Szybkozłączki pneumatyczne

Najpopularniejsza złączka pneumatyczna to typ 26 używana niemal w każdej dziedzinie przemysłu. Powstała na potrzeby szybkiego i prostego łączenia przewodów w rozwijającej się gospodarce światowej. Złączka ceniona wszędzie tam gdzie liczy się prostota połączeń i bezpieczeństwo.

Szerokie spektrum możliwości pozwalają na bezpieczne podłączenie każdego niemal urządzenia z przewodami i narzędziami włącznie z wykorzystaniem jednej ręki. Szybkozłączki pneumatyczne są wszechstronnie ulubionym elementem który stał się już synonimem standardów. Ogromna liczba producentów swoich urządzeń doposaża je własnie o takie szybkozłączki.

Dzięki swojej prostocie działania jak i niskiej cenie,szybkozłączka pneumatyczna przestała być elementem luksusu,a stała się elementem poprawy komfortu pracy. Możliwość stosowania takich złączy na każdym niemal przewodzie technicznym, niskiego czy wysokiego ciśnienia wymaga stosawania opasek ślimakowych lub zakuć w tzw. zakuwarce.

Każde rozwiązanie czyni takie połączenie szczelnym i dopuszczalnym. Oczywiście gdy będziemy ścisłe przestrzegać zaleceń producenta o maksymalnym dopuszczalnym ciśnieniu. Elementy takie jak każdy produkt do pracy z ciśnieniem musi być bezpieczne.

Szybkozłączki mosiężne

Materiał z jakiego taki produkt jest wykonany, mówimy tu wyłącznie o wersji najpopularniejszej, wykonana jest z mosiądzu. Jest to materiał tani, ale przez to nieodporny na wszelkiego rodzaju uszkodzenia, uderzenia odkształcenia itp. Szczególnie w przemyśle stoczniowym, gdzie warunki są szalenie trudne o takie uszkodzenia bardzo łatwo.

Dotyczy to tak samo gniazd szybkozłączki pneumatycznej jak i samego wtyku pneumatycznego. Wtyki wykonane np.z utwardzonej stali pozwolą na długi czas pracy a i szczególnie na wyeliminowanie nieszczelności wszedzie tam gdzie występują wibracje, uderzenia np. wszystkie narzędzia jak młotki, skrobaki, klucze udarowe.

Ważne by pytać sprzedawcę i zdać się na jego wiedzę czy doświadczenie. Jeżeli rozłączeń w swojej pracy mamy bardzo dużo, wtyk i oring na grzybku wewnątrz szybkozłączki pneumatycznej wyrobi się, a nieszczelność i ulatujące powietrze, nie tyle spowoduje zwiększenie kosztów pracy, ale także przyczyni się do dyskomfortu pracy.

Niemal każdy z producentów "zadbał" o to by taka złączka była nienaprawialna w sensie możliwości doboru oringów, sprężyn itp.elementów. To w sumie dla własnego bezpieczeństwa oraz bezpieczeństwa np. samochodu oddanego w ręce mechanika zależy czy z usługi będziemy zadowoleni. Dlatego zawsze odradzamy wszelkie modyfikacje, przeróbki czy naprawy szybkozłączek pneumatycznych.

Choć potrafią różnić się wyglądem ich wspólna cecha na rynku europejskim czyni je kompatybilnymi.

Szybkozłączki pneumatyczne zasada działania

Zasada pracy jest dość prosta, oparta jest na zwolnieniu zaczepu przez odciągniecie zewnętrznego kołnierza złączki i samoczynnym rozłączeniu.

Złączka pneumatyczna jako element połączeniowy może zostać sklasyfikowana jako:

  • szybkozłączki pneumatyczne z jednostronnym odcięciem dopływu powietrza, tzw. gniazdo żeńskie.
  • złączka pneumatyczna z obustronnym odcięciem dopływu powietrza, gniazdo żeńskie - końcówka, tzw.wtyk męski
  • szybkozłączki pneumatyczne z wolnym przelotem bez odcięcia

Wykonania dodatkowo dzielimy na te do montażu pod gwint i,( GW lub GZ) oraz te bezpośrednio pod przewód (fi wewnętrzne). To dotyczy także złączy wtykowych typu męskiego. Inną grupą złączek pneumatycznych to złącza bezpieczne bez tzw. wyskoku pod ciśnieniem.

Zalecane w salonach samochodowych czy lakierniach. Złącza pneumatyczne o innym wymiarze DN, jak DN 2,7 mikro, DN 10, DN 16 oraz te do form odlewniczych to grupa rzadziej spotykana ale wciąż na rynku obecna.

Ze względu na stosowanie medium jakim jest sprężone powietrze i występowania w nim wilgoci przy rozprężaniu i wychładzaniu nie używa się elementów korozyjnych głównie stalowych. Z tego powodu najczęściej używanym materiałem przez producentów jest mosiądz ,czysty jak i obrabiany galwanicznie.

W przemyśle gdzie warunki agresywne czy też wymagają tego wymogi sanitarne,używa się złączek pneumatycznych z materiału ze stali nierdzewnej. Mając pod ręką wszelkie nyple, redukcje, śrubunki, mufy itp. jesteśmy w stanie proponować do montażu czy też rozbudowy np.istalacji sprężonego powietrza każdy rodzaj złącza pneumatycznego.

Szybkozłączki pneumatyczne - charakterystyka

  • Przepływ: 1000 l / min.
  • Ciśnienie robocze: od 0 do 35 bar.
  • Temperatura pracy: od -20°C do 100°C (uszczelnienie NBR).
  • Materiał: mosiądz, mosiądz niklowany, stal nierdzewna.
  • Temperatura pracy: ~ -20°C do ~150°C.
  • Maksymalne ciśnienie pracy: 16 bar.

Złączki pneumatyczne TYP 21 DN 5 jako mały brat złącza pneumatycznego 26

Cechują się mniejszymi gabarytami i stosowane są głównie tam,gdzie ogranicza nas miejsce i wielkość ew.narzędzia. Z powodzeniem używane w stomatologi(unity dentystyczne i protetyka) czy modelarstwie(aerografy).

Choć mniejsze, potrafią być droższe to wciąż cenione za trwałość i występują jako elementy zwartych układów pneumatycznych, części węży, maszyn i urządzeń. Wszystkie zasady mocowań, zbrojeń jak w przypadku wersji 26 jest identyczna.

System połączeń złączy pneumatycznych 21 jest najpopularniejszy od wielu dekad na całym świecie co pozwala na swobodny dobór wszelkich złączy pneumatycznych.