Siłowniki pneumatyczne
Nasza firma posiada 10 letnie doświadczenie w produkcji siłowników. Produkcję siłowników pneumatycznych rozpoczęliśmy w 2012 roku. Na samym początku produkowaliśmy podstawowe siłowniki dwustronnego działania ISO 15552. Dzięki inwestycjom w park maszynowy i szkolenia naszego zespołu produkcyjnego poszerzyliśmy naszą ofertę o niemal wszystkie rodzaje siłowników dostępnych na rynku.
Wszystkie komponenty, których używamy do produkcji naszych siłowników, wyprodukowane są na terenie Unii Europejskiej. Każdy wyprodukowany przez naszą firmę siłownik przechodzi rygorystyczną kontrolę jakości, co gwarantuje jego bezawaryjną pracę.
Wprowadziliśmy nowe, interaktywne narzędzia takie jak modele siłowników do pobrania (do zastosowania w programach typu CAD) i intuicyjne kreatory siłowników za pomocą których można łatwo zamówić siłownik pneumatyczny o dowolnym skoku i parametrach. Zdecydowana większość siłowników pneumatycznych dostępnych w naszym sklepie posiada również model 3D który można obejrzeć bezpośrednio w przeglądarce.
Posiadamy również magazyn części zamiennych, dzięki czemu błyskawicznie jesteśmy w stanie przeprowadzić naprawę lub regenerację siłownika.
Współcześnie produkowane siłowniki unormowane są standardem ISO. Dzięki temu, możesz mieć pewność, że każdy zamówiony u nas siłownik pneumatyczny będzie mógł zastąpić aktualnie posiadany.
Siłowniki pneumatyczne sklep
W ofercie posiadamy:
- Seria C-M ISO 6432 - okrągłe siłowniki o małych średnicach od 10 do 32 mm, dostępne w wersji jednostronnego działania oraz dwustronnego , z amortyzacją i bez amortyzacji.
- Seria C-H ISO 15552 – najpopularniejszy rodzaj siłowników stosowany na rynku o średnicach od 32 mm do 320 mm . Nasze siłowniki pneumatyczne posiadają w standardzie tłoczysko wykonane ze stali nierdzewnej AISI303, regulowaną amortyzację pneumatyczną, pierścień magnetyczny i możliwość montażu czujnika kontraktonowego (rowek typu T). Obudowa wykonana jest z wysokociśnieniowego odlewu aluminium, a standardowe uszczelniania z wysokiej jakości poliuretanu odpornego na uszkodzenia mechaniczne.
- Seria C-D ISO 21287 - kompaktowe siłowniki o średnicy od 20 mm do 100 mm dostępne w wersji jednostronnego i dwustronnego działania, z gwintami zewnętrznym i wewnętrznym oraz w wersji antyobrotowej. Posiadają w standardzie tłoczysko wykonane ze stali nierdzewnej AISI303 , pierścień magnetyczny i możliwość montażu czujnika kontraktonowego (rowek typu T). Obudowa wykonana jest z wysokociśnieniowego odlewu aluminium, a standardowe uszczelniania z wysokiej jakości poliuretanu.
- Seria C-U UNITOP - norma opracowana przez UNITOP (fr. Union Nationale des Industries de Transmissions Oléo-Hydrauliques et Pneumatiques), która od standardowych siłowników kompaktowych różnią się rozmieszczeniem otworów montażowych. Dostępne w wersji bez powrotu z gwintem wewnętrznym i zewnętrznym. Posiadają w standardzie tłoczysko wykonane z nierdzewki AISI303 , pierścień magnetyczny i możliwość montażu czujnika kontraktonowego (rowek typu T). Obudowa wykonana jest z wysokociśnieniowego odlewu aluminium, a standardowe uszczelniania z wysokiej jakości poliuretanu
- Seria C-S ISO 21287 – siłowniki zderzakowe to siłowniki jednostronnego działania z wysuniętym tłoczyskiem o specjalnej obudowie, dzięki której stosowane są liniach produkcyjnych do zatrzymywania poruszających się elementów. Dostępne również w wersjach z rolką. Posiadają w standardzie tłoczysko wykonane z nierdzewki AISI303, pierścień magnetyczny i możliwość montażu czujników położenia tłoka (rowek typu T). Obudowa wykonana jest z wysokociśnieniowego odlewu aluminium, a standardowe uszczelniania z wysokiej jakości poliuretanu
- Seria C-AR - siłowniki dociskowe, okrągłe z sześciokątnym tłoczyskiem zapobiegającym obracaniu. Wykonane z anodyzowanego aluminium, tłoczysko ze stali chromowanej C45, standardowe uszczelnienia NBR
- Seria ADA - ISO 5211 – siłowniki obrotowe, wykonujące ruch ćwierć obrotowy przeznaczone do sterowania zaworami kulowymi i przepustnicami. Siłowniki posiadają specjalne otwory montażowe zgodne z normą ISO 5211, umożliwiające montaż zaworów sterujących NAMUR.
- Seria OSPP – najwyższej jakości siłowniki liniowe, dostępne w średnicach od 10 mm do 80 mm, skok siłownika do 6000 mm. Dostępne w wersjach z obydwoma przyłączami sprężonego powietrza z jednej strony, z przyłączami powietrza od czoła, z zintegrowanymi zaworami rozdzielającymi VOE, dwoma zabierakami – TANDEM, smarowaniem dla małych prędkości (V<0,2m/s), uszczelnieniem VITON ( dla wysokich temperatur)
- Kartridżowe mini- znane też jako mikro-siłowniki, to najmniejsze siłowniki w naszej ofercie. Wszystkie są jednostronnego działania i osadzone w obudowie gwintowanej. Dostępne w średnicach 6, 10 i 16 mm.
Siłownik pneumatyczny - wykonanie specjalne
Siłowniki ze stali nierdzewnej - w naszej ofercie dostępne są odpowiedniki siłowników ISO 6432, ISO 15552 i ISO 21287 wykonane w pełni ze stali nierdzewnej 304 i 316.
Uszczelnienia - w zależności od warunków panujących w miejscu pracy siłownika, istnieje możliwość doboru dedykowanych uszczelnień, które będą miały decydujący wpływ na żywotność i pracę siłownika. W naszej ofercie znajdziesz:
- Uszczelnienia z poliuretanu ( PU ): montowane standardowo we wszystkich produkowanych przez nas siłownikach. Są to uszczelnienia ogólnego zastosowania, nadające się również do pracy w cięższych warunkach. Temperatura pracy uszczelnień wykonanych z poliuretanu wynosi od -20° C do + 80° C. Dostępne w siłownikach o średnicy od 32 mm do 320 mm.
- Uszczelnienia z kauczuku fluorowego ( FKM / VITON ): stosowane w siłownikach pracujących w warunkach, gdzie panują wysokie temperatury. Posiada również wysoką odporność na oleje i paliwa. Temperatura pracy uszczelnień wykonanych z FKM wynosi od -10° C do + 150° C. Dostępne w siłownikach o średnicy od 32 mm do 320 mm.
- Uszczelnienia z poliuratanu (PU) P5600: stosowane w siłownikach pracujących w przemyśle spożywczym i farmaceutyczny,. Uszczelnienia posiadają certyfikat FDA. Temperatura pracy uszczelnień wykonanych z poliuretanu P5600 wynosi od -20° C do + 80° C. Dostępne w siłownikach o średnicy od 32 do 125 mm.
- Uszczelnienia z NBR z wkładką TP-E: stosowane w siłownikach pracujących w ciężkich warunkach o znacznym zapyleniu. Uszczelnienia NBR posiadają wkładkę ochronną wykonaną z mocnego tworzywa, która zbiera i odprowadza brud zgromadzony na tłoczysku. Temperatura pracy uszczelnień wykonanych z NBR wynosi od -20° C do + 80° C. Dostępne w siłownikach o średnicy od 32 mm do 320 mm.
- Uszczelnienia z kauczuku fluorowego ( FKM / VITON ) z metalową wkładką: stosowane w siłownikach pracujących w ekstremalnie ciężkich warunkach, jak na przykład branża betoniarska. Uszczelnienie posiada metalową wkładkę, która zbiera i odprowadza wszystkie zanieczyszczenia znajdujące się na tłoczysku (bez problemu zbiera zaschnięty beton). Temperatura pracy uszczelnień wykonanych z FKM wynosi od -10° C do + 150° C. Dostępne w siłownikach o średnicy od 40 mm do 250 mm.
Siłowniki pneumatyczne od strony technicznej
Sterowanie:
- Każdy siłownik pneumatyczny, oprócz zasilania sprężonym powitrzem, potrzebuje odpowiedniego elementu sterującego. W naszej ofercie znajdziesz pełną gamę zaworów pneumatycznych i zaworów elektromagnetycznych.
Obliczenia paramteroów siłownika:
- Dobór siłowników wymusza na projektancie umiejętność obliczenia podstawowych parametrów siłownika i analizowanie warunków, w jakich będzie działał dany siłownik. Projektant musi również przewidzieć jak najwięcej zdarzeń losowych, które mogą wystąpić podczas eksploatacji maszyn oraz poszczególnych elementów maszyny, np. nagłe przeciążenia lub sytuacje awaryjne i zaradzić im już na etapie projektowym.
Siła na tłoczysku:
- Elementarnym parametrem w siłownikach jest siła otrzymywana na tłoczysku. Jest ona zależna od różnicy ciśnień panujących w komorach siłownika, powierzchni czynnej tłoka, a tym samym od jego średnicy i oporów tarcia elementów uszczelniających.
W przypadku czysto teoretycznym siła uzyskiwana na tłoczysku wynosi F=S x p
- F- siła
- S- pole powierzchni czynnej tłoka
- p- różnica ciśnienia powietrza
W praktyce stosuje się siłę użyteczną na tłoczysku. Oblicza się ją uwzględniając występującą siłe tarcia. Przyjmuje się, że wynosi ona dla normalnych warunków pracy ( ciśnienie robocze 4 do 8 barów ) od 5 do 20% wartości teoretycznej siłownika.
Dla siłowników pneumatycznych jednostronnego działania F= S x p - ( Fs + Fo )
- Fs – siła działania sprężyny powrotnej
- Fo – siła tarcia elementów ruchomych
Dla siłowników pneumatycznych bez powrotu jednotłoczyskwoych: Fwy = S x p – Fo oraz Fws = S' x p – Fo
- Fwy – siła na tłoczysku podczas wysuwu,
- Fws – siła na tłoczysku podczas wysuwu,
- S – powierzchnia czynna tłoka podczas wysuwu
- S' – powierzchnia czynna tłoka podczas wysuwu
Siłowniki pneumatyczne - Długość skoku
Biorąc pod uwagę najczęściej występujące siłowniki jednotłoczyskowe bez powrotu w praktyce spotyka się przeważnie siłowniki o skokach do 1000 mm. Można spotkać siłowniki pneumatyczne o skoku 3000 mm, jednak ich stosowanie wiąże się z większymi kosztami w związku z dużym poborem powietrza.
Duży skok siłownika zwiększa obciążenia mechaniczne tłoczyska oraz tulei prowadzącej, co wymusza konieczność stosowania większych średnic tłoczyska oraz dłuższych pierścieni ślizgowych.
Siłowniki pneumatyczne beztłoczyskowe mają zatem większe predyspozycje do stosowania w miejscach o wymaganym dużym skoku i małym zużyciu powietrza.
Prędkość tłoka
Ważnym elementem w pracy siłowników jest prędkość tłoka. Jest ona zależna od działającego ciśnienia, długości i średnicy przewodów pomiędzy siłownikiem a zaworem sterującym, netężenia przepływu powietrza przez zawór, dodatkowych elementów w układzie sterowania, amortyzacji ruchu siłownika w krańcowych położeniach oraz sił reakcji obiektu na jaki działamy.
Poprzez dodatkowe elemnty w układzie sterowania pracy siłownika należy rozumieć zastosowanie zaworów dławiących, zwrotno-dławiących i zaworów szybkiego spustu. Służą one do zmniejszenia bądź zwiększenia prędkości przesuwu tłoka.
Zapotrzebowanie powietrza
Istotnym elementem działania siłowników, a tym samym i maszyn, nie tylko od storny technicznej, lecz również od strony ekonomicznej, jest zapotrzebowanie na powietrze.
Przy określonych wartościach ciśnienia roboczego, ilości cykli pracy w danym czasie, średnicy tłoka oraz jego skoku oblicza się zużycie powietrza: V = l x n x S x e
- V – zużycie powietrza
- l – długość skoku siłownika
- n – liczba cykli pracy siłownika w ciągu minuty
- S – powierzchnia aktywna siłownika,
- e – stopień sprężania
Wartość zużycia powietrza podaje się w litrach zassanego powietrza na minutę.
Jakość sprężonego powietrza
Wszystkie zanieczyszczenia, które znajdują się w sprężonym powietrzu mają negatywny wpływ na elementy wykonawcze, w tym siłowniki pneumatyczne. Siłowniki powinny być zasilane sprężonym powietrzem klasy 5, zgodnie z normą ISO 8573-1:2010. Watro wyposażyć się w standardowe zespoły przygotowania powietrza takie jak stacje serii AGD-SAU, które odpowiedzialne są za regulowanie ciśnienia, smarowanie i filtrację.
Siłowniki pneumatyczne znajdują zastosowanie w wielu gałęziach przemysłu. Można się z nimi spotkać między innymi w ciężkim przemyśle maszynowym, przemyśle automotive oraz w różnego rodzaju procesach produkcyjnych – krótko mówiąc, wszędzie tam, gdzie konieczne jest zastosowanie bardzo dużej siły, takiej, której nie jest w stanie zagwarantować sam człowiek. Dzięki siłownikom jest to możliwe, ponieważ wykorzystują one czynnik roboczy, którym jest sprężone powietrze lub jakiś inny gaz. Energia strugi takiego medium jest zamieniana na energię mechaniczną – siłę lub moment obrotowy.
Siłowniki pneumatyczne – rodzaje
Siłowniki pneumatyczne można podzielić na wiele sposobów – między innymi ze względu na rodzaj ruchu roboczego, rodzaj elementu roboczego, występowanie tłoczyska, a także konstrukcję. Jednak bez względu na to, z którym z nich mamy do czynienia, cel stosowania takich rozwiązań zawsze jest ten sam, a mianowicie wygenerowanie dostatecznie dużej siły. Różne rodzaje siłowników pneumatycznych powstały, aby zagwarantować wydajniejszą pracę tych urządzeń i ich szersze zastosowanie.
Ze względu na rodzaj ruchu roboczego wyróżnia się siłowniki pneumatyczne liniowe, siłowniki pneumatyczne kątowe i siłowniki pneumatyczne krzywoliniowe. W pierwszej kategorii dodatkowo wprowadzone zostało rozróżnienie na siłowniki jednostronnego działania oraz siłowniki dwustronnego działania. Ze względu na rodzaj elementu roboczego, czyli innymi słowy – postać tłoka, wyróżnia się siłowniki tłokowe (jednotłokowe i dwutłokowe), nurnikowe i beztłokowe (membranowe, mieszkowe, workowe, dętkowe). Ze względu na występowanie lub postać tłoczyska, siłowniki pneumatyczne dzielą się na siłowniki pneumatyczne tłoczyskowe z jednostronnym tłoczyskiem, siłowniki pneumatyczne tłoczyskowe z dwustronnym tłoczyskiem i siłowniki pneumatyczne beztłoczyskowe. Ostatni podział został wprowadzony ze względu na budowę tych konstrukcji. Dostępne są między innymi siłowniki teleskopowe, udarowe, muskuły pneumatyczne i wiele innych pozycji, które charakteryzuje specyficzna i często dość wyspecjalizowana budowa. Najpopularniejsze rodzaje siłowników to siłowniki jednostronnego i dwustronnego działania, kątowe, krzywoliniowe i liniowe.
Z czego składa się siłownik pneumatyczny?
Można powiedzieć, że siłownik pneumatyczny jest pewnego rodzaju silnikiem, w którym energia wykorzystywanego medium zamieniana jest na energię mechaniczną ruchu postępowego, kątowego lub krzywoliniowego. I chociaż silniki wielu osobom kojarzą się ze stosunkowo skomplikowaną budową, w przypadku siłowników pneumatycznych jest zupełnie odwrotnie. Są to proste, niezawodne konstrukcje, które charakteryzują się zadziwiającą skutecznością w wielu sytuacjach.
Siłownik pneumatyczny zbudowany jest z takich elementów jak tuleja cylindrowa (cylinder pneumatyczny), pokrywa przednia, pokrywa tylna, tłok pneumatyczny, pierścień uszczelniający połączenie ruchowe tłoka, tłoczysko, tuleja prowadząca tłoczysko, pierścień uszczelniający, znajdujący się w pokrywie przedniej oraz pierścień zgarniający.
Pokrywy siłownika pneumatycznego najczęściej pokryte są specjalną farbą epoksydową, której zadaniem jest odpowiednia ochrona urządzenia przed korozją. Ponadto każdy siłownik powinien posiadać kilka gwintowanych otworów, które są niezbędne do poprawnego montażu złączek pneumatycznych, zaworów, czy śrub do regulacji amortyzacji. Niezwykle ważnym elementem siłowników są uszczelnienia, zazwyczaj wykonane z poliuretanu, choć do pracy w ciężkich warunkach zalecany jest wybór innego, bardziej odpornego materiału. Jeśli chodzi o sam tłok pneumatyczny, który jest najważniejszą częścią całego podzespołu, standardowo wykonywany jest z polioksymetylenu, choć dostępne są również aluminiowe odpowiedniki, które cechuje bardzo duża trwałość.
Zasada działania siłowników pneumatycznych
Zasada działania siłowników pneumatycznych wielu osobom wydaje się bardzo zaawansowana, ze względu na to, że zazwyczaj są to urządzenia niewielkich rozmiarów, a są w stanie wygenerować naprawdę bardzo duże siły. Zastanawiające jest więc to, jak się to dzieje. Wbrew pozorom, działanie tych podzespołów jest stosunkowo proste – podstawowy element siłownika pneumatycznego, czyli tłok wprawiany jest w ruch za sprawą sprężonego powietrza lub innego gazu, który dostarczany jest do odpowiedniej komory siłownika pneumatycznego, przy jednoczesnym opróżnianiu drugiej.
Działanie siłowników pneumatycznych jest ściśle powiązane z dwoma innymi elementami, które powinny wchodzić w skład całego układu pneumatycznego. Mowa tu o pilocie oraz zaworze sterującym. Pilot odpowiada za rejestrowanie ciśnienia przed lub za zaworem oraz generowanie odpowiedzi, którą może być jedna z dwóch czynności: wysłanie sygnału pneumatycznego, którego następstwem będzie otwarcie zaworu lub wycofanie sygnału, w celu umożliwienia zamknięcia zaworu. Zawór sterujący montowany jest pod siłownikiem. W momencie, gdy siłownik rejestruje sygnał z pilota, ciśnienie przekazywane jest na membranę i w ten sposób otwierany jest zawór, dzięki czemu możliwy jest przepływ gazu.
Jak działa siłownik pneumatyczny jednostronnego działania?
Siłowniki pneumatyczne jednostronnego działania znajdują zastosowanie w sytuacjach, w których pożądane jest wykonywanie takich ruchów jak zaciskanie, pozycjonowanie czy wykrawanie – czyli ruch liniowy. Siłowniki tego typu wyposażone są w jeden port, do którego wpływa sprężone powietrze. Przepływ ten odbywa się w tylko w jednym kierunku. Zazwyczaj posiadają one również specjalną sprężynę lub obciążenie, które przymocowane jest do tłoka. W przypadku takiej konstrukcji powietrze przechodzi przez pojedynczy otwór, przyczyniając się do wysunięcia tłoka w jednym kierunku i tym samym ściśnięcia sprężyny. Po wypuszczenia powietrza przez otwór sprężyna cofnie tłok do jego pierwotnego położenia.
Siłowniki pneumatyczne jednostronnego działania dzielą się na dwa różne typy. Pierwszym z nich jest typ pchający, w którym powietrze wchodzi, aby wypchać tłok z cylindra, natomiast drugim – typ ciągnący, w którym powietrze wchodzi, w celu wciągnięcia tłoka do wewnątrz cylindra.
Jak działa siłownik pneumatyczny dwustronnego działania?
Siłowniki pneumatyczne dwustronnego działania stosowane są wtedy, gdy na przykład konieczne jest przesuwanie ładunku w obydwu kierunkach. Ogólnie rzecz ujmując, pozwalają one wykonywać więcej niż jeden ruch. Siłowniki pneumatyczne dwustronnego działania różnią się od siłowników jednostronnego działania przede wszystkim konstrukcją.
Nie posiadają sprężyny, o której było wcześniej wspomniane, za to są wyposażone w dwa porty. To przez nie powietrze może wchodzić i wychodzić i nie ma potrzeby stosowania dodatkowych elementów. Powietrze przechodzi przez jeden otwór, przesuwając tym samym tłok do przodu. Następnie jest ono wprowadzane do drugiego otworu, dzięki czemu tłok cofa się z powrotem do cylindra. Komora, do której doprowadzany jest czynnik roboczy, bardzo często nazywana jest komorą tłoczną, natomiast ta, z której jest odprowadzany – komorą spływową.
Jak sterować siłownikiem pneumatycznym?
Sterowanie siłownikiem pneumatycznym odbywa się za pośrednictwem zaworów, dzięki którym można kontrolować kierunek, ciśnienie i natężenie przepływu medium. Wyróżnić można trzy grupy pneumatycznych zaworów sterujących. Są to zawory sterujące kierunkiem przepływu, zawory sterujące ciśnieniem oraz zawory sterujące natężeniem przepływu. Do pierwszej z nich zalicza się: zawory rozdzielające, zwrotne, szybkiego spustu, przełączniki obiegu, podwójnego sygnału i odcinające, do drugiej – zawory ograniczające ciśnienie, regulatory ciśnienia, różnicowe, proporcjonalne i sekwencyjne, natomiast do trzeciej – zawory dławiące, dławiąco-zwrotne i dławiąco-proporcjonalne.
Zawory pneumatyczne są niezwykle istotnym elementem każdego układu pneumatycznego. Dzięki nim możliwe jest kontrolowanie całego procesu i dostosowywanie go do konkretnych potrzeb. Pełnią one funkcje kontrolno-sterujące, otwierając lub zamykając przepływ gazu do poszczególnych części układu i do jego elementów wykonawczych, czyli między innymi siłowników. Zawory mogą być sterowane ręcznie, mechanicznie, elektrycznie i pneumatycznie.
Czym smarować siłowniki pneumatyczne?
Bez względu na to, z jakim siłownikiem pneumatycznym mamy do czynienia, aby mógł on dobrze spełniać swoje zadanie, konieczna jest jego regularna konserwacja. Szczególnie ważne jest odpowiednie smarowanie siłownika pneumatycznego. W tym celu warto skorzystać ze specjalistycznych środków smarujących, które zadbają o dostatecznie długą żywotność siłownika pneumatycznego.
Dobrze będzie również zapoznać się z tym, co na ten temat mówi producent siłowników – wśród informacji o modelu bardzo często można znaleźć wskazówki dotyczące odpowiedniego smarowania. Należy pamiętać o tym, że zastosowanie niewłaściwego preparatu może przynieść nam więcej szkód niż korzyści. Producent siłowników pneumatycznych w dokumentacji technicznej często zamieszcza też informację o częstości smarowania, która również jest bardzo istotna z punktu widzenia trwałości takiego urządzenia.
Czy można przerobić siłownik jednostronny?
Wiele osób zastanawia się, czy można przerobić siłownik jednostronny na dwustronny. Opinie w tym temacie często są podzielone. Niektórzy przekonują, że jak najbardziej jest to możliwe, z kolei inni wskazują, że przerobiony siłownik dwustronny nie będzie w 100% dobrze spełniał swojego zadania.
Musi mieć on dokładnie wykonaną powierzchnię wewnętrzną, którą najczęściej przygotowuje się w procesie honowania, która jest jedną z metod obróbki wygładzającej, stosowanej podczas wykańczania bardzo dokładnych otworów. Jest to niezwykle ważne, gdyż powierzchnia ta współpracuje bezpośrednio z uszczelkami, znajdującymi się na tłoczysku. Jeśli nie będzie ona dostatecznie gładka, uszczelnienie nie będzie dobrze spełniać swojej funkcji, a ponadto będzie się znacznie szybciej zużywać. W siłownikach pneumatycznych jednostronnego działania nie ma konieczności stosowania aż tak gładkiej powierzchni, co przy przeróbce na siłownik dwustronny, może okazać się dość sporym problemem.
Formularz logowania i rejestracji