Klucz pneumatyczny

Klucze udarowe pneumatyczne to profesjonalne narzędzia o dużej wydajności, przeznaczone do odkręcania i zakręcania śrub w pojazdach, maszynach i elementach skręcanych. Poprzez swoją uniwersalność klucze udarowe są doskonałym uzupełnieniem kluczy ręcznych - dzięki wymiennym końcówkom mamy możliwość odkręcenia każdej śruby.

Na naszej stronie mogą Państwo znaleźć niezawodne i profesjonalne klucze pneumatyczne firmy SUMAKE. W ofercie posiadamy klucze udarowe kompozytowe i z obudową aluminiową, klucze kompaktowe charakteryzujące się niewielkimi rozmiarami oraz masą. Zakupią u nas Państwo urządzenia zarówno do prac przy ciężarówkach, autobusach i innych pojazdach wielkogabarytowych a także wykorzystywane w warsztatach motoryzacyjnych i wulkanizacyjnych.

Klucze pneumatyczne z powodzeniem są także używane przez działy utrzymania ruchu w rożnych gałęziach przemysłu. W naszej ofercie znajdują się także klucze pneumatyczne idealnie nadające się do prac domowych czy garażowych.

Klucz pneumatyczny na powietrze - Czym powinniśmy się kierować przy wyborze?

Przed zakupem klucza pneumatycznego powinniśmy się zastanowić do czego będziemy wykorzystywać urządzenie. Jeśli klucz będzie wykorzystywany w warsztatach wulkanizacyjnych, mechanicznych, w działach utrzymania ruchu lub potrzebujemy uniwersalnego narzędzia do przydomowego warsztatu, warto zdecydować się na modele pneumatyczne. Ich zaletą jest większa siła i mnogość modeli dzięki czemu dobierzemy odpowiednie urządzenie do naszych potrzeb.

Na rynku jednak można znaleźć wiele rożnych kluczy pneumatycznych i nie zawsze wiemy czym  się kierować przy zakupie. Poniżej kilka pomocnych podpowiedzi.

 1. Moc - nazywana także momentem obrotowym, określana jest w niutonometrach. Każde urządzenie powinno mieć podane przez producenta maksymalną moc z jaką może odkręcać śruby. Im większy moment obrotowy tym większa siła, z którą możemy odkręcić śruby lub nakrętki. Dla kupującego to jedna z ważniejszych informacji, która pozwala dobrać odpowiedni klucz udarowy do jego potrzeb.
 2. Prędkość obrotowa - jest to informacja, która pozwoli nam określić, jak szybko będziemy mogli odkręcić śruby. W warsztatach jest to funkcja, która pozwala zaoszczędzić czas pracy co w dzisiejszych czasach jest bardzo ważne dla pracodawcy. Klucze często mają funkcje przełączania obrotów, co pozwala dobrać odpowiedni tryb pracy do naszych potrzeb. Prędkość obrotowa jest szczególnie ważna dla mechaników odkręcających koła w zawodach formuły 1, gdzie każda sekunda może decydować o sukcesie całego zespołu.
 3. Zużycie powietrza - każdy klucz pneumatyczny ma określone zużycie powietrza. Jest to ważny parametr, który wpływa na moc narzędzia podczas pracy. Moment obrotowy osiąga maksymalną wartość gdy narzędzie wykorzystuje 100% wymaganego powietrza. Jeśli narzędzie pneumatyczne ma większe zużycie powietrza niż wydajność sprężarki lub przepustowość instalacji pneumatycznej, spada jego moc i jego zalety nie są wykorzystywane optymalnie.
 4. Odpowiednia sprężarka do klucza pneumatycznego - gdy zastanawiamy się nad kupnem klucza pneumatycznego musimy brać pod uwagę wydajność naszej sprężarki. Dlatego najpierw powinniśmy się zastanowić nad wyborem odpowiedniego kompresora dla narzędzi i maszyny jakie będziemy podłączać pod instalację pneumatyczną. Jest to ważne z tego powodu, że jeśli sprężarka będzie miała zbyt małą wydajność, będzie miała zbyt mały zbiornik na powietrze lub przepustowość instalacji będzie zbyt niska, nie zapewni to kluczowi udarowemu 100% mocy.
 5. Rozmiar mocowania nasadki - rozmiarów nasadek jest kilka dlatego ciężko doradzić, którą powinno się wybrać. Jest to indywidualna sprawa, która będzie wiązać się z pracą jakie będzie wykonywać dane narzędzie. Nasze klucze wyposażone są w mocowania o wymiarach: 1/4",3/8",1/2" i 1". Można zauważyć pewna tendencje a mianowicie- im większy moment obrotowy klucza pneumatycznego tym większy rozmiar mocowania nasadek. Im większe śruby klucz będzie odkręcał, tym większe mocowanie należałoby wybrać.

Klucz pneumatyczny do kół ciężarowych - Najczęstrze pytania

  • Jak dobrać odpowiedni klucz pneumatyczny do posiadanej sprężarki?

   Każdy producent klucza pneumatycznego powinien podać jakie zużycie powietrza ma dany model. Wystarczy porównać ten parametr z wydajnością kompresora jaki posiadamy. W przypadkach, gdy klucz pneumatyczny jest wykorzystywany sporadycznie i nie do pracy ciągłej, wydajność pompy sprężarki może być mniejsza niż zapotrzebowanie klucza. Dobrze byłoby gdyby zbiornik powietrza miał pojemności min 100l.
  • Jakiej jakości powinno być powietrze dostarczane do Klucza pneumatycznego?

   Każdy producent narzędzi pneumatycznych zaleca aby powietrze było filtrowane, smarowane mgiełką olejową i miało odpowiednie ciśnienie. W naszej ofercie znajdą Państwo zespoły przygotowania powietrza, które składają się z 3 podstawowych elementów : reduktor, filtr i smarownica, która dozuje mgiełkę olejową. Podzespoły kluczy udarowych muszą być smarowane olejem, żeby nie doszło do zatarcia mechanizmów. Filtr powietrza zapobiega dostaniu się do narzędzi pneumatycznych wody i cząstek stałych, które mogłyby spowodować zablokowanie mechanizmów. Producenci narzędzi pneumatycznych określają ciśnienie, na którym narzędzia pneumatyczne powinny pracować. Dlatego także reduktor ciśnienia jest potrzebny przy podłączaniu kluczy pneumatycznych aby ustawić odpowiednie ciśnienie.
  • Czy są dostępne części zamienne do kluczy pneumatycznych?

   Firma Pneumatig prowadzi serwis narzędzi Sumake. Nasze klucze pneumatyczne są objęte gwarancją i jeśli ulegną awarii to jesteśmy zobowiązani naprawić takie narzędzie lub wymienić na nowe. Oferujemy także serwis pogwarancyjny narzędzi pneumatycznych a także posiadamy rozbudowany magazyn części, które oferujemy klientom.
  • Jaki przewód wybrać do podłączenia kluczy pneumatycznych?

   Najważniejszym parametrem przewodu do narzędzi pneumatycznych jest jego przepustowość. Nie może być to przewód o zbyt małej ,ponieważ jego przepustowość będzie zbyt mała w stosunku do zużycia powietrza klucza pneumatycznego. Nasi klienci stawiają na spiralne przewody poliuretanowe oraz na przewody poliuretanowe wzmacniane, gdyż charakteryzują się dużą elastycznością a dzięki temu, stawiają niewielki opór przy manewrowaniu narzędziem.