Ustaw filtry

Produkty 5

Ustaw kierunek malejący
  1. Filtr ssący 3/8
    Filtr ssący 3/8" do sprężarek
    45,84 zł 37,27 zł
  2. Wkład filtra powietrza 1140 do sprężarek śrubowych
  3. Wkład filtra powietrza 1213 do sprężarek śrubowych
  4. Wkład filtra powietrza 1520 do sprężarek śrubowych
    Wkład filtra powietrza 1520 do sprężarek śrubowych
    116,85 zł 95,00 zł

Produkty 5

Ustaw kierunek malejący

Wkłady filtrów powietrza

Wybór kompresora wytwarzającego sprężonego powietrze do układów pneumatycznych powinien iść w parze z wyborem odpowiedniego filtra. W trakcie eksploatacji, w kompresorze zbierają się zanieczyszczenia, które mogą stwarzać realne zagrożenie dla elementów układu. Dlatego też, niezbędny jest filtr powietrza do kompresora. Jego zadaniem jest uzdatniani sprężonego powietrza i oczyszczanie go z elementów układu pneumatycznego. Dobrze dobrany filtr kompresora ma ogromny wpływ na niezawodną oraz wydajną pracę całego układu.

Czym właściwie jest kompresor?

We współczesnym przemyśle niezastąpione okazują się układy pneumatyczne, w których poszczególne elementy są zasilane przez sprężone powietrze. Są one spotykane zarówno na liniach produkcyjnych, liniach transportowych, jak również w niewielkich warsztatach.

Kompresor, nazywany również sprężarką, odpowiada za wytwarzanie powietrza pod wysoki ciśnieniem sięgającym nawet 10 barów. Następnie, sprężone powietrze jest wprowadzane do układu i zasila poszczególne elementy. Za przepływ odpowiadają liczne elementy odpowiedzialne za kierowanie przepływem powietrza.

W kompresorze mogą jednak zbierać się pewne zanieczyszczenia i jest to całkowicie normalne. Chodzi o kurz oraz inne drobiny, które przenikają do wnętrza kompresora. Stanowią one poważne zagrożenia dla samego kompresora, jak również dla układów pneumatycznych. Do prawidłowej pracy niezbędne jest bowiem nieskazitelnie czyste powietrze. I w tym miejscu pojawia się właśnie filtr powietrza do kompresora. Z jego pomocą można skutecznie zatrzymać nawet najdrobniejsze zanieczyszczenia, dzięki czemu, elementy układu będą zasilane idealnie czystym sprężonym powietrzem.

Kompresory możemy podzielić na wyporowe oraz przepływowe. Budowa sprężarki ma duże znaczenie w kontekście wyboru prawidłowego filtra. W kategorii sprężarek wyporowych możemy wymienić: kompresory śrubowe, tłokowe, membranowe, łopatkowe oraz spiralne. Z kolei do grona sprężarek przepływowych zaliczają się kompresory promieniowe, diagonalne, osiowe oraz wirowe. W ofercie Pneumatig dostępne są filtry do kompresorów różnego typu.

Jaką rolę pełni filtr powietrza do kompresora?

Do prawidłowej pracy układów pneumatycznych potrzebne jest nieskazitelnie czyste powietrze. Wszelkie zabrudzenia mogą z czasem prowadzić do licznych usterek, a także spadku wydajności. Profesjonalny filtr kompresora stosuje się w celu zatrzymania tych zanieczyszczeń w filtrze. Dzięki temu, nie stanowią one zagrożenia dla sprężarki oraz dla układu pneumatycznego. Co jakiś czas filtr powietrza do kompresora należy wymieniać na nowy. Wyróżnić możemy filtry zespolone ze sprężarką, w których wymienia się jedynie wkłady odpowiedzialne za filtrację i uzdatnianie powietrza.

Filtracja jest procesem, w trakcie którego można skutecznie zatrzymać zanieczyszczenia stałe oraz olej niezbędny do prawidłowej pracy sprężarki. Filtr do sprężarki powietrza jest projektowany w taki sposób, aby zagwarantować idealną filtrację przez dłuższy okres czasu. Dobrze dobrany filtr jest w stanie zapewnić optymalną filtrację nawet przez 2-3 tysiące godzin pracy układu. Wiele zależy oczywiście od samej specyfiki układu oraz ciśnienia sprężonego powietrza. W niektórych branżach, np. medycznej czy spożywczej, wymogi względem filtracji powietrza są znacznie większe.

Dlaczego filtr kompresora jest tak istotny?

Zanieczyszczenia stałe oraz olej wpadający do układu pneumatycznego stanowi duże zagrożenie dla wrażliwych elementów sterujących przepływem powietrza, jak również elementów roboczych odpowiedzialnych za wykonywanie określonych zadań. Dlatego też, filtr powietrza kompresor jest niezbędnym elementem całego układu, stojąc na straży niezawodnej i efektywnej pracy. Bez filtra, prawdopodobnie już w przeciągu kilku miesięcy mogłoby dojść od poważnych usterek, które spowodowałyby przestój w pracy i wygenerował dodatkowe koszty eksploatacyjne.

Zagrożony jest nie tylko układ pneumatyczny, ale także sama sprężarka. Brak filtra przyczyniłby się do konieczności wcześniejszej wymiany oleju, łożysk oraz innych części eksploatacyjnych. Istnieje także ryzyko uszkodzenia stopnia śrubowego sprężarki, co może sprawić, że jedynym ratunkiem będzie bardzo kosztowna regeneracja lub wymiana tej części. To pokazuje, jak odpowiedzialne role w układach pneumatycznych pełni filtr powietrza do kompresora. Dlatego też, tak istotną kwestią jest wybór odpowiedniego i kompatybilnego filtra.

W jaki sposób działa filtr do sprężarki powietrza?

W filtrze znajduje się specjalny wkład zawierający w sobie plisowaną tkaninę o bardzo dużym zagęszczeniu splotów. To właśnie ona będzie odpowiadać za zatrzymywanie zanieczyszczeń stałych oraz oleju. Filtr powietrza do kompresora może współpracować także z innymi układami uzdatniania powietrza, np. generatorem mgły olejowej, która jest wprowadzana wraz z powietrzem w celu smarowania ruchomych elementów układu pneumatycznego.

Kluczowym kryterium jest zakres i precyzja filtracji, które decydują o tym, jakie są minimalne zanieczyszczenia zatrzymywane przez filtr, a także, jak dużą ilość powietrza jest w stanie oczyszczać filtr w trakcie pracy. Znaczenie w tej kwestii może mieć także samo ciśnienie sprężonego powietrza.

Jakie korzyści oferuje dobry filtr powietrza do kompresora?

Profesjonalne filtry do sprężarek gwarantuje należytą ochronę samemu kompresorowi, jak również wszystkim elementom układu pneumatycznego, zasilanym sprężonym powietrzem. Filtr zatrzymuje zanieczyszczenia, które mogłyby prowadzić do wystąpienia poważnych usterek, a także do spadku efektywności i wydajności całego systemu. W związku z tym, możemy śmiało stwierdzić, że filtr powietrza do kompresora pozwala zmniejszyć ryzyko wystąpienia usterek prowadzących do przestoju w pracy oraz dodatkowych kosztów eksploatacyjnych.

Filtr zapewnia także oszczędności, ponieważ nie dopuszcza do uciekania oleju z kompresora, przez co nie trzeba go wymieniać przed czasem. Układ zasilany idealnie czystym i prawidłowo uzdatnionym powietrzem działa dużo wydajniej, zwłaszcza w ujęciu szerszej perspektywy czasu. To wszystko sprawia, że filtr powietrza do kompresora jest nieodzownym elementem każdej sprężarki, a jego terminowa wymiana ma duże znaczenie w kontekście sprawności całego układu.

Czym powinny się odznaczać dobre filtry do kompresorów?

Konstrukcja oraz materiały wykorzystane do produkcji filtrów mają duży wpływ na zastosowanie, a także specyfikę pracy filtra. Kluczową kwestią jest zakres wydajności oraz precyzja. Pierwszy czynnik decyduje o tym, jak dużo powietrza pod określonym ciśnieniem będzie w stanie uzdatniać filtr w trakcie ciągłej pracy. Z kolei wskaźnik precyzji informuje o tym, jak małe cząsteczki i zanieczyszczenia jest w stanie przechwycić filtr. W niektórych branżach wymogi są bardziej rygorystyczne, co oczywiście oznacza konieczność pozyskania droższego i lepszego filtra.

Innymi słowy, dobry filtr powietrza do kompresora jest w stanie efektywnie uzdatniać duże ilości powietrza pod wysokim ciśnieniem, a jednocześnie zapewnia bardzo dokładne zatrzymywanie cząsteczek, które wraz powietrzem nie przedostaną się do elementów układu pneumatycznego. Prawidłowo dobrany filtr musi się również zgadzać typem i średnicą gwintu, co decyduje o kompatybilności filtrów z określonymi modelami sprężarek.

Jak często należy wymieniać filtry do sprężarek?

Aby zachować wydajną pracę kompresora przez dłuższy okres czasu, konieczne są okresowe wymiany eksploatacyjne. Wymianie podlega olej, łożyska, a także filtry do kompresorów. Rodzi się jednak pytanie, jak często należy dokonywać takiej wymiany, aby zachować idealną czystość sprężonego powietrza. Zaleca się, aby filtr powietrza sprężarki był wymieniany przynajmniej raz na 2,5 – 3 tysiące godzin pracy, ale nie rzadziej, niż raz na rok. Oczywiście w niektórych branżach, np. medycznej czy spożywczej, obowiązujące normy mogą wymagać częstszych wymian.

Na co zwrócić uwagę przy zakupie filtra do sprężarki powietrza?

Wiele zależy od tego, z jakim rodzajem kompresora mamy do czynienia. Należy pamiętać, że istnieją kompresory z wymiennymi filtrami, jak również kompresory z filtrem zespolonym, w których wymianie podlega jedynie sam filtr. Niemniej jednak, sprężarki tłokowe i śrubowe bazują na bardzo podobnych filtrach, choć ich budowa może się nieznacznie różnić. Przy wyborze filtra należy uwzględnić wielkość przyłącza, na co składa się typ oraz średnica gwintu. Istotną kwestią jest także rodzaj spustu: automatyczny lub ręczny.

W kryteriach wyboru należy uwzględnić zakres oraz precyzję filtracji, pamiętając o tym, że w niektórych branżach należy sprostać rygorystycznym normom. Powyższe różnice sprawiają, że filtr powietrza do kompresora może być dostępny w różnych cenach, od kilkudziesięciu do kilkuset złotych. Warto także sprawdzić renomę producenta oraz przeczytać więcej informacji na temat wybieranego filtra. Należy bowiem pamiętać o tym, że filtr powietrza sprężarki stoi na straży niezawodnej oraz efektywnej pracy, zabezpieczając zarówno kompresor, jak i elementy układu pneumatycznego przed usterkami spowodowanymi niedostateczną jakością sprężonego powietrza.

Filtry powietrza do kompresora w ofercie Pneumatig

W ofercie Pneumatig dostępne są jedynie sprawdzone i wysokojakościowe filtry do sprężarek stworzone przez zaufanych i renomowanych producentów. Posiadamy filtry o różnych typach i średnicach gwintu, dzięki czemu, bez trudu wybiorą Państwo części dostosowane do indywidualnych potrzeb.

Posiadamy także niezbędne części wymienne oraz wkłady do sprężarek wyposażonych w zespolone filtry. W naszej ofercie jest miejsce jedynie na produkty cechujące się najwyższą jakością i wykonane przy zachowaniu wszelkich standardów. Wybierając filtr powietrza do kompresora w sklepie Pneumatig zyskują Państwo gwarancję efektywnej i niezawodnej pracy układów pneumatycznych, które będą zasilane przez nienagannie czyste powietrze.