Tlumiče wafer-to-flange

Hlavním úkolem tlumičů je regulovat a přerušit průtok dané látky. Z tohoto důvodu se používají v potrubích. Škrtící klapka je nezbytná v každém systému, který filtruje pitnou nebo mořskou vodu, odpadní vodu nebo průmyslové tekutiny. Nejoblíbenějším typem tohoto prvku jsou waferové tlumiče, i když jich je mnohem více.

Škrtící klapky – liší se od klapek?

Škrtící klapka je stejným prvkem konstrukce potrubí jako klapka. Motýlkový ventil je název, který pochází z charakteristické struktury ventilu. Všechny prvky tvořící tento prvek jsou umístěny ve válcovém těle - jeho použití umožňuje fungování mechanismu. Velikost válce určuje průměr ventilu, kterému je třeba věnovat zvláštní pozornost před zakoupením zařízení. Uvnitř těla je disk - je zodpovědný za přerušení toku tekutin a k němu připojený hřídel. Na jedné straně je hřídel spojena s ložiskem a na druhé straně s pohonem nebo řídicím systémem, který umožňuje ovládání celého ventilu. Místo aktuátoru se často používá ruční mechanismus. U velkých škrticích klapek má nejčastěji podobu šnekového převodu.

Ventilové prvky vytvářejí charakteristický tvar, trochu připomínající motýla, odtud pochází obecný název. Má široké využití – v obchodech často najdete klapky označované jako klapky.

Disk se otáčí na hřídeli kolem vlastní osy. Chcete-li zablokovat průtok kapalin, stačí jej umístit do polohy kolmé k proudící kapalině. Tento jednoduchý mechanismus zcela zastaví pohyb tekutin. Ventil je však plně otevřen, když je otočen o devadesát stupňů vzhledem k potrubí. Z tohoto důvodu je mechanismus klapky často nazýván klapkou, protože právě díky klapce je možné řídit průtok tekutin.

Plyn – jak vybrat ten, který nejlépe vyhovuje našim potřebám?

Škrtící klapky, neboli klapky, se liší designem. Struktura a mechanismus činnosti ventilů jsou ve všech případech stejné, ale rozdíly lze vidět ve způsobu připojení ventilů k potrubí. Z tohoto důvodu existují určité typy, jako například:

  • přírubová klapka, která je připevněna k potrubí pomocí přírub,
  • Mezipřírubová prstencová klapka typu WAFER , namontovaná mezi dvěma přírubami,
  • mezipřírubový tlumič s ušima, který se připevňuje šrouby, nikoli přírubami. Ventil je vybaven závitovými oky, které umožňují připevnění ventilu k přírubám potrubí pomocí šroubů pro každou přírubu zvlášť. Tento typ tlumiče se nazývá LUG.

Podle umístění kotouče se dělí i škrticí klapky. Navzdory drobným konstrukčním rozdílům zůstává princip fungování tlumiče v případě posunutí umístění kotouče nezměněn. U některých modelů ventilů je však poloha kotouče změněna, aby se dosáhlo ještě větší těsnosti mechanismu a zvýšila se jejich spolehlivost. Nejběžnější jsou však dříve popsané centrické konstrukce – hřídel prochází přímo středem disku. Další řešení jsou:

  • dvojité excentrické provedení, u kterého se hřídel pohybuje - je umístěn za kotoučem a navíc není na průměru kotouče, ale na jeho tětivě. To znamená, že poloha hřídele je posunuta ve dvou rovinách oproti centrickému provedení. Jak s ohledem na průřez potrubí, tak s ohledem na směr proudění kapaliny,
  • trojité excentrické provedení, ve kterém je hřídel přesazena nejen vzhledem ke směru proudění tekutiny a průřezu trubky, ale také vzhledem ke smykové ose kotouče. To znamená, že je posunuta osa těsnící plochy.

Při výběru toho nejlepšího tlumiče bychom se měli zaměřit především na parametry, jako je průměr klapky a materiál, ze kterého je kotouč a jeho těsnění vyrobeno. V této souvislosti je vhodné věnovat pozornost druhu a tlaku kapaliny nebo plynu, který bude procházet danou klapkou. Důležitým aspektem při výběru je také provozní teplota. Jiná klapka se používá ve vodovodních systémech pracujících se studenou vodou a jiná - v systémech, kterými protéká ohřátá nafta. Při hledání nejlepšího ventilu šitého na míru potřebám konkrétního potrubního systému je dobré vzít v úvahu i kvalitu těsnění. Tento prvek ventilů je poškozen nejrychleji, což může vést k netěsnostem, zejména při častých provozních cyklech. Z tohoto důvodu doporučujeme modely, u kterých lze těsnění kotouče vyměnit. Díky tomu může mechanismus delší dobu správně plnit svou funkci.

Klapkový ventil – kde se používá? Výhody a nevýhody klapek.

Plyn je mechanismus, který má mnoho výhod. V první řadě se klapky vyznačují lehkou konstrukcí a snadnou montáží. S několika možnostmi dostupnými na trhu, včetně přírubových škrticích ventilů, plátkových prstencových škrticích ventilů a šroubovaných plátkových škrticích ventilů, lze ty nejlepší ventily přizpůsobit potřebám konkrétního potrubního systému. Důležité je, že mechanismus těchto ventilů je velmi jednoduchý a proto obvykle bezporuchový. Lehká a pevná konstrukce a bezporuchový provoz znamenají, že tento konstrukční prvek nevytváří vysoké náklady spojené s dopravou, montáží a provozem klapek.

Další výhodou tohoto typu řešení je jejich univerzálnost. Klapkový ventil lze použít i na velmi krátkých úsecích potrubí. Tyto typy prvků se používají v horizontálních, vertikálních i šikmých potrubních systémech. Univerzálnost tlumičů vyplývá také z toho, že se dokonale vypořádají s širokým rozsahem teplot a tlaků kapaliny. Z tohoto důvodu je lze instalovat do různých typů systémů, včetně systémů přepravujících vodu, naftu nebo odpadní vodu. Díky této univerzálnosti lze tlumiče použít v mnoha průmyslových odvětvích, včetně palivového, hutnického, stavebního, chemického a potravinářského průmyslu.

Klapkové klapky najdeme především v topenářských, pneumatických a instalatérských instalacích. Tak široké použití klapkových mechanismů je možné díky tomu, že se vyrábějí v mnoha velikostech. Najdeme malé klapky používané v úzkých potrubích, stejně jako průmyslové klapky používané v potrubních systémech s velkoprůřezovým potrubím.

Důvodem tak širokého využití tohoto typu mechanismů v průmyslu je také skutečnost, že při přerušení průtoku generují nízkou tlakovou ztrátu. Klapka nevytváří velkou tlakovou změnu, což je výhoda pro většinu kapalin. Tento stav však může mít i negativní důsledky. Lamelové a přírubové klapky mohou nést riziko kavitace, tj. náhlé přeměny kapaliny na plyn vlivem příliš nízkého tlaku. Provoz klapky v podmínkách způsobených kavitací může způsobit problémy s těsností klapky a v důsledku toho poruchu potrubního systému.

Neméně nebezpečným procesem pro potrubní systémy je možnost ucpání průtoku. Tento název popisuje jev, při kterém se síla přítomná v mechanismu používá k překonání síly tření. Z tohoto důvodu se vyplatí kontrolovat hodnoty průtoku a tlakové ztráty generované provozem klapky. To vám umožní dostatečně rychle reagovat na negativní účinky kavitačního procesu nebo ucpaného proudění. Použití tohoto typu ventilů se však nemusíte bát. Díky své specifičnosti jsou klapky velmi vhodné pro použití v systémech s výraznými rozdíly v tlaku a průtoku.

Stojí za zmínku, že mezipřírubový zpětný ventil, tj. kotouč používaný v mezipřírubových tlumičích, je citlivý na poruchy v proudění kapaliny nebo plynu, které má omezovat. Turbulence kapaliny může být zdrojem nepravidelností v činnosti mezipřírubového zpětného ventilu. Z tohoto důvodu by škrticí klapka neměla být instalována příliš blízko čerpadla nebo jiného zdroje vibrací, na které bychom si měli dát pozor.

Mezi další nevýhody tlumičů patří problém čištění trubky, na které je kotouč umístěn. Vzhledem ke konstrukci klapky není odstranění nečistot z tohoto prvku snadné. Navíc v případě malých tlumičů je to téměř nemožné.

Navzdory těmto nevýhodám jsou lamelové klapky považovány za jedny z nejlepších ventilů dostupných na trhu. Jejich obliba je dána především tím, že jsou univerzální, snadno se instalují a jsou lehké.

Pneumatické tlumiče – jak vybrat ten nejlepší?

Pneumatické klapky jsou jednou z možných variant při výběru klapky. V tomto případě se rozdělení týká pohonu. Rozlišujeme tlumiče elektrické a tlumiče pneumatické. První typ se volí při použití elektrického pohonu, zatímco druhý typ se volí při výběru klapky pro pneumatický pohon.

Pneumatické pohony jsou dnes stále velmi rozšířené, ale v následujících letech lze stále častěji očekávat využití elektrických pohonů. Pneumatické pohony totiž nejsou ekonomické. Jejich provoz je založen na výrobě a přenosu stlačeného vzduchu. Tento proces vyžaduje hodně energie. Z tohoto důvodu průmysl stále více přechází na používání ekologičtějších a ekonomičtějších elektrických pohonů. Pokud hodláme použít tento typ mechanismu, měli bychom před nákupem věnovat zvláštní pozornost typu napětí, kterým má být zařízení napájeno a individuální specifikaci pohonného zařízení.

Při výběru aktuálně nejoblíbenější formy pneumatického tlumiče byste si však měli ověřit další prvky technické specifikace mechanismu. Před výběrem nejlepší pneumatické klapky se vyplatí zkontrolovat několik důležitých aspektů činnosti tohoto prvku, jako je napájecí tlak prvku, rozsah pružiny a provozní režim pohonu. Je také důležité vybrat vhodnou klapku pro velikost pohonu, která zase závisí na typu kapaliny nebo plynu, který bude ventilem veden, a na typu a velikosti klapky. Kontrolou těchto typů parametrů je mnohem jednodušší vybrat vhodný prvek pro daný potrubní systém.

Zajímavé je, že pneumatické tlumiče se často používají ve výfukových systémech, protože umožňují regulovat objem výfuku. V tomto případě je mechanismus instalován za katalyzátorem.

Je třeba zdůraznit, že waferové tlumiče jsou velmi oblíbeným a dobrým řešením, které se používají jako ventily, které přeruší průtok kapaliny nebo jiného média. To potvrzuje široké rozšíření tohoto typu ventilů v průmyslu (včetně chemického a hydraulického). Klapky jsou oceňovány především díky jejich univerzálnosti, odolnosti, nízké hmotnosti a jednoduchému designu. Vzhledem k tomu, že jsou běžnou volbou mnoha profesionálů, je na trhu k dispozici široký výběr verzí tohoto typu ventilů.

Klapka může být buď malý prvek namontovaný v úzké trubce nebo velký mechanismus pro filtrování kapalin v průmyslovém měřítku. Za pozornost stojí i rozdíly v instalaci, ze kterých pramení rozdělení těchto mechanismů na tlumiče přírubové, mezipřírubové tlumiče prstencové a ty s ušima, které se montují šrouby. Možnost volby různých variant zvyšuje univerzálnost tohoto typu mechanismů.