Prodejna elektromagnetických ventilů

Prodejna elektromagnetických ventilů

Elektromagnetický ventil, na co si dát při výběru pozor?

Vlastnit stroj a dokonce na něm vyrábět díly je jedna věc, ale znát jeho vlastnosti, jak je postaven a jaké má technické požadavky, je věc úplně jiná. Ze stejných důvodů se uživatelé zařízení vyžadujících použití solenoidových ventilů potýkají s výběrem správných ventilů, které splňují specifické požadavky. Naznačují to dotazy ve vyhledávačích a témata příspěvků na příslušných fórech. Tento článek byl napsán s ohledem na takové lidi.

Elektromagnetický ventil, co znamenají jednotlivé parametry?

Jsou známy případy např. soustružníků, kteří pomocí svých přístrojů dokážou vytvořit skutečné zázraky. Když je však potřeba vybrat vhodné nože nebo - což je ještě horší - opravit poruchu, zavolá se servis a stroj zůstane nepoužitelný. Totéž platí pro nákup dílů. I když uživatel ví, jak se konkrétní prvek jmenuje, ztrácí se v technických specifikacích.

Ano, můžete vyhledat odbornou konzultaci odborníka, ale vyžaduje to čas, který často chybí z hlediska zachování kontinuity výroby.

Vše o všem najdete ve vyhledávání Google. Výzkumné studie však naznačují, že lidé, kteří kladou otázky, neočekávají od anonymních expertů specifická prohlášení.

Na otázku, jaký ventil použít v pumpě X, chce uživatel dostat odpověď, která je srozumitelná pro běžného člověka. To, že ventil má kotvu, pro něj nic neznamená, pokud někdo přístupným způsobem nevysvětlí, co je tato záhadná armatura zač a k čemu slouží?

Existují názory, že by se lidé měli soustředit jen na to, co znají nejlépe. Zdá se, že jimi mluví lidé, kteří mají to štěstí, že pracují ve svých profesích, ale co by měl říkat hodinář, který má šanci se uživit pletením košíků? Dohoda. Měl by změnit profesi, ale chce to čas a znalosti. Tento článek vám má pomoci získat ji, alespoň obecně.

Vzhledem k tomu, že je obtížné takové publikace najít, rozhodl se autor článku seznámit čtenáře s významem odborných termínů, počínaje elektromagnetickými ventily, a to z důvodu široké škály jejich aplikací. Možná budou ostatní následovat a usnadnit tak život obrovskému množství uživatelů mechanických zařízení? Čas ukáže.

Solenoidové ventily, co to je a k čemu slouží?

Podle Wikipedie: " Solenoidový ventil (elektromagnetický ventil) - ventil používaný k přerušení nebo řízení toku kapalných nebo plynných médií ." Může to být jednodušší?

Solenoidové ventily jsou základním prvkem všech instalací, kterými proudí plyny nebo kapaliny. Počínaje známou pračkou a kávovarem, přes vodovody a kanalizace a konče zpracováním ropy. Do kontaktu s nimi musí přijít každý člověk bez výjimky, od kojenců až po staré lidi.

Širší seznam aplikací je níže:

  • pneumatické systémy,

  • průmyslová mycí zařízení,

  • kompresory,

  • vakuové pumpy,

  • stroje na tvarování plastových výrobků,

  • stroje na zpracování potravin,

  • parní kotle,

  • protipožární a sprinklerová zařízení,

  • stomatologické vybavení,

  • kotle,

  • kávovary,

  • komunální čistírny odpadních vod,

  • elektrárny,

  • instalace vody a kanalizace,

  • zpracování ropy,

  • vyrábějící elektřinu,

  • laboratorní vybavení.

Seznam vám umožní uvědomit si, jak všestranná tato zařízení jsou. Ventilů je mnoho druhů, takže pro trochu zjednodušení se zaměřme pouze na pneumatické ventily a solenoidové ventily od YPC.

Elektromagnetické ventily, konstrukce

Typický solenoidový ventil se skládá z cívky a těla, jakožto hlavních prvků, které předurčují zařízení ke konkrétní operaci.

Cívka vytváří magnetickou sílu, která zvedá jádro do otevřené nebo uzavřené polohy. Lze tedy tvrdit, že jde o detail, který rozhoduje o spolehlivosti celého mechanismu.

Těleso nejen drží vše pohromadě, ale také díky své konstrukci je celý ventil vhodný pro použití v konkrétním systému.

Bez ohledu na to, zda se jedná o typický solenoidový ventil nebo pneumatický solenoidový ventil , princip činnosti je podobný.

Vzduchový solenoidový ventil a pneumatické ventily

Řídí proudění plynu, nejčastěji vzduchu. Ovládání solenoidového ventilu obvykle zahrnuje vysouvání nebo zasouvání pístnice pneumatického ovladače. Používají se v průmyslu a v domácích spotřebičích. Jsou nedílnou součástí pneumatických systémů, které musí fungovat velmi konzistentně. Co to znamená?

Pneumatické systémy by měly být bezpodmínečně nastaveny tak, aby byla zajištěna těsnost součástí. Za žádných okolností si nemůžete dovolit sebemenší konstrukční nedostatky. V neposlední řadě proto, že by mohl přestat fungovat celý systém.

Netěsný nebo nesprávně nainstalovaný vzduchový solenoidový ventil může vést k ohrožení zdraví nebo dokonce smrti osob pracujících v blízkosti. Plyny stlačené pod dostatečně vysokým tlakem v instalaci mohou kdykoli vést k výbuchu, a to i při lehké nedbalosti nebo chvilce nepozornosti.

Z hlediska těchto úvah je to důležité, protože technické specifikace ventilů obsahují informaci o maximálním dovoleném provozním tlaku.

Stejně jako označení požadavků na potřebnou elektřinu pro správný chod mechanismu.

Informace, že daný produkt je 24V pneumatický solenoidový ventil znamená, že cívka použitá ve ventilu vyžaduje elektrickou energii uvedenou v názvu zařízení.

Rozdělení solenoidových ventilů podle funkce:

  • Rozdělovací ventily. Slouží k rozdělení a určení směru proudění pracovního média. Odblokují nebo zavřou výstupy a určují dráhu pohybu média (plynu, kapaliny).

  • Zpětné ventily. Umožňují pouze jeden směr pohybu média uvnitř ventilu.

  • Uzavírací ventily. Blokují nebo odblokují pohyb pracovního média (zapnout, vypnout).

  • Škrticí ventily. Kromě regulace pohybu faktoru je lze použít i pro určení síly, kterou se faktor pohybuje.

Dále v tomto článku se budeme odvolávat na označení ventilů a diskutovat o informacích v nich obsažených.

Pneumatické solenoidové ventily, specifikace

Při hledání vhodného ventilu zákazníci narážejí na specifikace upřesňující parametry, kterým je zařízení přizpůsobeno. Vzorová specifikace platí pro zařízení:

Pneumatický solenoidový ventil 12v .

  • Funkce: 5/2 monostabilní

  • Připojení: 1/4″

  • Zpáteční cesta: vzduch + pružina

  • Šířka: 26 mm

  • Průtok: 1000 l/min (5 bar)

  • Médium: stlačený vzduch a inertní plyny

  • Tlak: 1,5 ~ 10 bar

  • Teplotní rozsah: 5 ~ 60°C

  • Doba odezvy: 25 ms (5 barů)

  • Provozní frekvence: 5 c/sec

  • Mazání: použijte ISO VG32#

  • Ruční ovládání: tlačítko

Ne vždy je vše plně srozumitelné, zvláště pro zákazníky, kteří se nezabývají striktně pneumatikou. Je třeba připomenout, že ne každý majitel kompresoru musí být odborníkem na pneumatiku. Co tedy znamenají některé z výše uvedených parametrů?

Vlastnosti: 5/2

Vzorový 12V vzduchový solenoidový ventil má následující vlastnosti

  • počet silnic;

  • počet nastavitelných pozic;

  • způsob ovládání.

Ovládání může být ruční, mechanické, smíšené nebo elektromagnetické.

Symbol 5/2 říká uživateli, kolik otvorů má ventil (5) a kolik pracovních poloh (2).

Řada SF jsou univerzální ventily s 5/2 chodem. 5/3 a 3/2. Na jednu desku lze namontovat 5/2 a 5/3 činné ventily.

Bistabilita a monostabilita

Termín se týká stability ventilů. Po aktivaci vyžadují bistabilní ventily také deaktivaci. Monostabilní ventily se po vypnutí automaticky deaktivují.

Připojení: 1/4

Připojovací rozměry jsou uvedeny v palcích.

Tok

Správný výběr typu a velikosti ventilu je nesmírně důležitý pro budoucí fungování systému. Potřebujete znát hodnotu Kv koeficientu, průtoku a parametrů tlakové ztráty.

Střední

Parametr udává látku, se kterou ventil manipuluje.

Tlak

Přípustné hodnoty pracovního tlaku. Minimum a maximum.

Teplotní rozsah

Přípustné tepelné podmínky pro popsaný ventil.

Mazání

Parametr se týká viskozitní třídy požadovaného hydraulického oleje.

Nelze v této souvislosti nezmínit napájecí zdroj pro pneumatické ventily, jako velmi důležitou vlastnost, která odlišuje elektromagnetický ventil 12 V, elektromagnetický ventil vzduchu 24 V a podobně.

Ventily jsou napájeny kabelem nebo talířem.

V prvním případě se pracovní médium dostává do zařízení potrubím namontovaným se závity.

Deskové ventily jsou namontovány na ventilových deskách, což umožňuje vysoké průtokové tlaky. Navíc umožňuje výrazné zmenšení plochy zabrané daným systémem a značně usnadňuje instalaci další elektroniky. Z těchto důvodů jsou deskové ventily ve většině případů považovány za účinnější.

Kromě toho výrobce uvádí podrobnosti o materiálech použitých k výrobě ventilů. Optimální jsou: hliník, nerezová ocel a nylon vyztužený skelnými vlákny.

Název produktu, např. „12V solenoidový ventil pro vzduch“, označuje typ použité cívky. AC (alternating current) znamená střídavý proud, zatímco DC znamená stejnosměrný proud.

Pneumatické solenoidové ventily od předního výrobce

Podklady pro tento článek autor získal s laskavým svolením společnosti Pneumatig, která již léta úspěšně spolupracuje s korejským výrobcem pneumatických zařízení určených především pro aplikace průmyslové automatizace.

Nutno dodat, že asijský koncern YPC je od roku 1999 certifikovaným exportérem zařízení s pokrytím celého světa. Od téhož roku se pravidelně účastní veletrhu Hannover Messe v Německu.

Všechny ventily nabízené společností Pneumatig jsou vyráběny podle normy ISO 9001 a jsou certifikovány CE.

Můžeme doufat, že výše uvedené znalosti usnadní správný výběr armatur nezbytných pro provoz strojů a zařízení v podniku. To však nic nemění na tom, že se vyplatí poradit se se zkušeným personálem doručovací společnosti.

Je důležité, aby se jednalo o společnost, která se může pochlubit svými úspěchy na široce chápaném trhu s pneumatikami a pověstí partnerů s ní spolupracujících. To bude účinnou zárukou, že tam zakoupené zařízení splní očekávání i těch nejnáročnějších zákazníků.