Zawory kulowe
Zawory kulowe jako elementy instalacji przemysłowych, służą do odcinania, otwierania lub sterowania mediami ciekłymi lub gazowymi. Są chyba najbardziej stosowanym typem zaworów, prawie całkowicie wyparły z wielu zastosowań używane kiedyś szeroko zawory grzybkowe.
Zawór powietrza - budowa
Budowa zaworu kulowego jest bardzo prosta, a mianowicie zawór taki składa się z korpusu oraz kuli z otworem przelotowym, która to steruje kierunkiem przepływu.
Kula wykonana jest z mosiądzu chromowanego lub stali nierdzewnej. Ruchem kuli steruje trzpień, który najczęściej zakończony jest dźwignią lub uchwytem motylkowym.
Korpus najczęściej wykonany jest z mosiądzu lub nierdzewki, ale także z tworzywa sztucznego lub ze stali węglowej. Pozwala to na stosowanie zaworów w różnych warunkach oraz środowiskach pracy.
Zawór powietrza najczęściej posiada przyłącza gwintowane BSP lub kołnierzowe. Ważnym elementem jest rodzaj uszczelnienia, który jest dobierany w zależności od rodzaju medium, temperatury oraz ciśnienia roboczego.
Uszczelnienie w zaworach kulowych najczęściej stanowi PTFE, VITON, NBR.
Zawory kulowe typy oraz rodzaje
- Zawór powietrza sterowane pneumatycznie
Zawory tego typu wykonane są z mosiądzu lub stali nierdzewnej, posiadają płytę do montażu napędu pneumatycznego (siłownik obrotowy) a także jednocześnie posiadają ręczną dźwignię.
Aby zamocować napęd należy zdemontować dźwignię i przy pomocy czterech śrub zintegrować zawór powietrza z siłownikiem obrotowym.
- Przyłącza od 1/2" do 3"
- Korpus: stal nierdzewna CF8M
- Kula: stal nierdzewna CF8M
- Trzon: stal kwasoodporna AISI 316
- Uszczelnienia: teflon
- Zakres temperatur: od -10°C do 180°C
- Medium: woda, oleje, gazy obojętne, inne ciecze.
Zawór kulowy pneumatyczny trójdrogowy
Tego typu zawory (zwane także trójdrożne) należą do grupy zaworów sterujących kierunkiem przepływu medium roboczego i przeznaczone są do mediów ciekłych oraz gazowych. Cel ten jest osiągany poprzez odpowiednie łączenie dróg zaworu.
Ze względu na funkcje mogą być w układzie L lub T. Realizuje to kula, która to ma otwory w układzie połączeń L lub T.
Układ dróg L to funkcja rozdzielająca, natomiast układ T to funkcja mieszająca. Uniwersalność zastosowania sprawia, że zawory trójdrogowe mogą być z powodzeniem wykorzystywane w przemyśle jak i w rozwiązaniach domowych.
Stosowane są do takich mediów jak:
- sprężone powietrze
- gazów technicznych
- tlenu
- cieczy hydraulicznych
- gazu ziemnego
- wody
- czynników grzewczych i chłodzących
Zawory kulowe trójdrogowe mogą być wyposażone w przyłącza gwintowane, kołnierzowe lub też przeznaczone do wspawania.
Wykonane są z mosiądzu, stali nierdzewnej, stali węglowej lub tworzywa sztucznego. Najczęściej mają sterowanie ręczne (dźwignia), ale dostępne są też sterowane pneumatycznie (napędy pneumatyczne) lub elektrycznie.
Zawór powietrza
Zawory zwrotne są elementami armatury, stosowane są tam, gdzie wymagany jest przepływ medium tylko w jednym kierunku, dlatego też często nazywane sa zaworami jednokierunkowymi.
Zawory zwrotne mają na celu uniemożliwić przepływ wsteczny czyli cofanie czynnika roboczego w instalacji (zwykle przy pomocy sprężyny i kuli). Zabezpieczają instalacje pneumatyczne przed szkodliwym cofaniem medium roboczego. Wykorzystywane są także w pneumatycznych układach logicznych.
Każdy zawór zwrotny posiada ciśnienie otwarcia lub wielkość różnicy ciśnień. Oba kryteria są ważne przy wyborze do konkretnej aplikacji. Zawory zwrotne dobiera się do układu uwzględniając wielkość przepływu oraz ciśnienie otwarcia.
Zawory zwrotne najczęściej wykonane są z mosiądzu, ze stali nierdzewnej lub tworzywa sztucznego, z przyłączami gwintowanymi lub wtykowymi. Stosowane są w instalacjach pneumatycznych, hydraulicznych, wodnych C.O. oraz do innych mediów ciekłych i gazowych.
Dostępne są również wersje do pracy z wysokimi ciśnieniami mediów, nawet do 350 bar.
Zawór powietrza - czerpalne
Zawory takiego typu występują w formie kranika i służą do napełniania różnych naczyń (czyli opróżniania zbiorników, beczek, kontenerów IBC) lub do podłączaniu węża na końcu instalacji. Stosowane do takich mediów jak:
- woda pitna,
- woda techniczna,
- oleje,
- płynne środki chemiczne,
- płynne środki spożywcze,
- napoje itp.
Zaworami czerpalnymi steruje się ręcznie za pomocą dźwigni. Stosowane są też w połączeniu z wężem ogrodowym, co znajduje zastosowanie w ogrodnictwie lub użytkowaniu domowym. Wykonane są najczęściej z mosiądzu a także tworzywa sztucznego lub stali nierdzewnej i należą do grupy zaworów sterujących kierunkiem przepływu i spełniają funkcje 2/2.
Głównym zadaniem zaworów czerpalnych jest zamykanie i otwieranie przepływu czynnika roboczego.
Zawór powietrza z systemem LOCKOUT
Grupa zaworów kulowych o podwyższonym standardzie bezpieczeństwa, w których wykorzystywane są mechaniczne blokady zabezpieczone kłódką. System ten chroni zawór kulowy przed nie uprawnionym sterowaniem lub też przed szeroko rozumianymi błędami ludzkimi.
Zapewnia to ochronę pracownikom służb utrzymania ruchu, operatorom maszyn, czy też chroni różne instalacje przemysłowe.
Zawór powietrza oferta
Opieraja się na działaniu siłowników, które po otrzymaniu odpowiedniego sygnału zmieniają położenie zaworu. Zarówno zawory kulowe z napędem elektrycznym, jak i pneumatycznym zbudowane są ze stali nierdzewnej i kwasoodpornej.
Dodatkowo są uszczelniane teflonem, dzięki czemu mogą pracować z medium, którego temperatura przekracza 180°C a ciśnienie 60 bar.
Formularz logowania i rejestracji