Wiertarki pneumatyczne

Zgodnie z sugestiami Taiwańskiego producenta Sumake, którego narzędzia pneumatyczne posiadamy w swojej ofercie od dwóch dekad, wiertarki pneumatyczne można podzielić na dwie grupy - pneumatyczne wiertarki przemysłowe oraz pneumatyczne wiertarki warsztatowe.

W obu grupach narzędzi znajdują się zarówno szybkoobrotowe, jak i wolnoobrotowe wiertarki pneumatyczne, o jednym lub dwóch kierunkach obrotów oraz uchwytach wiertarskich 6 mm, 10 mm i 13 mm.

Obie grupy mają swoich zwolenników. Ważne by świadomie dobierać narzędzia pod swój profil produkcji.

Wszystkie narzędzia pneumatyczne, napędzane medium jakim jest sprężone powietrze , w zasadzie wymagają użycia filtrów, które przygotują nam je do poziomu czystego technicznie. Jednakże czystość to jedno, a smarowanie to drugie, więc potrzebne będzie stosowanie smarownic.

Dla tej opcji, najlepsze jest używanie tzw.stacji sprężonego powietrza gdzie filtrowanie z naolejaniem dzieje się jakby z automatu. Oczywiście dozować olej można każdorazowo w sposób manualny, ale jak mówi życie, o tym pamięta się jedynie na początku, gdy narzędzie nowe, a po kilku razach "zapomina" bo szkoda czasu. Poza tym przelane narzędzie będzie kleiło łopatki na wirniku a gdy użyte powietrze będzie brudne,(niefiltrowane) łapało brud, a co za tym idzie spadek mocy czy zablokowanie wirnika to kwestia czasu.

Narzędzie nieoliwione będzie nieefektywnie pracowało w każdych warunkach.Dlatego system przygotowania sprężonego powietrza jest tak ważny. Poza tym jest to element utrzymania gwarancji. Nie wszyscy użytkownicy mają świadomość że wilgoć, kropelki wody pozostawiają na jego powierzchni nieodwracalny ślad. Smarowanie po fakcie i ew.usterka napędu pozbawić nas może praw gwarancji.

Wiertarki pneumatyczne mogą być wyposażone w uchwyt tradycyjny, tzw.szczękowy na kluczyk , jak i automatyczny. Ten drugi najczęściej spotykany jest w warunkach produkcyjnych gdy trzeba szybko zmienić średnicę wiertła.

Uchwyty w obu wersjach występują najczęściej w wersjach do 10mm oraz 13mm i są dostępne jako element wymienny choćby w trakcie

Przy doborze wiertarki pneumatycznej ważne jest by dobrać taki rodzaj narzędzia by praca wykonywana nim nie nastręczała kłopotu a samo narzędzie nie było ani za słabe, ani za mocne .

Do materiału kruchego jak np.mosiądz powinna być to szybkoobrotowa wiertarka, a dla np.aluminium wolniejsza.Prawidłowo dobrane narzędzie to bezpieczeństwo osoby pracującej jak i samego obrabianego materiału. Unikać bezwzględnie należy podejścia które wciąż jest głęboko zakorzenione w przemyśle, że narzędzie będzie do "wszystkiego" i nic się nie stanie.

Prawidłowy dobór narzędzia to satysfakcja, bezpieczeństwo i wydajność.To są kluczowe słowa klucze które pomogą nam ocenić nasze potrzeby i oczekiwania związane z zakupem.

Wiertarki do których mamy zapewnioną "opiekę" w okresie gwarancji jak i po ustaniu takich praw,wraz z diagnostyką, naprawą ,ew.zakupem części, czyni narzędzie trwałym na lata.

Wiertarki pneumatyczne przemysłowe

Wiertarki pneumatyczne przemysłowe to narzędzia, które z powodu swoich właściwości przeznaczone są do prac ciągłych w ciężkich warunkach przemysłowych. Ich cechą wspólną jest specjalnie opatentowany silnik pneumatyczny, którego moc wyjściowa jest nawet o 30% większa od tradycyjnych wiertarek. Duży nacisk położony został także na ergonomię i komfort pracy.

Specjalna konstrukcja (m. in. zmniejszona ilość podzespołów wewnętrznych) tych narzędzi oraz zastosowany w nich materiał obudowy (w zależności od modelu: albo kompozyt, albo specjalny stop aluminium), pozwoliły znacząco zmniejszyć wagę wiertarek z tej serii. Nawet największe modele ważą tu poniżej 1 kg. Co więcej, oferowane wiertarki pneumatyczne są doskonale wyważone oraz posiadają zmniejszony poziom wibracji, dzięki czemu operator może komfortowo obsługiwać urządzenie nawet przez dłuższy okres czasu.

Na szczególną uwagę w grupie wiertarek przemysłowych które oferujemy, zasługują modele z serii ADDN, które posiadają aż trzy różnie rozmieszczone przyłącza powietrza, co zwiększa elastyczność oraz możliwości instalacji na liniach produkcyjnych.

Niejednokrotnie o czym nie zawsze się wie lub pamięta, wykorzystywać można balansery SUMAKE z naszej oferty,które po doborze pod właściwą masę narzędzia, przyczynią się do odciążenia ramienia pracownika podnosząc jednocześnie komfort na stanowisku pracy. Poza tym...samo narzędzie jest zawsze pod ręką nie grożąc nam upadkiem, uszkodzeniem czy złamaniem wiertła.

Wiertarki pneumatyczne warsztatowe

Wiertarki warsztatowe to narzędzia, które stanowią rozwiązanie idealne dla małych firm i warsztatów, do wykorzystania choćby hobbystycznego gdzie wykorzystuje się je sporadycznie i okazjonalnie z zachowaniem zasady-do pracy luźniejszej nie na produkcji.

Pneumatyczne wiertarki warsztatowe wbrew temu co by się mogło wydawać to także narzędzia solidne, wytrzymałe i niezawodne, które, ze względu na zwiększoną masę, nie są jednak zalecane do prac ciągłych i wielozmianowych.

W porównaniu z technologicznie zaawansowanymi modelami z serii przemysłowych, gdzie wykorzystano lekkie stopy metali,i kompozyty,będą wyróżniać się natomiast niejednokrotnie bardziej atrakcyjną ceną i dostępnością na rynku. Przez to narzędzia takie,oferowane są zarówno w dużych sieciach, jak i u wielu sprzedawców jako podstawowe. A różnice mogą wynikać jedynie w samym wykonaniu,wyposażeniu czy ostatecznie trwałości.

Wiertarki pneumatyczne - najczęściej zadawane pytania

    • Czy wiertarki pneumatyczne mogą służyć jako wkrętarki czy gwinciarki?

      Odpowiedź jest jedna, nie. Wiertarka pneumatyczna jak sama nazwa wskazuje, jest narzędziem jedynie do wiercenia w dowolnym materiale. Nie posiadają ani sprzęgła rozłączającego napęd jaki mają wkrętarki, ani nie mają przełącznika biegowego "lewo-prawo" jaki mają standardowe gwinciarki.
    • Czy wiertarki pneumatyczne wyposażone są w dodatkowe elementy jak wąż, wiertła zmienne uchwyty czy złącza?

      Narzędzia tego typu mają jedynie w zestawie uchwyt wiertła, klasyczny z kluczykiem bądź automatyczny i jedynie mogą mieć złącze typu 26 Rectus pozwalające na połączenie z jakimkolwiek wężem zakończonym szybkozłączką tego typu.
    • Czy wiertarki pneumatyczne mogę sam smarować gdy nie posiadam stacji lub bloku sprężonego powietrza?

      Tak, narzędzie możemy sami cyklicznie smarować specjalnym olejem do tego typu narzędzi np.ARIES 32 dostępny u nas w opakowaniach 1 i 5 litrowych. Należy pamiętać aby powietrze zasilające narzędzie było technicznie czyste, stosowanie filtra jest wymagane oraz nie może być skroplin wodno-olejowych pochodzących z magistrali czy bezpośrednio z kompresora.