siłownik pneumatyczny

Siłowniki pneumatyczne

Nasza firma posiada 10 letnie doświadczenie w produkcji siłowników. Produkcję siłowników pneumatycznych rozpoczęliśmy w 2012 roku. Na samym początku produkowaliśmy podstawowe siłowniki dwustronnego działania ISO 15552. Dzięki inwestycjom w park maszynowy i szkolenia naszego zespołu produkcyjnego poszerzyliśmy naszą ofertę o niemal wszystkie rodzaje siłowników dostępnych na rynku.

Wszystkie komponenty, których używamy do produkcji naszych siłowników, wyprodukowane są na terenie Unii Europejskiej. Każdy wyprodukowany przez naszą firmę siłownik przechodzi rygorystyczną kontrolę jakości, co gwarantuje jego bezawaryjną pracę.

Wprowadziliśmy nowe, interaktywne narzędzia takie jak modele siłowników do pobrania (do zastosowania w programach typu CAD) i intuicyjne kreatory siłowników za pomocą których można łatwo zamówić siłownik pneumatyczny o dowolnym skoku i parametrach. Zdecydowana większość siłowników pneumatycznych dostępnych w naszym sklepie posiada również model 3D który można obejrzeć bezpośrednio w przeglądarce.

Posiadamy również magazyn części zamiennych, dzięki czemu błyskawicznie jesteśmy w stanie przeprowadzić naprawę lub regenerację siłownika.

siłowniki pneumatyczne

Współcześnie produkowane siłowniki unormowane są standardem ISO. Dzięki temu, możesz mieć pewność, że każdy zamówiony u nas siłownik pneumatyczny będzie mógł zastąpić aktualnie posiadany.

Siłowniki pneumatyczne sklep

W ofercie posiadamy:

 • Seria C-M ISO 6432  - okrągłe siłowniki o małych średnicach od 10 do 32 mm, dostępne w wersji jednostronnego działania oraz dwustronnego , z amortyzacją i bez amortyzacji. 
 • Seria C-H ISO 15552  – najpopularniejszy rodzaj siłowników stosowany na rynku o średnicach od 32 mm do 320 mm . Nasze siłowniki pneumatyczne posiadają w standardzie tłoczysko wykonane ze stali nierdzewnej AISI303, regulowaną amortyzację pneumatyczną, pierścień magnetyczny i możliwość montażu czujnika kontraktonowego (rowek typu T). Obudowa wykonana jest z wysokociśnieniowego odlewu aluminium, a standardowe uszczelniania z wysokiej jakości poliuretanu odpornego na uszkodzenia mechaniczne.
 • Seria C-D ISO 21287  - kompaktowe siłowniki o średnicy od 20 mm do 100 mm dostępne w wersji jednostronnego i dwustronnego działania, z gwintami zewnętrznym i wewnętrznym oraz w wersji antyobrotowej. Posiadają w standardzie tłoczysko wykonane ze stali nierdzewnej AISI303 , pierścień magnetyczny i możliwość montażu czujnika kontraktonowego (rowek typu T). Obudowa wykonana jest z wysokociśnieniowego odlewu aluminium, a standardowe uszczelniania z wysokiej jakości poliuretanu.
 • Seria C-U UNITOP - norma opracowana przez UNITOP (fr. Union Nationale des Industries de Transmissions Oléo-Hydrauliques et Pneumatiques), która od standardowych siłowników kompaktowych różnią się rozmieszczeniem otworów montażowych. Dostępne w wersji bez powrotu z gwintem wewnętrznym i zewnętrznym. Posiadają w standardzie tłoczysko wykonane z nierdzewki AISI303 , pierścień magnetyczny i możliwość montażu czujnika kontraktonowego (rowek typu T). Obudowa wykonana jest z wysokociśnieniowego odlewu aluminium, a standardowe uszczelniania z wysokiej jakości poliuretanu 
 • Seria C-S ISO 21287  – siłowniki zderzakowe to  siłowniki jednostronnego działania z wysuniętym tłoczyskiem o specjalnej obudowie, dzięki której stosowane są liniach produkcyjnych do zatrzymywania poruszających się elementów. Dostępne również w wersjach z rolką. Posiadają w standardzie tłoczysko wykonane z nierdzewki AISI303, pierścień magnetyczny i możliwość montażu czujników położenia tłoka (rowek typu T). Obudowa wykonana jest z wysokociśnieniowego odlewu aluminium, a standardowe uszczelniania z wysokiej jakości poliuretanu 
 • Seria C-AR  - siłowniki dociskowe, okrągłe z sześciokątnym tłoczyskiem zapobiegającym obracaniu. Wykonane z anodyzowanego aluminium, tłoczysko ze stali chromowanej C45, standardowe uszczelnienia NBR
 • Seria ADA - ISO 5211 – siłowniki obrotowe, wykonujące ruch ćwierć obrotowy przeznaczone do sterowania zaworami kulowymi i przepustnicami. Siłowniki posiadają specjalne otwory montażowe zgodne z normą ISO 5211, umożliwiające montaż zaworów sterujących NAMUR.
 • Seria OSPP – najwyższej jakości siłowniki liniowe, dostępne w średnicach od 10 mm do 80 mm, skok siłownika do 6000 mm. Dostępne w wersjach z obydwoma przyłączami sprężonego powietrza z jednej strony, z przyłączami powietrza od czoła, z zintegrowanymi zaworami rozdzielającymi VOE, dwoma zabierakami – TANDEM, smarowaniem dla małych prędkości (V<0,2m/s), uszczelnieniem VITON ( dla wysokich temperatur)
 • Kartridżowe mini- znane też jako mikro-siłowniki, to najmniejsze siłowniki w naszej ofercie. Wszystkie są jednostronnego działania i osadzone w obudowie gwintowanej. Dostępne w średnicach 6, 10 i 16 mm.

Siłownik pneumatyczny - wykonanie specjalne

Siłowniki ze stali nierdzewnej - w naszej ofercie dostępne są odpowiedniki siłowników ISO 6432, ISO 15552 i ISO 21287 wykonane w pełni ze stali nierdzewnej 304 i 316.

Uszczelnienia - w zależności od warunków panujących w miejscu pracy siłownika, istnieje możliwość doboru dedykowanych uszczelnień, które będą miały decydujący wpływ na żywotność i pracę siłownika. W naszej ofercie znajdziesz:

 • Uszczelnienia z poliuretanu ( PU ): montowane standardowo we wszystkich produkowanych przez nas siłownikach. Są to uszczelnienia ogólnego zastosowania, nadające się również do pracy w cięższych warunkach. Temperatura pracy uszczelnień wykonanych z poliuretanu wynosi od -20° C do + 80° C. Dostępne w siłownikach o średnicy od 32 mm do 320 mm.
 • Uszczelnienia z kauczuku fluorowego ( FKM / VITON ): stosowane w siłownikach pracujących w warunkach, gdzie panują wysokie temperatury. Posiada również wysoką odporność na oleje i paliwa. Temperatura pracy uszczelnień wykonanych z FKM wynosi od -10° C do + 150° C. Dostępne w siłownikach o średnicy od 32 mm do 320 mm.
 • Uszczelnienia z poliuratanu (PU) P5600: stosowane w siłownikach pracujących w przemyśle spożywczym i farmaceutyczny,. Uszczelnienia posiadają certyfikat FDA. Temperatura pracy uszczelnień wykonanych z poliuretanu P5600 wynosi od -20° C do + 80° C. Dostępne w siłownikach o średnicy od 32 do 125 mm.
 • Uszczelnienia z NBR z wkładką TP-E: stosowane w siłownikach pracujących w ciężkich warunkach o znacznym zapyleniu. Uszczelnienia NBR posiadają wkładkę ochronną wykonaną z mocnego tworzywa, która zbiera i odprowadza brud zgromadzony na tłoczysku. Temperatura pracy uszczelnień wykonanych z NBR wynosi od -20° C do + 80° C. Dostępne w siłownikach o średnicy od 32 mm do 320 mm.
 
 • Uszczelnienia z kauczuku fluorowego ( FKM / VITON ) z metalową wkładką: stosowane w siłownikach pracujących w ekstremalnie ciężkich warunkach, jak na przykład branża betoniarska. Uszczelnienie posiada metalową wkładkę, która zbiera i odprowadza wszystkie zanieczyszczenia znajdujące się na tłoczysku (bez problemu zbiera zaschnięty beton). Temperatura pracy uszczelnień wykonanych z FKM wynosi od -10° C do + 150° C. Dostępne w siłownikach o średnicy od 40 mm do 250 mm.
 

Siłowniki pneumatyczne od strony technicznej

Sterowanie:

Obliczenia paramteroów siłownika:

 • Dobór siłowników wymusza na projektancie umiejętność obliczenia podstawowych parametrów siłownika i analizowanie warunków, w jakich będzie działał dany siłownik. Projektant musi również przewidzieć jak najwięcej zdarzeń losowych, które mogą wystąpić podczas eksploatacji maszyn oraz poszczególnych elementów maszyny, np. nagłe przeciążenia lub sytuacje awaryjne i zaradzić im już na etapie projektowym.

Siła na tłoczysku:

 • Elementarnym parametrem w siłownikach jest siła otrzymywana na tłoczysku. Jest ona zależna od różnicy ciśnień panujących w komorach siłownika, powierzchni czynnej tłoka, a tym samym od jego średnicy i oporów tarcia elementów uszczelniających.  

W przypadku czysto teoretycznym siła uzyskiwana na tłoczysku wynosi F=S x p

 • F- siła
 • S- pole powierzchni czynnej tłoka
 • p- różnica ciśnienia powietrza

W praktyce stosuje się siłę użyteczną na tłoczysku. Oblicza się ją uwzględniając występującą siłe tarcia. Przyjmuje się, że wynosi ona dla normalnych warunków pracy ( ciśnienie robocze 4 do 8 barów ) od 5 do 20% wartości teoretycznej siłownika.

Dla siłowników pneumatycznych jednostronnego działania F= S x p - ( Fs + Fo )

 • Fs – siła działania sprężyny powrotnej
 • Fo – siła tarcia elementów ruchomych

Dla siłowników pneumatycznych bez powrotu jednotłoczyskwoych: Fwy = S x p – Fo oraz Fws = S' x p – Fo

 • Fwy – siła na tłoczysku podczas wysuwu,
 • Fws – siła na tłoczysku podczas wysuwu,
 • S – powierzchnia czynna tłoka podczas wysuwu
 • S' – powierzchnia czynna tłoka podczas wysuwu

Siłowniki pneumatyczne - Długość skoku 

Biorąc pod uwagę najczęściej występujące siłowniki jednotłoczyskowe bez powrotu w praktyce spotyka się przeważnie siłowniki o skokach do 1000 mm. Można spotkać siłowniki pneumatyczne o skoku 3000 mm, jednak ich stosowanie wiąże się z większymi kosztami w związku z dużym poborem powietrza.

Duży skok siłownika zwiększa obciążenia mechaniczne tłoczyska oraz tulei prowadzącej, co wymusza konieczność stosowania większych średnic tłoczyska oraz dłuższych pierścieni ślizgowych.

Siłowniki pneumatyczne beztłoczyskowe mają zatem większe predyspozycje do stosowania w miejscach o wymaganym dużym skoku i małym zużyciu powietrza.

Prędkość tłoka

Ważnym elementem w pracy siłowników jest prędkość tłoka. Jest ona zależna od działającego ciśnienia, długości i średnicy przewodów pomiędzy siłownikiem a zaworem sterującym, netężenia przepływu powietrza przez zawór, dodatkowych elementów w układzie sterowania, amortyzacji ruchu siłownika w krańcowych położeniach oraz sił reakcji obiektu na jaki działamy.

Poprzez dodatkowe elemnty w układzie sterowania pracy siłownika należy rozumieć zastosowanie zaworów dławiących, zwrotno-dławiących i zaworów szybkiego spustu. Służą one do zmniejszenia bądź zwiększenia prędkości przesuwu tłoka.

Zapotrzebowanie powietrza

Istotnym elementem działania siłowników, a tym samym i maszyn, nie tylko od storny technicznej, lecz również od strony ekonomicznej, jest zapotrzebowanie na powietrze.

Przy określonych wartościach ciśnienia roboczego, ilości cykli pracy w danym czasie, średnicy tłoka oraz jego skoku oblicza się zużycie powietrza: V = l x n x S x e

 • V – zużycie powietrza
 • l – długość skoku siłownika
 • n – liczba cykli pracy siłownika w ciągu minuty
 • S – powierzchnia aktywna siłownika,
 • e – stopień sprężania

Wartość zużycia powietrza podaje się w litrach zassanego powietrza na minutę.

Jakość sprężonego powietrza

Wszystkie zanieczyszczenia, które znajdują się w sprężonym powietrzu mają negatywny wpływ na elementy wykonawcze, w tym siłowniki pneumatyczne. Siłowniki powinny być zasilane sprężonym powietrzem klasy 5, zgodnie z normą ISO 8573-1:2010. Watro wyposażyć się w standardowe zespoły przygotowania powietrza takie jak stacje serii AGD-SAU, które odpowiedzialne są za regulowanie ciśnienia, smarowanie i filtrację.

Siłowniki pneumatyczne - najczęściej zadawane pytania

  • Czy nowy siłownik będzie mógł być zamontowany bez problemu w miejsce starego siłownika?

   Tak, wszystkie produkowane przez nas siłowniki są zgodne z normami ISO, dzięki temu wszystkie wymiary otorów montażowych są zachowane.
  • Jakie parametry powinno mieć powietrze, którym zasilane są siłowniki?

   Wszystkie zanieczyszczenia, które znajdują się w sprężonym powietrzu mają negatywny wpływ na elementy wykonawcze, w tym siłowniki pneumatyczne. Siłowniki powinny być zasilane sprężonym powietrzem klasy 5, zgodnie z normą ISO 8573-1:2010. Watro wyposażyć się w standardowe zespoły przygotowania powietrza takie jak stacje serii AGD-SAU, które odpowiedzialne są za regulowanie ciśnienia, smarowanie i filtrację.
  • Czy istnieje możliwość montażu czujnika kontraktonowego we wszystkich siłownikach?

   Siłowniki ISO 15552, ISO 21287, UNITOP i OSPP posiadają specjalny rowek typu T, który umożliwia łatwy i wygodny montaż czujnika. W siłownikach ISO 6432 jest potrzebny specjalny adapter.