Szlifierka pneumatyczna – jak wybrać najlepszą w odniesieniu do naszych potrzeb?
Na rynku znajdziemy różnego rodzaju szlifierki, które są przystosowane do różnych zadań. Szlifierka pneumatyczna jest zaliczana do urządzeń obrotowych i wyposażona w napęd pneumatyczny. Urządzenia te są popularne ze względu na możliwość zastosowania w obróbce powierzchni, między innymi przy wygładzaniu oraz usuwaniu ognisk korozji. Z tego względu to narzędzia, które świetnie nadają się do wykończenia domu lub prac remontowych.
Szlifierka na powietrze – jak działają szlifierki pneumatyczne?
Szlifierka na powietrze inaczej nazywana jest szlifierką pneumatyczną. Działanie tego typu urządzeń jest oparte o sprężone powietrze. Szlifierka pneumatyczna jest napędzana sprężonym powietrzem wytwarzanym przez kompresor. Podzielony jest on na dwie części za pomocą wirnika. Ten prosty mechanizm sprawia, że wytwarza się różnica ciśnienia. Zgodnie z zasadami fizyki, powietrze musi przedostać się na drugą stronę w celu jego wyrównania.
Ten proces wprawia wirnik w ruch. Dzięki tej części mechanizmu energia kinetyczna, która powstaje w tym procesie, jest przenoszona do systemu napędowego, który wprawia w ruch kolejne elementy urządzenia. Szybkość przekazywania powietrza w tym układzie przekłada się na moc narzędzia wykorzystującego energię kinetyczną. Na rynku dostępne są szlifierki o różnym poziomie mocy, dlatego zawsze warto sprawdzić specyfikację sprzętu przez ostateczną decyzją o zakupie danego modelu.
Wśród szlifierek na powietrze wyróżniamy między innymi szlifierki oscylacyjne, kątowe, palcowe. Szlifierka oscylacyjna na powietrze jest jedną z najpopularniejszych, gdyż pozwala na precyzyjne szlifowanie powierzchni. To bardzo przydatne między innymi podczas wykonywania remontów. Natomiast szlifierek kątowych pneumatycznych używa się przede wszystkim w pracach budowlanych i w branży metalurgicznej. Inne typy szlifierek pneumatycznych to między innymi szlifierka mimośrodkowa i taśmowa.
Prosty mechanizm działania sprawia, że szlifierka pneumatyczna jest polecana ze względu na swoją bezawaryjność. Jeśli chcemy długo cieszyć się sprawnym urządzeniem, musimy pamiętać jednak o kilku istotnych sprawach dotyczących użytkowania i konserwacji narzędzi tego typu.
Po pierwsze, każdorazowo należy zadbać o prawidłowe podłączenie kompresora i innych przewodów. Warto sprawdzić to przed każdym użyciem szlifierki. Poza tym należy zwrócić uwagę na czystość powietrza – zanieczyszczenia lub zbyt wysoki poziom wilgoci może prowadzić do uszkodzenia silnika. Aby temu zapobiec, stosuje się specjalne filtry.
Po drugie, przy korzystaniu ze szlifierek pneumatycznych należy zwrócić szczególną uwagę na temat konserwacji sprzętu. Szlifierka oscylacyjna pneumatyczna i szlifierka kątowa pneumatyczna podczas pracy mogą wytwarzać duże ilości pyłu, który nieusuwany potrafi stać się zagrożeniem dla sprawności urządzenia. Taki pył bardzo dobrze absorbuje wilgoć, co może wpłynąć na tworzenie się twardej skorupy, trudnej do usunięcia i niebezpiecznej dla elementów szlifierki.
Z tego względu warto regularnie czyścić narzędzie sprężonym powietrzem oraz wilgotną szmatką lub miękką szczotką. Należy też dbać o prawidłowy poziom naolejenia niektórych części.
Szlifierka oscylacyjna pneumatyczna – czym się cechuje?
Szlifierka oscylacyjna pneumatyczna jest świetnym wyborem, jeśli musimy wykonać prace wymagające od nas precyzji. Najlepiej nadaje się do obróbki powierzchni płaskich lub nieco zaokrąglonych. Doskonale sprawdzi się zwłaszcza w sytuacjach, w których zależy nam na osiągnięciu jednolitego wykończenia. Z tego względu szlifierka oscylacyjna pneumatyczna znajdzie zastosowanie między innymi w pracy z powierzchniami lakierowanymi.
Modele szlifierek oscylacyjnych pneumatycznych różnią się od siebie między innymi kształtem, mocą i prędkością obrotową. Przed zakupem warto zastanowić się nad tym, do czego będziemy potrzebować urządzenia i na tej podstawie wybrać idealny model.
Dla przykładu szlifierka pneumatyczna prosta najlepiej sprawdza się do wykończenia powierzchni spawanych i usuwania ognisk korozji. Taki sprzęt jest świetnym wyborem dla zakładów rzemieślniczych.
Szlifierka prosta pneumatyczna cechuje się wysoką ergonomią użytkowania, nie jest trudna w obsłudze. Użytkownicy tego typu narzędzi chwalą sobie wygodę i swobodę, z którą można operować szlifierką prostą pneumatyczną. Nowoczesne modele szlifierek pneumatycznych są wyposażone w wygodną rękojeść oraz osłony powierzchni szlifujących. Pomimo prostoty użytkowania, szlifierka pneumatyczna prosta jest przystosowana do wielogodzinnej pracy w ciężkich warunkach.
Do szlifierek o podobnym przeznaczeniu zaliczamy też inne urządzenia. Szlifierka mimośrodowa pneumatyczna również najlepiej sprawdza się w pracach wykonywanych na powierzchniach płaskich i lekko zakrzywionych. Najczęściej wykorzystuje się ją do obróbki drewna, ale również do usuwania starych warstw powłoki malarskiej, zwłaszcza z metalu.
Urządzenie tego typu cechuje się okrągłą tarczą, do której przyczepia się krążki papieru ściernego. Szlifierka pneumatyczna mimośrodowa wykonuje ruch okrężny, ale w trakcie obrotu wychyla się nieco na boki. Ruch ten określamy właśnie mimośrodkowym. Taka szlifierka pneumatyczna nie jest wyposażona w napęd. Musi być zasilana za pomocą osobnej sprężarki. Ze względu na prostą konstrukcję szlifierka pneumatyczna mimośrodowa jest znana ze swojej bezawaryjności.
Szlifierka kątowa pneumatyczna – do czego ją wykorzystać?
Szczególny rodzaj szlifierki to szlifierka kątowa pneumatyczna, potocznie nazywana gumówką. Szlifierka pneumatyczna kątowa jest niezastąpiona przy pracach z twardymi materiałami. Zaliczamy do nich między innymi beton, blachę i ceramikę. Nikt, kto pracuje przy tego typu materiałach, nie wyobraża sobie pracy bez tego typu szlifierki pneumatycznej.
Szlifierka kątowa pneumatyczna jest zbudowana ze stojanu, w którym umieszczony jest wirnik. Kolejnymi elementami urządzenia są zębatka atakująca i przekładnia kątowa, które łączą ze sobą resztę elementów szlifierki. Narzędzie przed pracą wystarczy podłączyć do źródła napięcia.
Taki sprzęt jest też niezastąpionym elementem każdego placu budowy, zakładu metalurgicznego czy stoczniowego. To właśnie tam najczęściej można znaleźć omawiane szlifierki.
Kolejnym miejscem, gdzie szlifierka kątowa pneumatyczna sprawdza się doskonale, są warsztaty kamieniarskie. Ponadto, ze względu na fakt, że szlifierka pneumatyczna kątowa bardzo dobrze nadaje się do obróbki twardych materiałów, coraz częściej jest wykorzystywana też przez osoby zajmujące się obróbką konkretnych tworzyw lub przy remontach.
Niewątpliwie warto znać zasady bezpieczeństwa, których należy przestrzegać podczas pracy z wykorzystaniem szlifierek pneumatycznych kątowych. Najważniejszą praktyką jest zastosowanie odpowiedniego ubioru roboczego i ochrony oczu przy pomocy okularów roboczych. Podczas pracy ze szlifierką kątową pneumatyczną istnieje ryzyko tego, że zostaniemy uderzeni przez odłamki powstałe podczas szlifowania.
Dlatego też należy bezwzględnie pamiętać o odpowiednim zadbaniu o narząd wzroku. Brak zachowania ostrożności i niezastosowanie odpowiednich okularów może być powodem dostania się odłamków do oka, a co za tym idzie – trwałego uszkodzenia lub utraty widzenia. Warto też zadbać o odpowiednią ochronę dróg oddechowych, gdyż podczas używania szlifierki kątowej pneumatycznej może dojść do powstawania dużej ilości pyłu. Z tego względu warto używać masek ochronnych. Ponadto przydatne okazują się też zatyczki do uszu, gdyż wspomniane urządzenia cechują się wysokim poziomem wytwarzanego hałasu.
Kolejnym istotnym aspektem podczas używania szlifierki kątowej pneumatycznej jest zadbanie o odpowiednią przestrzeń roboczą. Szlifierka pneumatyczna tego typu podczas pracy wytwarza znaczną ilość iskier. Absolutnie kluczowe jest więc, że należy zadbać o to, aby w pobliżu miejsca pracy urządzenia nie znajdowały się materiały łatwopalne.
Wadą szlifierek kątowych pneumatycznych jest fakt, że nie nadają się one do precyzyjnego szlifowania powierzchni. Jeśli zależy nam na dokładności i drobiazgowym wykonaniu pracy, lepiej wybrać inne szlifierki pneumatyczne. W takim wypadku doskonale sprawdzi się wspomniana wcześniej szlifierka oscylacyjna pneumatyczna.
Na rynku dostępna jest też odmiana szlifierki kątowej, czyli szlifierka kątowa precyzyjna. Służy przede wszystkim do pracy nad materiałami stalowymi, tworzywami sztucznymi i drewnem. Dobrze sprawdzi się w cięciu, szlifowaniu i dość precyzyjnym polerowaniu powierzchni. Taki sprzęt wykorzystywany jest z zasady przez profesjonalistów, stawiających na precyzję oraz jakość.
Nieco inaczej wygląda pneumatyczna szlifierka trzpieniowa, którą często nazywamy też szlifierką palcową. Jeśli szukasz urządzenia, które pozwoli ci na pracę nad niewielkimi lub trudno dostępnymi powierzchniami, szlifierka trzpieniowa pneumatyczna może okazać się najlepszą opcją. Tego typu szlifierki o niedużych gabarytach są doskonałym narzędziem wykorzystywanym przy pracach wymagających dużej precyzji.
Używa się ich między innymi przy obróbce szkła. Szlifierka trzpieniowa pneumatyczna jest zasilana dzięki kompresorowi – urządzenie pracuje dzięki sprężonemu powietrzu. Szlifierka palcowa pneumatyczna to doskonały wybór, w przypadku, kiedy musimy zająć się zakończeniem niewielkich detali i trudno dostępnych powierzchni. W takich sytuacjach szlifierka trzpieniowa pneumatyczna prawdopodobnie sprawdzi się lepiej niż szlifierka kątowa precyzyjna.
Mini szlifierka pneumatyczna – niezależnie od tego, czy myślimy o szlifierce trzpieniowej, czy mniejszej wersji innego typu szlifierki – doskonale sprawdzi się w przydomowym warsztacie, w którym nie obrabiamy zazwyczaj ogromnych powierzchni, a raczej niewielkie przedmioty wymagające precyzyjnego szlifowania. To własnie tego typu urządzenie powinno znaleźć się w każdym warsztacie przydomowym, a jego zastosowanie może być naprawdę rozległe.
Najlepsza szlifierka pneumatyczna to taka, która jest dopasowana do zadań, jakie zamierzamy wykonywać z jej pomocą. Podczas pracy z tego typu urządzeniami warto pamiętać o zasadach bezpieczeństwa, przede wszystkim o ochronie oczu. Należy też regularnie dbać o czystość sprzętu. Dzięki temu szlifierka pneumatyczna może posłużyć nam przez wiele lat!
Formularz logowania i rejestracji