy zobowiązani naprawić takie narzędzie lub wymienić na nowe. Oferujemy także serwis pogwarancyjny narzędzi pneumatycznych a także posiadamy rozbudowany magazyn części, które oferujemy klientom.
    • Jaki przewód wybrać do podłączenia kluczy pneumatycznych?

      Najważniejszym parametrem przewodu do narzędzi pneumatycznych jest jego przepustowość. Nie może być to przewód o zbyt małej ,ponieważ jego przepustowość będzie zbyt mała w stosunku do zużycia powietrza klucza pneumatycznego. Nasi klienci stawiają na spiralne przewody poliuretanowe oraz na przewody poliuretanowe wzmacniane, gdyż charakteryzują się dużą elastycznością a dzięki temu, stawiają niewielki opór przy manewrowaniu narzędziem.
    • Czy klucze pneumatyczne są bezpieczne?

      Zdecydowanie tak. Ich główny zaletą jest zasilanie, którym jest sprężone powietrze. Stąd nawet w wilgotnych miejscach możemy użyć klucza, nie narażając się np. na porażenie prądem elektrycznym. W porównaniu do elektrycznych odpowiedników urządzenie to nie nagrzewa się oraz nie występuje w nim iskrzenie, co prowadziłoby do poparzenia osoby prowadzącej prace. Dużą zaletą tego rozwiązania jest jego ergonomia. Dzięki małej wadze narzędzia możemy nim pracować w różnych warunkach, minimalizując tym samym różnego rodzaju kontuzje czy nadwyrężenia.
    • Czy każdy kompresor nadaje się do zasilania klucza pneumatycznego?

      Do klucza pneumatycznego możemy użyć tylko i wyłącznie sprężarki posiadającej odpowiednie parametry. Gdyż np. kompresor ze zbyt małym zbiornikiem może nie wytworzyć odpowiedniej ilości sprężonego powietrza, a co za tym idzie, klucz nie osiągnie maksymalnego momentu obrotowego. Tym samym wydajność naszego urządzenia spadnie i na niewiele będzie ono nam przydatne.
    • Czym kierować się przy doborze klucza pneumatycznego?

      Przy wyborze klucza pneumatyczne powinniśmy się zastanowić, do czego będziemy go potrzebować. Czy będzie, to przydomowy garaż gdzie nie potrzebujemy urządzenia o dużej mocy lub może warsztat samochodowy, który wykonuje nieco cięższe prace? Inny klucz natomiast będzie potrzebny na wyposażeniu serwisu dla samochodów ciężarowych, a jeszcze inny w zakładzie przemysłowym, gdzie trzeba wykonywać, które muszą być wykonane precyzyjnie. Gdy już odpowiemy sobie na to pytanie, musimy dobrać nie tylko narzędzie o dobrych parametry, ale i jego osprzęt jak kompresor, blok przygotowania powietrza czy instalacje doprowadzającą sprężone powietrze do klucza. Dla właściwej eksploatacji warto nasz klucz wyposażyć w nasadki, które są do niego przeznaczone. Narzędzia tego typu możemy zakupić w sklepie internetowy Pneumatyk.eu, który posiada bogaty asortyment kluczy pneumatycznych wiodącej na rynku firmy Sumake.