Sprężyny gazowe – najważniejsze informacje

Sprężyny gazowe, często nazywane również siłownikami lub tłoczyskami, to zamknięte układy, w których znajduje się gaz pod ciśnieniem – zazwyczaj azot, który jest odpowiedzialny za pracę całego elementu. Jest on potrzebny do wywołania ruchu tłoczyska, z kolei olej hydrauliczny jest stosowany w celu zapewnienia tłumienia w położeniu końcowym. A jak to wygląda w praktyce? Na skutek oddziaływania na sprężynę gazową pewnej siły (na przykład podczas zamykania klapy), sprężony gaz przepływa przez otwór dławiący w tłoku i umożliwia utrzymanie pożądanej prędkości wsuwania.

Przemysłowe sprężyny gazowe to elementy, które muszą odznaczać się ogromną trwałością. Są one narażone na działanie dużych sił, przez co mogą bardzo szybko się zużywać. Dlatego tak ważne jest to, aby siłowniki gazowe wykonane były z wysokiej jakości materiałów. Dzięki temu będzie można się cieszyć z długiej żywotności sprężyny i jej niezawodności. 

Sprężyna gazowa – jakie może być jej zastosowanie?

Sprężyny gazowe mają niezwykle szerokie zastosowanie. Wykorzystywane są wszędzie tam, gdzie do czynienia mamy z czynnościami takimi jak, naciskanie, ciągnięcie, podnoszenie i wiele innych. W zależności od danego zastosowania siła sprężyn może być różna, a to, co za nią odpowiada to właśnie sprężony gaz. Teleskopy gazowe wykonywane są zazwyczaj w wielu rozmiarach, dzięki czemu można dobrać je adekwatnie do swoich potrzeb. Siłowniki gazowe najczęściej można spotkać w branży przemysłowej. Wykorzystywane są one jako części ciężkich maszyn rolniczych i budowlanych. Co ciekawe, omawiane sprężyny znajdują zastosowanie także w naszej codzienności. Niewiele osób zdaje sobie sprawy z tego, że najprostsze tego typu konstrukcje znajdują się na przykład w łóżkach, wersalkach czy tapczanach.

Sprężyny gazowe cieszą się ogromną popularnością, jeśli chodzi o przygotowywanie konstrukcji wózków widłowych. Stanowią one ważny element drzwi, okien oraz klap tych pojazdów. A za co odpowiadają? Doskonale sprawdzają się w nagłych sytuacjach – porywy wiatru lub inne zdarzenia losowe mogą być przyczyną bardzo gwałtownego zamknięcia drzwi, lub okien, co stanowi duże niebezpieczeństwo dla operatora wózka widłowego. Sprężyny gazowe skutecznie tłumią działające siły i zapobiegają niepożądanym skutkom. Co więcej, siłowniki znajdują się również w widłach pojazdu. Są one elementem mechanizmu, odpowiadającego za ustalenie odpowiedniego rozstawu wideł.

Innym ciekawym zastosowaniem sprężyny gazowej może być osłona baterii pojazdów elektrycznych. Dzięki obecności teleskopu otworzenie, utrzymanie, jak i zamknięcie klapy nie będzie wymagać od kierowcy żadnego wysiłku. Co ciekawe, tego typu rozwiązanie można znaleźć zarówno w elektrycznych wózkach widłowych, jak i w normalnych samochodach.

Sprężyny gazowe znaleźć można również w prywatnych domach. Do najczęstszych zastosowań należy wspomaganie otwierania okien, instalacje oddymiające czy w drzwiach przeciwpożarowych.

Jak można zauważyć, siłowniki gazowe mogą pracować w różnorodnym środowisku. Z tego względu poszczególne elementy wchodzące w skład takiej sprężyny, muszą wyróżniać się pod kątem odporności na działanie niekorzystnych czynników. Sprężyny narażone są m.in. na iskry i zanieczyszczenia stałe, wilgoć czy wysokie temperatury. W celu zabezpieczenia siłownika gazowego tłoczysko może zostać umieszczone w specjalnej tubie ochronnej.

Montaż sprężyny gazowej

Montaż sprężyny gazowej to stosunkowo proste zadanie. Pomimo tego należy pamiętać o kilku ważnych zasadach, które zapewnią w pełni poprawne funkcjonowanie siłownika w przyszłości. 

Montaż sprężyny gazowej wymaga odpowiednich narzędzi. Oczywiście wszystko zależy od rodzaju siłownika, lecz w większości przypadków niezbędny będzie klucz oczkowy lub nasadowy i płaski śrubokręt. Instalację sprężyny najlepiej wykonać w ten sposób, aby tłoczysko było skierowane do dołu. Dlaczego to takie ważne? Zapewniona zostanie amortyzacja w skrajnym położeniu i łagodne hamowanie na końcu skoku. W trakcie montażu należy zwrócić uwagę na to, czy sprężyna znajduje się w położeniu wyjściowym. W przypadku sprężyn pchających powinna być ona całkowicie wysunięta, natomiast jeśli chodzi o sprężyny gazowe ciągnące – całkowicie wsunięta. Bardzo ważne jest również zabezpieczenie ruchomych elementów np. klap czy pokryw, w celu uniknięcia wypadku.

Nabijanie sprężyn gazowych

Jeżeli sprężyna gazowa przestaje spełniać swoje zadania – jest słaba, a tym samym bezużyteczna – to znak, że konieczne będzie ponowne napełnienie siłownika gazem. Należy pamiętać, że sprężyny gazowe są zamkniętym układem, zawierającym azot pod ciśnieniem. Z biegiem czasu utrata ciśnienia jest nieunikniona, głównie ze względu na intensywną eksploatację, i konieczne jest przeprowadzenie nabijania sprężyn gazowych, adekwatnie do oczekiwanej siły. Często jednak się zdarza, że utrata ciśnienia jest następstwem zużycia uszczelki wewnątrz cylindra. W takiej sytuacji lepszym rozwiązaniem będzie inwestycja w nowy siłownik. 

Żywotność siłowników gazowych

Sprężyny gazowe po pewnym czasie tracą swoją siłą, czego nie da się w żaden sposób uniknąć, a jedynie zminimalizować tempo regresu. To, przez jaki okres siłownik będzie spełniał swoje zadanie, zależy m.in. od właściwości instalacji, rodzaju sprężyny oraz intensywności eksploatacji. Z tego względu niezwykle trudno jest określić statystyczną żywotność sprężyn gazowych. Często przyjmuje się jednak, że dla sprężyn pchających jest to 40 000 pełnych cykli, dla sprężyn blokujących 20 000 pełnych cykli, natomiast dla sprężyn gazowych ciągnących – 10 000 pełnych cykli.

Na co zwrócić uwagę przy wyborze siłowników gazowych? 

Dobór sprężyny gazowej to dość trudne zadanie, dlatego wiele osób decyduje się na skorzystanie z usług specjalistów w tym zakresie. Dzięki temu można ominąć konieczność wykonywania skomplikowanych obliczeń oraz zminimalizować ryzyko pomyłki. Decydując się na tłoczysko gazowe, należy przeanalizować wiele istotnych kwestii, które będą miały wpływ na poprawność funkcjonowania elementu w przyszłości. Dobór sprężyny powinien być przeprowadzony na podstawie najważniejszych informacji dotyczących montażu i parametrów technicznych elementów wchodzących w skład systemu ze sprężyną gazową. Należą do nich przede wszystkim kąt początkowy, kąt otwarcia, długość ramienia/klapy od środka obrotu, środek ciężkości klapy lub pokrywy, liczba równolegle zamontowanych sprężyn, sugerowane punkty mocowania i temperatura otoczenia. Przydać może się również szkic aplikacji w rzucie bocznym.

Funkcjonalność i trwałość użytkowa tłoczyska gazowego jest ściśle zależna od jego prawidłowego doboru. Niezmiernie istotne jest więc dokładne przeanalizowanie wyżej poruszonych kwestii i ewentualna konsultacja z wykwalifikowanymi doradcami. 

Dobór siłownika gazowego obejmuje również wybranie odpowiedniego rodzaju tego elementu. Do najbardziej popularnych typów, które mogą pochwalić się niezwykle szerokim zastosowaniem, należą sprężyny gazowe ciągnące oraz sprężyny gazowe podnoszące.

Sprężyny gazowe ciągnące

Sprężyny gazowe ciągnące wspomagają pracę mięśni podczas wykonywania różnego rodzaju czynności, związanych z ciągnięciem i pozycjonowaniem, również w wersji tłumionej. Siłowniki tego rodzaju są funkcjonalną alternatywą dla innych rozwiązań mechanicznych, w których konieczne byłoby zastosowanie dodatkowego wspomagania, często w postaci ludzkiej siły. 

Sprężyny gazowe ciągnące widniejące w naszej ofercie, dostępne są w szerokiej gamie sił ciągnących, dzięki czemu każdy z Państwa będzie mógł wybrać siłownik idealnie dostosowany do indywidualnych potrzeb i preferencji. Znajdą Państwo u nas zarówno sprężynę gazową 100N, czyli zapewniającą siłę do 100 N, jak i nawet siłownik gazowy 1000N w przypadku najbardziej zaawansowanych zastosowań.

Sprężyny gazowe podnoszące

Sprężyny gazowe podnoszące wykorzystywane są przede wszystkim do podnoszenia, opuszczania, poruszania i regulowania. Najlepiej spisują się w przypadku ciężkich elementów dużych konstrukcji. Dzięki siłownikom można je bez problemu podnieść, ponieważ równoważona (minimalizowana) jest waga tych elementów. Praca operatora zostaje więc ogromnie ułatwiona. Sprężyny gazowe podnoszące wykorzystywane są w wielu maszynach czy urządzeniach codziennego użytku. Do ich największych zalet zaliczyć należy łatwy montaż, kompaktową konstrukcję, kontrolowaną siłę wysuwu, kontrolowaną prędkość wysuwu i tłumienie. W naszej ofercie znajdą Państwo m.in. siłownik gazowy 1000N, czyli taki, którego siła wysuwu wynosi 1000 Newtonów. Dostępna jest również sprężyna gazowa 500N, 200N, 150N i 100N.

SUSPA – producent sprężyn gazowych 

Firma SUSPA na rynku obecna jest już od kilkudziesięciu lat. Została założona w 1951 roku w mieście Altdorf w Niemczech. Obecnie jest to jeden z najbardziej rozpoznawalnych i cenionych producentów sprężyn gazowych na całym świecie. Wśród produktów marki znaleźć można również wysokiej jakości amortyzatory hydrauliczne, tłumiki drgań, kolumny podnoszące, tłoczyska i innowacyjne systemy bezpieczeństwa. SUSPA posiada fabryki w Niemczech, Stanach Zjednoczonych, Indiach, Chinach i Czechach, lecz jej produkty trafiają do znacznie szerszego grona odbiorców. Firma może pochwalić się kilkudziesięcioletnim doświadczeniem, które przydaje się podczas wdrażania na rynek nowych rozwiązań. Produkty, które marka posiada w swoim ofercie, przygotowywane są pod indywidualne potrzeby i preferencje użytkowników. Każda z proponowanych części i mechanizmów wyróżnia się ogromną funkcjonalnością, wszechstronnością i wysoką jakością wykonania. W ofercie firmy mogą Państwo znaleźć cztery typy sprężyn gazowych, a są to:

  • 16-1 zakres od 50 do 420 N,
  • 16-2 zakres od 80 do 750 N,
  • 16-4 zakres od 100 do 1200 N,
  • 16-6 zakres od 200 do 2000 N.

Sprężyny gazowe od firmy SUSPA

W naszej ofercie znajdą Państwo wysokiej jakości sprężyny gazowe. Sklep obejmuje zarówno siłowniki gazowe ciągnące, jak i podnoszące. Wszystkie z nich składają się z cylindra ciśnieniowego oraz tłoczyska z jednostką tłoka, a wypełnia je nietoksyczny azot o wysokim ciśnieniu. Ciśnienie to wywiera wpływ na przekrój poprzeczny tłoczyska, wytwarzając siłę rozciągania. Jeżeli jest ona większa niż siła przeciwwagi, tłoczysko się wysuwa, natomiast jeśli jest mniejsza, tłoczysko się chowa. Maksymalne ciśnienie, które może znajdować się w siłowniku to około 300 bar. Jest to bardzo dużo, zatem pod żadnym pozorem nie należy otwierać sprężyny oraz jej modyfikować.

Jeśli chodzi o żywotność siłowników gazowych ze sprężyną od firmy SUSPA, wszystko zależy od sposobu ich eksploatacji. Jednym z najważniejszych czynników jest sposób montażu. Należy pamiętać o pozostawieniu drobnych luzów oraz by montować je tłoczyskiem do dołu. Kolejnym czynnikiem warunkującym żywotność siłownika, są warunki atmosferyczne. Zmienne czy skrajne temperatury nie są pożądane – lepiej utrzymywać je na stałym poziomie, choć z wiadomych względów nie zawsze będzie to możliwe. Prezentowane siłowniki mogą pracować w zakresie temperatur od -20ºC do +80ºC.

Wyroby firmy SUSPA testowane są poprzez wykonanie od 70 000 do 100 000 pełnych cykli. Podstawowym założeniem jest, aby w trakcie całego okresu testowania spadek ciśnienia nie przekroczył 5%.

Oznaczenia siłowników gazowych

W naszym sklepie posiadamy szeroką gamę produktów o różnych parametrach. W jej skład wchodzą m.in.:

Każdy z producentów posiada własny system oznaczenia, lecz w przypadku sprężyn gazowych najważniejszym parametrem jest siła podawana w Newtonach [N].

obliczanie siły sprężyny gazowej

FAQ

    • Jak odczytywać oznaczenia sprężyn gazowych?

      Każdy z producentów sprężyn gazowych stosuje własny system oznaczania swoich produktów. Uniwersalnym parametrem jest siła podawana w Newtonach - [N]. Przy rozmowie z naszym doradcą technicznym postaraj się odczytać ze starego siłownika ciąg cyfr występujących przed tym symbolem.
    • Na co uważać przy doborze sprężyny gazowej?

      Podczas montażu oraz pracy sprężyn gazowych należy zwrócić szczególną uwagę na to, by nie doszło do mechanicznych uszkodzeń przede wszystkim tłoczyska. Każda, nawet z pozoru mała rysa może doprowadzić do rozszczelnienia układu.