Dvojčinný pneumatický pohon

Dvojčinný pneumatický pohon

Dvojčinný pneumatický pohon

Akční člen je zařízení, které mění energii pracovního média na energii mechanickou. Tento prvek strojů řadíme mezi výkonná zařízení, tedy část nacházející se v regulačních systémech. Akční člen je ovládací prvek, protože působí na zařízení, které je předmětem regulace. Přenosem mechanické energie na řídicí objekt může fungovat. Z tohoto důvodu jsou aktuátory považovány za velmi důležité prvky zařízení používaných především v těžkém průmyslu.

Pneumatické pohony

Pneumatické pohony jsou mechanická zařízení, která při své práci využívají stlačený plyn. Přeměnou energie ze vzduchu na energii mechanickou uvádějí pneumatické pohony mechanismy do pohybu. Jsou považovány za velmi univerzální. Jsou široce používány v mnoha průmyslových odvětvích. Nejčastěji se používají dvojčinné akční členy.

Stojí za to vědět, že pneumatické pohony jsou konstruovány velmi jednoduchým způsobem. Válec akčního členu obsahuje píst a pístnici (která nejčastěji slouží jako akční člen). Prvky jsou umístěny na rukávech, které určují jejich dráhu pohybu. Velmi důležitou součástí každého pohonu jsou také vhodná těsnění. Jedná se o klíčový prvek pohonu, zejména pokud má být mechanismus používán ve ztížených podmínkách, například při kontaktu s korozivními látkami, oleji nebo vysokými teplotami. V takových situacích se používají speciální, pevnější těsnění, vyrobená z materiálů, jako je teflon nebo viton - tento typ silné, syntetické pryže umožňuje aktuátoru bezpečný provoz v obtížných podmínkách. Díky použití kvalitních těsnění si můžeme být jisti, že aktuátor bude dlouho funkční.

Některé prvky vybavené dvojčinnými pneumatickými pohony jsou nejčastěji vyrobeny z vysoce kvalitní nerezové oceli a kyselinovzdorných materiálů, díky čemuž jsou odolné vůči nepříznivým pracovním podmínkám. Pohony jsou vyrobeny z vysoce kvalitních materiálů, což umožňuje fungování mechanismů v kontaktu s mořskou vodou, potravinářskými produkty nebo jinými látkami, které by mohly poškodit důležité součásti pohonu. V případě zvláště obtížných pracovních podmínek se používají i ocelové kryty. Jsou důležité tam, kde je vysoké riziko mechanického poškození pohonu. Ve většině případů jsou však kryty pohonu vyrobeny z eloxovaného hliníku nebo podobných materiálů, které dostatečně chrání vnitřní mechanismus pohonu.

Dvojčinný pneumatický pohon není složité zařízení. Jeho činnost je založena na vykonávání pracovního pohybu pomocí tlaku stlačeného vzduchu, který je přiváděn do dvou komor. Konstrukce aktuátoru se dvěma komorami nutí mechanismus posílat vzduch střídavě na obě strany pístu. Z tohoto důvodu je dvojčinný servomotor vybaven rozdělovacími ventily, které slouží k ovládání mechanismu. Pneumatické pohony se vyznačují vysokou rychlostí pohybu pístnice, což je patrné zejména u dvojčinného pohonu.

Na trhu najdeme i jednočinné pneumatické pohony . Stojíte-li před výběrem správného pohonu, vyplatí se seznámit se s funkcemi jednočinného a dvojčinného pohonu. Prvním základním rozdílem je počet komor. Jednočinný válec, jak název napovídá, vykonává pracovní pohyb pouze v jednom směru. Rozlišujeme jednočinné tahové a tlačné servomotory, které jsou často vybaveny pružinou, která napomáhá efektivnímu chodu servomotoru. Díky němu je pohyb zařízení v obou směrech plynulý. Dvojčinný pneumatický pohon je však díky přítomnosti dvou komor schopen vykonávat pracovní pohyb v obou směrech.

Tato skutečnost umožňuje překonat omezení, která se vyskytují u jednočinných pohonů, například omezený rozsah zdvihu. Nejjednodušší definice zdvihu je vzdálenost mezi koncem pístnice, když je vysunutá a když je zatažená. Malý rozsah zdvihu způsobuje určité překážky v dynamice práce. Příliš nízký zdvih způsobí rychlé zbrzdění pohybu pohonu. Je to kvůli potřebě tlumit akční člen. Těsnění tlumení nárazů znemožňuje proudění vzduchu z válce, když tam vstoupí tlumicí manžeta. Díky tomu je odolnost mechanismu větší, ale může být narušena dynamika provozu. To platí pouze pro jednočinné válce. U dvojčinného pneumatického servomotoru závisí zdvih servomotoru většinou pouze na velikosti celého mechanismu a amortizační mechanismus se nepromítá do dynamiky chodu servomotoru. Je však třeba poznamenat, že tento stav má také své nevýhody. Dvojčinný servomotor s dlouhým zdvihem má vyšší mechanické zatížení servomotoru. To zase vyžaduje použití delších sběracích kroužků a větších průměrů ložisek, což se projevuje zvětšením velikosti celého mechanismu.

Dvojčinný pneumatický pohon – použití a výhody

Dvojčinný válec má široké uplatnění v odvětvích jako je hutnictví, chemie, strojírenství, kamenictví, automobilový průmysl, dřevozpracující průmysl, ale také v papírenském a potravinářském průmyslu. Kromě toho se pneumatické pohony používají také v předmětech každodenní potřeby. Používají se mimo jiné u automaticky otevíraných vjezdových bran. Díky pneumatickým pohonům je možné ovládat dveře v autech nebo vykládací plošiny používané v kamionech. Pneumatické pohony se také používají v sypačích a řezačkách používaných záchrannými službami.

Jak můžete odvodit, pneumatické pohony nacházejí ve světě kolem nás velmi široké uplatnění. To není překvapivé, protože dvojčinný aktuátor je díky svému mechanismu ovládání velmi snadno ovladatelný a ekologicky neutrální, což je pro firmy působící v oboru stále důležitější. Mechanismy pracující na stlačený vzduch nejenže nemají negativní dopad na klima, ale jsou také mnohem levnější než jiné typy mechanismů, protože využívají pouze vzduch.

Stojí za to vědět, že díky své popularitě jsou dvojčinné pohony dostupné v mnoha variantách. Tyto typy pohonů lze snadno najít i v nestandardních rozměrech. Jejich všestrannost je obrovskou výhodou, protože každý, kdo hledá dvojčinný pohon, může rychle najít perfektní model pro sebe. Jejich vysoká univerzálnost se promítá i do specifikace konkrétních modelů, například ve vztahu k dříve diskutovanému zdvihu pohonu. Dvojčinný pohon má zdvih omezený pouze konstrukčním řešením tohoto konkrétního mechanismu. Obrovskou výhodou dvojčinných pneumatických pohonů je skutečnost, že při velkém zdvihu amortizační mechanismus neovlivňuje negativně dynamiku pohonu, takže práce s dvojčinným pohonem lze provádět rychle. Dvojčinný pneumatický pohon využívá pohyb tam a zpět k provedení velkého počtu cyklů, takže jeho rychlost (měřená v metrech za sekundu) je větší než u jednočinných pohonů.

Dvojčinný válec v pneumatickém provedení se vyznačuje velmi osvědčenou konstrukcí. Podobná zařízení zná lidstvo již několik set let a jejich fungování se od té doby dramaticky nezměnilo. Jak ukazuje historie průmyslové techniky a automatizace, někdy jsou jednoduchá řešení nejúčinnější. Výhodou tohoto typu zařízení je navíc fakt, že se snadno obsluhuje a udržuje, stejně jako nákup jakýchkoliv náhradních dílů, jako jsou těsnění. Vzhledem k široké dostupnosti dvojčinných pneumatických pohonů se nemusíte bát, že byste byli ve vazbě v případě poruchy pohonu. Navíc k poruchám nedochází příliš často, protože díky jejich jednoduché konstrukci jsou dvojčinné akční členy považovány za pohony s nízkou poruchovostí. Kromě toho jsou pohony hodnoceny podle přísných norem. Naše dvojčinné pneumatické pohony splňují normu ISO 6432, jedná se tedy o důvěryhodná zařízení.

Dvojčinný aktuátor – jak jej používat?

Pokud vás zajímá, jak připojit dvojčinný pohon, měli byste věnovat pozornost dříve zmíněným ventilům. U dvojčinných servomotorů regulujeme jejich chod pomocí zpětných škrticích ventilů, které lze instalovat přímo do připojení servomotoru. Vzhledem k tomu, že vzduch, který opouští komoru dvojčinného pohonu, je ucpaný, stojí za to věnovat zvláštní pozornost instalaci ventilů správným směrem.

Připojení dvojčinného akčního členu k ovládacímu objektu je velmi jednoduché. Před výběrem a připojením pohonu však pečlivě zkontrolujte kompatibilitu tohoto prvku se zbytkem pneumatické instalace. Pouze výběrem vhodného pohonu pro parametry naší instalace můžeme počítat s efektivním fungováním systému. Nepřizpůsobení pohonu instalačním parametrům může vést k nebezpečným poruchám. Z tohoto důvodu je nutné před nákupem pohon pečlivě sladit s ostatními pneumatickými prvky.

Pokud jsme si jisti, že je náš pohon správně vybrán, nejčastěji jej stačí připojit k potrubí na jedné straně, což mu umožňuje přijímat stlačený vzduch, a na druhé straně k pracovnímu prvku. Podrobnosti o instalaci se mohou mírně lišit v důsledku rozdílů v konstrukci pneumatických instalací.

Před zakoupením dvojčinného servomotoru zkontrolujte materiály, ze kterých je vyroben, a seznamte se s délkou zdvihu servomotoru. Také je dobré věnovat pozornost značení. Stojí za to vědět, podle jakého obrázku můžete hledat dvojčinný akční člen - symbol tohoto typu zařízení je zcela charakteristický. Schéma ukazuje obdélníkový mechanismus s jasně označenou pístnicí. Označení některých typů dvojčinných válců se od sebe liší, protože některé z nich jsou dvojčinné pneumatické válce s jednočinným brzděním a jiné - s dvojčinným brzděním. Díky tomu můžeme pouhým pohledem na symbol získat informace o technických detailech daného aktuátoru.