FESTO – sprawdzone rozwiązania dla pneumatyki

Firma FESTO jest liderem jeśli chodzi o rynek branży elementów pneumatyki. Oferowane przez nią rozwiązania charakteryzują się najwyższą jakością wykonania, wszechstronnym zastosowaniem i innowacyjnymi konstrukcjami. Firma może pochwalić się bardzo szeroką ofertą produktów, w której znaleźć można zarówno asortyment dla branży pneumatyki, jak i dla innych gałęzi przemysłu – takich jak m.in. automatyka przemysłowa, robotyka i mechatronika. Są to dziedziny, które z roku na rok stale się rozwijają – firma FESTO zawsze stara się podążać za najnowszymi trendami, oferując swoim klientom tylko najnowocześniejsze rozwiązania.

FESTO – lider innowacyjnych rozwiązań w dziedzinie automatyki przemysłowej 

FESTO to czołowy producent rozwiązań z branży automatyki przemysłowej. Z roku na rok dostarcza na światowy rynek około 100 nowych produktów o najwyższej jakości. Firma może pochwalić się aż ponad 2600 patentami, które są najlepszym dowodem na to, jak ważna jest dla niej innowacyjność. FESTO co roku opracowuje również ponad 10 000 aplikacji, które są projektowane z myślą o uwzględnieniu potrzeb klientów z różnych branż. Firma jest bezwzględnym liderem na rynku automatyki i pneumatyki przemysłowej – ponad 40-letnie doświadczenie, liczne patenty i najnowsze technologie sprawiają, że produkty od FESTO to wybór z najwyższej półki. Nowoczesne mikroprocesory, siłowniki i zawory FESTO to sprawdzony sposób na inteligentną pneumatykę.

FESTO to rozwiązania łączące technologię pneumatyczną i napędy elektryczne, które zapewniają maksymalną produktywność w dziedzinach związanych z automatyką przemysłową i automatyzacją poszczególnych procesów. Produkty od tego producenta można kupować zarówno bezpośrednio na stronie online, jak i u zaufanego dealera.

Jak to się zaczęło? Historia FESTO w pigułce

FESTO może obecnie pochwalić się licznymi oddziałami na całym świecie. Jest to firma, która jest znana wielu przedsiębiorstwom i klientom, jednak nie zawsze tak było. Początki koncernu sięgają aż kilkadziesiąt lat wstecz – od tamtego czasu naprawdę wiele się zmieniło. 

Historia FESTO rozpoczęła się w 1925 roku. To wtedy firma została założona w Niemczech przez niejakiego Gottlieba Stolla i Alberta Fereza. Od początkowych członów ich nazwisk powstała nazwa firmy. W pierwszym etapie rozwoju firmy skupiała się ona głównie na produkcji urządzeń do obróbki drewna, jednak wraz z biegiem czasu, pojawiły się pomysły, związane z rozszerzeniem oferty. Rodzina Stoll przejęła firmę i tak pozostało do dzisiaj. Znacznie zmieniono i poszerzono profil działalności, dzięki czemu obecnie w ofercie FESTO można znaleźć wiele innowacyjnych rozwiązań dla licznych branż. Bardzo dużą popularnością wśród klientów cieszą się elementy pneumatyki, które uznawane są za jedne z najlepszych i najskuteczniejszych na rynku. 

Przełomowym momentem w historii były lata 90., w których to FESTO wypuściło na rynek swoje autorskie rozwiązanie, jakim była nowoczesna wyspa zaporowa. Dzisiaj jest to standard w branży automatyki, bez którego trudno wyobrazić sobie funkcjonowanie najbardziej skomplikowanych układów. Na tym jednak lista nowości technologicznych od FESTO się nie kończyła. Lata 90. były również okresem, w którym firma mocno rozwinęła różnego rodzaju systemy mechatroniczne, które integrowały takie dziedziny jak pneumatyka, elektrotechnika czy informatyka. Naturalnym następstwem rozwoju firmy, był również ogromny wzrost zainteresowania ofertą. Coraz więcej osób zaczęło interesować się profilem działalności tego koncernu, dzięki czemu FESTO w stosunkowo krótkim czasie zyskało bardzo dużą liczbę klientów.

Już od początku działalności firma ogromną wagę przykładała do ciągłego rozwoju. Głównym celem było poszerzanie działalności, a tym samym pozyskiwanie coraz to nowszych klientów. Dzisiaj można śmiało stwierdzić, że jak najbardziej jej się to udało. Dzięki temu, że w ofercie znalazły się takie rozwiązania, jak m.in. napędy elektryczne, firma jest teraz obecna aż w 176 krajach i może pochwalić się 33 000 produktów katalogowych.

FESTO – pneumatyka dla przemysłu 

Pneumatyka to jedna z wielu dziedzin nauki i techniki, którą wyróżnia to, że z roku na rok ciągle ewoluuje. Na rynku pojawia się coraz to więcej nowoczesnych rozwiązań w tej dziedzinie, a FESTO jest tego najlepszym przykładem. Firma swoim klientom ma do zaoferowania wiele innowacyjnych produktów pneumatycznych, których zasada działania opiera się na przepływie sprężonego powietrza. W większości są to elementy powszechnie wykorzystywane w technice napędu i sterowania pneumatycznego. W napędzie pneumatycznym chodzi o to, aby wprawić w ruch mechanizmy maszyn i urządzeń z wykorzystaniem energii sprężonego powietrza lub innego gazu, natomiast sterowanie pneumatyczne to technika, w której na parametry systemu oddziałuje się w określony sposób za pomocą medium, które jest nośnikiem informacji.

Kompleksowe rozwiązania pneumatyczne od FESTO 

FESTO to światowy producent elementów pneumatyki dla przemysłu. Firma swoim klientom ma do zaoferowania kompleksowe rozwiązania, które charakteryzują się niezawodnością i nowoczesnym podejściem do zmieniającego się świata. FESTO pneumatyka to produkty o najwyższej jakości, które mogą być wykorzystywane do budowy zaawansowanych układów automatyki przemysłowej w cybernetyce, mechatronice i robotyce przemysłowej. Przeglądając ofertę firmy FESTOpneumatyka powinna być czymś, na co w szczególności warto zwrócić uwagę. Dedykowane rozwiązania z pewnością zainteresują klientów z wielu różnych branż, takich jak m.in. przemysł motoryzacyjny, paliwowy, farmaceutyczny, spożywczy, papierniczy, meblarski i wiele innych. Ponadto, FESTO ma do zaoferowania również coś dla nieco bardziej nietypowych gałęzi przemysłu. Mowa tu przede wszystkim o rozwiązaniach, które zaprojektowane zostały z myślą o zastosowaniu w trudnych warunkach, czyli np. takich, w których produkty będą narażone na skrajne wahania temperatur, czynniki chemiczne i wiele innych niekorzystnych okoliczności. Pneumatyka FESTO to innowacyjność, a przy tym niezawodność, trwałość i ogromna wszechstronność.

FESTO – siłowniki

W ofercie firmy FESTO znaleźć można wiele zaawansowanych modeli siłowników pneumatycznych, które znajdują zastosowanie w przeróżnych branżach. Siłownik to uniwersalne i niezwykle skuteczne urządzenie mechaniczne, bez którego trudno wyobrazić sobie współczesną automatykę.

Siłowniki pneumatyczne FESTO – gdzie są wykorzystywane?

Siłowniki pneumatyczne od FESTO to sprawdzone urządzenia, które mogą być wykorzystane w wielu branżach. Najczęściej spotkać się można z nimi w różnego rodzaju maszynach przemysłowych oraz w automatyce i robotyce. Siłowniki FESTO to solidne komponenty, które oferowane są w różnych rozmiarach, dzięki czemu mogą być dostosowane do indywidualnych potrzeb każdego klienta. Siłowniki pneumatyczne do wytworzenia siły wykorzystują energię sprężonego gazu, którym najczęściej jest powietrze. Są to elementy wykonawcze, dzięki którym można wprawić w ruch poszczególne komponenty maszyn. Bardzo dużą zaletą siłowników pneumatycznych jest to, że korzystają one z czystego i obojętnego środowiskowego medium. Nie są więc szkodliwe dla otoczenia naturalnego, co w dzisiejszych czasach dla każdego powinno mieć kluczowe znaczenie.

Najważniejsze zalety siłowników FESTO

Jedną z najważniejszych zalet siłowników FESTO jest ich bardzo szerokie zastosowanie. Są to niezwykle uniwersalne, a przy tym stosunkowo proste i skuteczne urządzenia, które doskonale sprawdzą się wszędzie tam, gdzie wymagane jest wytworzenie bardzo dużej siły lub momentu obrotowego. Kolejnym plusem wykorzystania tego typu rozwiązań w przemyśle, jest prosta obsługa. Zazwyczaj współpracują one z wieloma innymi komponentami, takimi jak m.in. zawory, jednak z ich integracją nie ma najmniejszych problemów. Siłowniki pneumatyczne FESTO od podstaw są projektowane z myślą o jak największej wygodzie i ergonomii użytkowania. Niezaprzeczalną zaletą jest również niezwykle prosty sposób montażu siłowników pneumatycznych – ich obudowa jest wyposażona w specjalne gwintowane otwory, dzięki którym z łatwością można je zamontować do dowolnej części maszyny. Na uwagę zasługuje również sam czynnik roboczy, czyli sprężone powietrze. Nie dość, że jest ono zupełnie nieszkodliwe dla otoczenia, to dodatkowo jest ogólnodostępne, łatwe w transporcie, bezpieczne i odporne na wahania temperatury. Jak można zauważyć, siłowniki pneumatyczne FESTO mają bardzo wiele zalet, obok których nie sposób przejść obojętnie.

Pneumatyka FESTO – jakie są dostępne rodzaje siłowników?

Oferta pneumatyki FESTO jest niezwykle szeroka – znaleźć można w niej wiele zarówno uniwersalnych, jak i dedykowanych rozwiązań, które z pewnością doskonale sprawdzą się w różnych zastosowaniach. Wyróżnić można wiele rodzajów siłowników, a wszystkie z nich z pewnością znajdziesz wśród asortymentu FESTO

Ze względu na stosowane rozwiązania konstrukcyjne, wyróżnić można siłowniki tłokowe, nurnikowe, membranowe, workowe i dętkowe. Kolejny podział rozróżnia siłowniki ze względu na zmiany siły działającej na element wykonawczy. Są to siłowniki działające łagodnie, działające z małym uderzeniem oraz działające udarowo. Ze względu na sposób działania wyróżnia się siłowniki pneumatyczne jednostronnego działania i dwustronnego działania. Inne rodzaje to m.in. siłowniki dwupołożeniowe, jednopołożeniowe, krokowe, siłowniki z ruchem prostoliniowym tłoczyska lub wahadłowym ruchem wałka napędowego, siłowniki z tłoczyskiem jednostronnym i dwustronnym lub betłoczyskowe oraz wiele innych wyspecjalizowanych typów. Wybór odpowiedniego siłownika powinien być poprzedzony dogłębną analizą techniczną, ponieważ każdy z wymienionych wyżej rodzajów cechuje się odmiennym przeznaczeniem. To, na co należy zwrócić uwagę przy wyborze, to przede wszystkim średnica, zakres skoków roboczych, zakres ciśnień i temperatur oraz rodzaj wykorzystywanego uszczelnienia.

Do najpopularniejszych rodzajów siłowników pneumatycznych od FESTO należą siłowniki jednostronnego i dwustronnego działania. W pierwszej odmianie sprężone powietrze przesuwa tłok w kierunku, gdzie występuje największe obciążenie. Następnie, dzięki zamontowanej sprężynie, tłok wraca na swoje pierwotne miejsce. W siłownikach dwustronnego działania medium robocze doprowadzane jest na zmianę do dwóch komor. Oddziałuje ono na tłok, co powoduje wysunięcie tłoczyska. W celu schowania się tego elementu, powietrze doprowadzane jest z drugiej strony siłownika pneumatycznego. 

Jak zbudowane są siłowniki pneumatyczne FESTO?

Siłowniki pneumatyczne FESTO charakteryzują się stosunkową prostą budową, co w dużej mierze przekłada się na łatwość i ergonomię użytkowania. W skład ich budowy wchodzą takie elementy jak m.in. pokrywa przednia, pokrywa tylna, tuleja cylindrowa, tłok, pierścień uszczelniający połączenie ruchowe tłoka, tłoczysko, tuleja prowadząca, pierścień uszczelniający, znajdujący się w przedniej pokrywie oraz pierścień zgarniający. 

Obudowa siłowników pneumatycznych zazwyczaj pokrywana jest specjalną farbą epoksydową, dzięki czemu urządzenia te charakteryzują się jeszcze większą trwałością i odpornością na działanie niekorzystnych czynników. Ponadto, są one znakomicie chronione przed korozją. Bardzo istotnym elementem siłownika pneumatycznego FESTO jest uszczelnienie, które zwykle produkuje się z poliuretanu, choć w niektórych przypadkach konieczne jest zastosowanie nieco trwalszych materiałów. Bez wątpienia najważniejszym elementem tych urządzeń jest tłok pneumatyczny, wytwarzany z polioksymetylenu lub z aluminium. Tłoki dodatkowo wyposażone są w specjalne magnesy, dzięki którym możliwe jest zastosowanie czujników położenia BSPT. Warto zaznaczyć również, że wszystkie z dostępnych siłowników FESTO produkowane są zgodnie z międzynarodowymi normami wymiarowymi: ISO 15552, ISO 6432, VDMA 24562, ISO 21287 i DIN. 

Co jeszcze można znaleźć w ofercie firmy?

Firma FESTO może pochwalić się niezwykle bogatym asortymentem, w którym znaleźć można wiele nowoczesnych produktów. Wykorzystując dostępne elementy, z łatwością będzie można zbudować nawet najbardziej zaawansowane układy sterowania z wykorzystaniem pneumatyki, napędy elektryczne, elektronikę czy innowacyjne systemy sterowania.

W ofercie firmy FESTO znaleźć można nie tylko zaawansowane siłowniki pneumatyczne, ale również zawory, czyli profesjonalne rozdzielacze oraz zawory funkcyjne, które służą do sterowania ruchem napędów pneumatycznych. Kolejnym dostępnym rozwiązaniem są wyspy zaworowe, czyli zaawansowane systemy sterowania, które składają się z części pneumatycznej oraz elektronicznej lub elektrycznej części sterującej. Wśród asortymentu znaleźć można także różnego rodzaju urządzenia wykorzystywane do napędzania i sterowania napędów elektromechanicznych. Mowa tu przede wszystkim o silnikach i sterownikach. Dostępne są też wyspecjalizowane czujniki FESTO, będące obowiązkowym wyposażeniem każdego układu automatyki. Inne dostępne produkty to m.in. systemy wizyjne, elementy przygotowania sprężonego powietrza, elementy służące do mocowania, systemy pozycjonowania, napędy elektromechaniczne, chwytaki i szczęki chwytaków, systemy handlingowe, sterowniki i oprogramowanie oraz wiele innych. 

FESTO oferuje rozwiązania zarówno uniwersalne, jak i dedykowane konkretnym branżom przemysłowym. Niektóre z dostępnych elementów pneumatyki, zostały zaprojektowane z myślą o szczególnych zastosowaniach, w których sprzęt narażony jest na działanie nietypowych czynników, takich jak m.in. bardzo wysokie temperatury, zmienne warunki otoczenia czy ciśnienie pracy.

Pneumatyka FESTO – rozwiązania dla najbardziej wymagających klientów

Siłowniki i inne elementy pneumatyki od FESTO to produkty dedykowane najbardziej wymagającym klientom. Oferowane rozwiązania charakteryzują się niezawodnością, skutecznością i niezwykle szerokim spektrum działania, dzięki czemu z pewnością każdy znajdzie coś na miarę swoich potrzeb. Pneumatyka FESTO świetnie sprawdzi się w przypadku przemysłu ciężkiego, gdzie od poszczególnych elementów układów, wymaga się bardzo dobrych parametrów. Produkty FESTO mogą być również zastosowane w branży budowlanej, meblarskiej, spożywczej, chemicznej i wielu innych – pod tym względem nie ma żadnych ograniczeń!

FESTO –  wsparcie techniczne przy doborze elementów

Jako oficjalny dystrybutor produktów FESTO naszym klientom możemy zaoferować profesjonalne wsparcie techniczne przy doborze poszczególnych elementów. Nasi specjaliści mogą pochwalić się ogromnym doświadczeniem w branży pneumatyki i szeroko pojętej automatyki przemysłowej, zatem z pewnością odpowiedzą na każde pytanie klientów. Pomagamy przy doborze urządzeń, ich parametrów technicznych oraz niezbędnego osprzętu. Serdecznie zapraszamy.